דורית לנדס

שיתוף הפעולה בין חברת מאק, מעצבי האיפור והמאפרים שלה לבין אמני איפור שסיגננו את הפנים שהתנוססו מעל לדגמים שנראו על מסלולי תצוגות קולקציות סתיו-חורף 2011-2012, הניב ריבוי-קולות מרתק.

רבים מהעיצובים נאים ואינם שואפים לחדשנות בכל מחיר, אפשר לקטוף אותם הישר מהמסלול וליישמם על הפנים בעזרת מוצרים בסיסיים שכל שוחרת איפור מצויידת בהם. עיצובים אחרים הם בוטים, מוקצנים ופרובוקטיביים במכוון, אם בשל הרצון להתאימם לרוח מעצבי האופנה העילית ואם כדי לטלטל את קהל היעד ולבחון כיצד יעובדו ויותאמו לחיי היום-יום.

בתי אופנה הידועים כיצרני איפור מובהקים כמו שאנל, דיור וסאן לורן, מעסיקים מעצבי איפור קבועים משלהם. אך בתי אופנה אירופים ואמריקאים רבים, וביניהם בלמיין, אונגארו, אן דמולמיסטר, קלואה, מרטין מארג'אלה, ויויאן וסטווד, דיאן פון פירסטנברג ועוד, משתפים פעולה בקביעות עם מאק.

בעשרת הטרנדים החדשים המאפיינים את האיפור המתחדש זוהו מגמות סותרות: מצד אחד געגוע לפנים התמימים, המושלמים של דוגמניות כמו ג'יין שרימפטון וטוויגי בשנות ה-60, מצד אחר נהייה אל מה שהופיע בעקבות המטרוסקסואליות - חזות גברית יותר, בעיקר באמצעות גבות מלאות ובולטות יותר ומה שכונה "פיסול" הפנים כדי לשוות להם מראה "גברי" או "נערי" יותר.

הגלוסים משמשים לא רק כדי להבליט את הפה אלא כדי להקנות לעור ולעפעפיים גימור בוהק, שקוף. בעוד אחדים מציגים פנים ועיניים נטולי איפור כדי להבליט את הפה האדום (אחד הגוונים המרכזיים ביותר הוא אדום חזק ובוהק הנקרא "ראנאוויי רד" שיימצא בחנויות מאק בקרוב), אחרים מתפרצים בצבעוניות מרהיבה ולא מוותרים על ריסים עבותים, אפילו מתקינים שני זוגות של ריסים מלאכותיים זה על גבי זה.

בגוונים היותר מרכזיים בז' וזהב, צלליות בקשת שבין ענבר ואפור, סגול כהה; תוחמי עיניים שקופים יודגשו בצבעים עזים כמו קובלט ואפילו אדום, השחור כבר אינו "בייסיק בלאק", וכשמושחים אותו על העפעפיים מוסיפים מעליו צבע מבריק, מנצנץ (הצלליות המינרליות של מאק המופיעות כאבקה בתפזורת משמשות לכך). השפתיים מעוגלות מאוד, העיניים חתוליות, לעתים אף מאורכות.

המראה של אונגרו הצטיין בריסים עבותים במיוחד, שהותקנו משני זוגות ריסים מלאכותיים, עור מושלם עם שמץ של סומק, פה ורוד ללא תוחם. אצל אלברטה פרטי עוצבו עיני במבי, ריסים מעוגלים, פנים נטולי מייקאפ לכאורה, ברוח טוויגי, גולדי הון ושנות ה-60, כך נאמר.

אותה תקופה שוחזרה גם באיפור עיניים מתוחכם בשחור אפור ושפתיים שקופות, שמץ של בוהק ורוד. מריסה ברנסון הצעירה השתקפה מאיפור עיניים באפור וזהוב, עפעפיים תחתונים מודגשים מאוד, גלוס ורוד ושמץ של סומק.

מראה רומנטי נאה הוצג גם בבית מונקלר - עור בהיר, צללית אפורה-חומה על העפעפיים העליונים, ועל התחתונים מלאכת מחשבת של הדגשה בזהב עם הצללה בבז'-אפור שטושטשה ופה ורוד-בהיר. פניה של הדוגמנית בתצוגה של קרולינה הררה הזכירו מאוד את פניה של הררה עצמה: עור בהיר, פה אדום-דובדבן מודגש היטב, עין כמעט עירומה מצבע, שהודגשה רק בתוחם ובריסים ומעל הכל גבות מעוצבות.

אצל דיאן פון פירסטנברג העור היה זהוב, הפה אדום-בורדו והגבות עבותות יותר. אצל דונה קארן הפנים היו בוהקים, הצללית על העפעפיים היתה כמעט כתומה, והפה ורוד בהיר. השיק האיטלקי של מיסוני ניכר גם בעיצוב האיפור: שפתיים אדומות, תוחם דקיק מתחת לעפעפיים התחתונים, גבות שהודגשו בצללית דווקא ולא בעיפרון גבות.

האשה של פוצ'י היא נערה סקסית, וגם עיניה מודגשות במיוחד מתחת לעפעפיים התחתונים, הסומק המעודן על לחייה בוהק בעזרת היילייטר, ועל שפתיה שפתון מינימלי. לדוגמנית של מוסקינו עור ורוד-בהיר שהודגש על ידי עין מאופרת בבוטות, קשת שחורה מסביב לעפעפיים העליונים ומרחב עצם הגבה.

בבתי אופנה פחות ידועים נראו גם עיצובי-קיצון, כמו איפור בסגנון תאילנדי, או מראה צבעוני ומוזהב שכונה "דיסקו-טק" שכלל בין היתר צללית אדומה-שחומה ופה אדום עז. אבל מראות לא שגרתיים נראו גם אצל מעצבים ידועים יותר, כמו ויוויאן וסטווד, עם פנים מרוחים בחלקם בשחור, שעוררו הקשרים שאין להם דבר עם יופי ואופנה, ולחלופין פנים צבעוניים שנמשחו בכל צבע אפשרי - מראה יחפן החוצות בסיוטיו של צ'רלס דיקנס.- מראה יחפן החוצות בסיוטיו של צ'ארלס דיקנס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ