תזמורת האקדמיה מירושלים תבצע בבוכנוואלד סונטה מאת מלחין שנספה בשואה

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

תזמורת המורכבת מתלמידי האקדמיה למוזיקה בירושלים ומבית הספר הגבוה על שם ליסט בוויימאר תבצע עיבוד תזמורתי לפרק סונטה מאת ויקטור אולמן, מלחין יהודי-צ'כי-גרמני שהיה כלוא בטרזיינשטט ונספה באושוויץ, בטקס שיהיה באתר מחנה הריכוז בוכנוואלד בגרמניה ב-19 בחודש.

הטקס, תחת כיפת השמיים, ייערך לכבוד חידוש פסטיבל המוזיקה בוויימאר, אשר נוסד ב-1803 ונפסק בתקופת השלטון הנאצי. את הפסטיבל מנהלת ניקה ואגנר, בת דודה של מנהלת פסטיבל ביירוית קתרינה ואגנר. התזמורת, בניצוחה של קארין בן-יוסף, תנגן לאחר מכן בעיירה ויימאר, הסמוכה לבוכנוואלד (ב-20.8) וב"קונצרטהאוס" בברלין (21.8).

את העיבוד לפרק שחיבר ויקטור אולמן, והכתוב בעיקרו כווריאציות על נעימת "הן דמה בדמי זורם" מאת יהודה שרת, למלים של רחל, הכין המלחין והמחנך מיכאל וולפה, מורה בכיר באקדמיה הירושלמית, אשר גם ישתתף בטקס. וולפה חוקר זה שנים את יצירותיו של אולמן. לדבריו, ויקטור אולמן התוודע למנגינת "הן דמה בדמי זורם" כאשר היה כלוא בגטו טרזיינשטט - הוא שמע אותה שם מפי אסירים ציונים שנהגו להתכנס לזמרה משותפת.

מלבד הפרק של אולמן בעיבוד וולפה יבוצעו קונצ'רטו לכינור מאת המלחין הגרמני האנטי-נאצי קרל אמדאוס הרטמן (סולן: רועי שילוח) והסימפוניה הראשונה של ברהמס. בדצמבר תבוא תזמורת הסטודנטים מוויימאר לישראל, ואז יתקיים אירוע דומה בפסטיבל "צלילים במדבר" בשדה בוקר וב"יד ושם" בירושלים.

מיכאל וולפה מציין כי החשיבות המוזיקלית של חידוש פסטיבל ויימאר כרוכה גם בהנגשה לציבור של הארכיון העשיר ששרד שם, ואשר הטיפול בו ושיקומו, לאחר עשרות שנים של הזנחה, הביא בין השאר לגילוי נוסח מלא של קונצ'רטו שלישי לפסנתר מאת פליקס מנדלסון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ