תלונה: התנהלות לקויה בוועדת פרס רכטר

הוועדה החליטה לבטל השנה את פרס האדריכל הצעיר, שהוענק במסגרת פרס רכטר לאדריכלות. האדריכל צבי אלחייני, שהיה בין שני המועמדים הסופיים בקטגוריה, דורש לבטל את ההחלטה בטענה שהיא התקבלה בדיעבד ובניגוד להגדרת הקטגוריה

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם דביר

האדריכל וההיסטוריון צבי אלחייני, שהיה מועמד לפרס "האדריכל הצעיר" במסגרת פרס רכטר לאדריכלות, דורש לבטל את החלטת ועדת השיפוט שלא להעניק השנה פרס בקטגוריה זו. לטענתו, ההחלטה "נתקבלה בהליך בלתי תקין ותוך פגמים רבים".

אלחייני מחזיק בארכיון פרטי אך מקיף לאדריכלות ישראלית, שממוקם במגדל שלום בתל אביב ומשרת כיום עשרות חוקרים ואדריכלים מהארץ ומהעולם. הוא היה אחד משני המתמודדים הסופיים, אולם צוות השופטים בראשותו של אדריכל עמי שנער הכריע במפתיע שלא להעניק את הפרס השנה ולהסתפק בהענקת הפרס בקטגוריה הראשית. הסיבה הרשמית הייתה "מיעוט מועמדים בקטגוריה והיעדר הצעה ראויה", אולם חברי הוועדה רמזו בשיחות סגורות כי החליטו שלא להעניק את הפרס לארכיון מכיוון שאינו "פרויקט אדריכלי פיזי".

במכתב רשמי ששיגר למשרד התרבות והספורט, הנותן את החסות על הפרס, באמצעות עו"ד אבירם מזיוב, טוען אלחייני כי בהתנהלות ועדת השופטים נפלו פגמים. ראשית בהחלטה שלא להעניק אותו לארכיון מכיוון שאינו פרויקט אדריכלי בנוי, וזאת בניגוד לשנים קודמות, בהן ניתן הפרס לאוצרים או חוקרים בתחום האדריכלות. "נימוק זה שניתן בדיעבד, הינו בניגוד להגדרת הקטגוריה הן בקול הקורא והן בתקנון, לפיהם פרס זה לא יוענק בהכרח להישג אדריכלי בנוי", כלשון המכתב.

כמו כן טוען אלחייני כי לפי התקנון חבר הנאמנים של השופטים צריך לכלול חמישה נציגים, ובהם יו"ר עמותת האדריכלים. בהליך השיפוט הנוכחי נפקד מקומו של יושב ראש העמותה מחבר הנאמנים, "ודי בכך כדי לשמוט את הקרקע תחת תקינות התהליך". לסיום קובע תקנון הפרס כי ועדת השיפוט תכלול שלושה חברים שהם "יוצרים וחוקרים מהאקדמיה בתחום האדריכלות אשר יבחרו את הזוכים". בוועדת השיפוט אכן נכללו שלושה אדריכלים פעילים ומוכרים, "אולם איש מהם אינו איש מחקר באקדמיה בתחומי ההיסטוריה, התיאוריה והביקורת של האדריכלות, דבר נוסף שפגע בתקינות הליך השיפוט ובסיכוייהם של פרויקטים מחקריים". ההחלטה שלא להעניק את הפרס בכלל ולאלחייני בפרט עוררה בשבועות האחרונים הדים רבים ואדריכלים בכירים אף קראו למשרד התרבות והספורט לשקול מחדש את ההחלטה.

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה כי "חבר הנאמנים וועדת הפרס, פעלו על פי תקנון הפרס שפורסם באופן קפדני ביותר, בחנו את מועמדותם של ארבעת המועמדים והחליטו, לאחר דיונים כבדי משקל, כי אף אחת מהעבודות שהוגשו אינה עומדת בסטנדרטים המקצועיים הראויים להענקת הפרס. עם חבר הנאמנים נמנו, כנדרש בתקנון, יו"ר ועד הנאמנים דן איתן, נציג המשפחה אדריכל אמנון רכטר, נציגת המשרד, הגברת עידית עמיחי, נציגת המדור לאמנות פלסטית, הגברת סיגל ברניר ויו"ר עמותת האדריכלים דאז, אנדה בר". "במשרד התרבות שוקלים להעניק בשנה הבאה שני פרסים לשני אדריכלים צעירים אם רמת העבודות שלהם יעמדו בסטנדרטים של הפרס. האדריכל אלחייני יוכל לשוב להגיש מועמדות לפרס בשנה הבאה".

אמנון רכטר, חבר בחבר הנאמנים, מסר בתגובה כי הוא מצטער על המכתב של אלחייני וכי הוא לעולם אינו מתערב בהחלטות השופטים. הוא הוסיף כי הוא מעריך את פועלו של אלחייני, ומקווה כי הוא "ימשיך בהרחבת הארכיון המצוין שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ