אירועי האמנות המעניינים של הסתיו הקרוב

תערוכות של מנשה קדישמן, יגאל תומרקין וליליאן קלאפיש, מחווה לבאס יאן אדר, רטרוספקטיבה של ז'אק קתמור, פרויקט מיוחד על יצירתה של נועה אשכול ומבט על אמנים אאוטסיידרים. אלה כמה מהאירועים המעניינים הצפויים בעולם האמנות המקומי בסתיו הקרוב

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

הביאנלה לאמנות בהרצליה (שכוללת בתוכה את "ארט TLV"), "אוהבים אמנות" בתל אביב, פרויקט "מנופים" בירושלים, פתיחת האגף החדש של מוזיאון תל אביב ואירועי המיצג שייכללו ב"שנת האמנות" של תל אביב - בצד כל היוזמות האלה, תתחיל בסתיו הקרוב במוזיאונים ובגלריות בארץ עונת תערוכות עמוסה ומעניינת. היא תתאפיין בין היתר ברב-תחומיות, דגשים היסטוריים ובחינת גבולות האמנות המקובלת. הנה תחזית לכמה מהתערוכות המסקרנות הצפויות בחודשי הסתיו.

ותיקי השבט

נדמה כי גלריות מסחריות בארץ מעדיפות בדרך כלל להציג בוגרים טריים של בתי הספר לאמנות יותר מאשר אמנים ששיאם היצירתי כבר מאחוריהם. משום כך, בולטות לטובה שתי תערוכות שיוצגו בעונה הקרובה ויוקדשו למנשה קדישמן (בן 79) ויגאל תומרקין (בן 78).

תערוכתו רחבת ההיקף של תומרקין תיפתח בסוף החודש הנוכחי בגלריה חזי כהן בתל אביב. הגלריה הגדולה והדו-קומתית תארח למעשה שתי תערוכות של האמן: "פסלי חוץ", ובה פסלים מתקופות שונות, תשים דגש על העושר הסגנוני והחומרי שבעבודתו של תומרקין, תוך הצגת עבודות בקנה מידה גדול; "פאריס 1957-1959" תכלול גוף עבודות מוקדם, ממוקד ואינטימי יותר, המורכב מכמה פסלים ורישומי הכנה לתפאורות תיאטרון בשפה בשלה פחות. בספטמבר תזמין הגלריה כמה אמנים צעירים להציג מיצבים חדשים בצד הפסלים שבתערוכה.

תערוכתו הגדולה של קדישמן תיפתח בתחילת דצמבר במוזיאון הנגב לאמנות בבאר שבע. "אני מניחה שיש די אנשים שלא מכירים את המגוון של היצירה שלו", אומרת ד"ר דליה מנור, שתאצור את התערוכה. לדבריה, התערוכה תשים דגש בעבודותיו המוכרות פחות של קדישמן: יהיו בה יותר עבודות הדפס ופיסול גיאומטרי, ופחות עזים וכבשים.

אצור בטרם תעבור

"אוצרים בע"מ", תערוכת-פרויקט מרובת משתתפים, תפתח באמצע ספטמבר את עונת התערוכות במוזיאון פתח תקוה. התערוכה, שיזמה ואצרה רויטל בן-אשר פרץ, מזמינה תשעה אוצרים, שונים מבחינת הרקע והגישות, שבחרו כל אחד אמן או כמה אמנים שעמם הם מוציאים לפועל עבודת אמנות משותפת. במעבדת מחקר אוצרותית זו ישתתפו כמה דמויות מרכזיות בשדה האמנות הישראלית, ובהם האוצרים גדעון עפרת, טלי תמיר, עמי שטייניץ, תמי כץ פרימן ואלן גינתון והאמנים דוד ריב, מיכל גולדמן, אמיל רנצנהופר וגיא זגורסקי.

לדבריה של בן-אשר פרץ, בתערוכה יוצגו לבסוף תשעה מיצבים מותאמים לחלל, שיבחנו סוגיות היסטוריות, חברתיות וקהילתיות, בצד שאלות הקשורות במדע, זיכרון והגירה, תוך עיסוק שנע בין האישי והאוטוביוגרפי לקולקטיבי והלאומי. במקביל לתערוכה הגדולה, תוקרן עבודת וידיאו של האמן שחר מרכוס, ששמה "האוצר".

זה ייגמר בבכי

לו היה חי היום, היה האמן ההולנדי באס יאן אדר חוגג השנה את יום הולדתו ה-69. לצד ברוס נאומן וכריס ברדן, נמנה אדר עם אמני הווידיאו והמיצב הבולטים והישירים ביותר שפעלו בשנות ה-60. היעלמותו בלב ים ב-1975 כחלק מעבודת מיצג שתיכנן לבצע קטעה את חייו ויצירתו בטרם עת. ייתכן כי דווקא בשל מותו המוקדם וגוף עבודתו המצומצם, נהפך אדר לדמות רבת השפעה בעולם האמנות. הוא חזר לתודעה הודות למחוות בעבודותיהם של אמנים עכשוויים, וב-2006 הופק סרט תיעודי שעסק בהתייחסותם של אמנים שונים לעבודתו. סרטו המוכר ביותר של אדר, "I'm too Sad to Tell You" מ-1970, הוא דיוקן עצמי מצולם שבו נצפה האמן בוכה מול המצלמה.

גלריה דביר בתל אביב החליטה להקדיש למחוות לאדר תערוכה קבוצתית מרכזית, שתיפתח באמצע ספטמבר. אמני הגלריה, ובהם אדל אבדסמד, הנס פטר פלדמן, קלר פונטין, דאגלס גורדון, אריאל שלזינגר ושילפה גופטה, יציגו בתערוכה עבודות שנעשו כולן לצורך תערוכת המחווה. במקביל, תציג הגלריה תערוכה משותפת לשתי אמניות שונות לחלוטין באופיין - מירי סגל ויהודית לוין.

זיכרון של חלום

"ראה שמש", תערוכה מעבודותיה של דליה אמוץ (1938-2004), תיפתח בספטמבר בגלריה גורדון בתל אביב. האוצר, דרור בורשטיין, כותב בחוברת שתשמש כהזמנה: "התערוכה הזאת היא הד לתערוכה אחרת של אמוץ, שאצרה שרה בריטברג סמל בשנת 2000. טקסט התערוכה בספר ?קשה שפה', שנספח לתערוכה, הוא עד היום אחד מהטקסטים היפים ביותר המוכרים לי על אמנות מקומית. גם היום, לאחר שנים, עוד זוכרים רבים את התערוכה ההיא. אני זוכר שפסעתי בתערוכה ההיא כמו בחלום. התערוכה הזאת היא גם זיכרון של החלום ההוא".

בתערוכה יוצגו תצלומיה האישיים של אמוץ, כמו אלה המתעדים נופים או דמויות ומשפחה. במקביל לכך, תציג הגלריה תערוכה של האמן גל ורטמן, ששמה "שירי במערכת השמש".

וידיאו עתידני וארכיאולוגי

גלריה גבעון בתל אביב תקדיש בעונה הקרובה מקום נרחב לאמנות וידיאו. קומתה השנייה של הגלריה תשמש לתצוגת וידיאו ועבודות מדיה וטכנולוגיה חדשה בלבד. כמו כן, תערוכה מרכזית בגלריה, שתיפתח בסוף אוקטובר, תכלול מיצב וידיאו חדש של רן סלוין. בעבודתו החדשה ממשיך סלוין להשתמש בווידיאו כחומר, לעתים מופשט, תוך עיסוק בנושאים עתידניים וארכיאולוגיים במקביל. "אורסולימום", שמה של התערוכה, הוא מושג שלקוח מההיסטוריה הכתובה של ירושלים, שסלווין צילם את עבודתו בעיר העתיקה שלה.

את חלל המדיה, שעליו יהיה אחראי האוצר דורון גולן, תפתח הקרנת "סמן" - עבודתם של צמד אמני הווידיאו הבריטיים ג'ון תומסון ואליסון קריגהד.

פאריס שלה

תערוכה של הציירת ליליאן קלאפיש תפתח באוקטובר את סדרת התערוכות שיציינו את שנת היובל להיווסדות גלריה בינט בתל אביב. הגלריה, שהקים גרשון בינט ב-1962, שימש משכן להתבססותם של אמנים רבים, ובהם אלכס קרמר, פימה, אסף בן צבי, יגאל עוזרי, יוסל ברגנר ושרון פוליאקין. אף כי רובם עברו בעשור האחרון לגלריות מתחרות (קלאפיש, למשל, מיוצגת מהשנה על ידי גלריה גורדון), תציג בינט בשנה הקרובה כמה תערוכות יחיד ותערוכות אוסף קבוצתיות של אמנים אלה ואחרים, שיסכמו פעילות מרשימה ובעלת קו אוצרותי ברור, מודרניסטי והמשכי.

תערוכתה של קלאפיש תכלול 35 עבודות שנוצרו בארבע השנים האחרונות, בעיקר בפאריס שם היא מתגוררת. בהמשך לסדרות מוכרות שלה מהעבר, ממשיכה קלאפיש גם כיום לתאר בשמן על בד, על קרטון ובטכניקת קולאז' מעורבת נושאים כמו פועלי בניין במיקומים שונים או מעקב אחר עבודתם של כוורנים בגני לוקסמבורג בבירה הצרפתית.

(ת)נועה מתמדת

אמנית הצילום והווידיאו האמריקאית שרון לוקהארט, בת 47, נחשפה באופן מקרי לגוף עבודותיה של פרופ' נועה אשכול ב-2008, כשביקרה לראשונה בישראל. שטיחי הקיר יוצאי הדופן של אשכול, כתב התנועה המקורי שיצרה ובו השתמשה ("אשכול-וכמן") וכמה מיצירות הכוריאוגרפיה שלה, שלא בוצעו בחייה (היא מתה ב-2007), הביאו את לוקהארט להחלטה ליזום פרויקט אמנות תיעודי-מחקרי בנושא. היא שבה לישראל כמה פעמים ובכל פעם צילמה את רקדני להקתה של אשכול לשעבר, שכמה מהם בני 70 ויותר כיום. המטרה היתה להציג את העבודות שטרם הועלו ולתעדן בצילומי וידיאו וסטילס.

צמד תערוכות מרכזיות, שייפתחו בזו אחר זו באמצע דצמבר במוזיאון ישראל בירושלים (אוצרת: טליה עמאר) ובמרכז לאמנות עכשווית בתל אביב (אוצר: סרג'יו אדלשטיין), יסכמו את הפרויקט הנרחב, שהוכתר בשם "פרויקט נועה".

עבודותיה של לוקהארט, שיוצגו כמיצבי וידיאו בכמה ערוצי הקרנה, ילוו בתערוכות בסדרות רישומים, מסמכי כתב תנועה, שטיחי קיר וחומרים תיעודיים, וכן בספר עב כרס שייצא לאור. הפרויקט, המבקש להכיר לקהל הרחב את אשכול ואת יצירתה, יוצג בשנה הבאה במוזיאון לאמנות עכשווית בלוס אנג'לס.

עין ל"עין השלישית"

ב-30 בדצמבר, רגע לפני שתחלוף שנת העשור למותו של האמן ז'אק מורי קתמור (1938-2001), תיפתח במוזיאון נחום גוטמן בתל אביב הרטרוספקטיבה "למות לאט", שתוקדש לאמן ולקבוצתו, "העין השלישית". קבוצת האמנים הפרובוקטיבית, שמשכה בזמנה תשומת לב בעיקר בגלל קישורה לאורגיות ולסמים, תקבל בתערוכה החייאה ראויה ומסקרנת. התערוכה, שתסכם מחקר ואיסוף חומרים שהחל בשלהי שנות ה-90, תכלול עבודות מקוריות (תצלומים, רישומים, ציורים וסרטים) בצד חומרי תיעוד שיעזרו להבין ולהשלים את התמונה התקופתית של זרם תרבותי בוהמייני וקיצוני בתל אביב של שנות ה-60 וה-70. לדברי האמן והמוסיקאי אורי דרומר, שיזם את התערוכה ואצר אותה, עניינה המרכזי יהיה הארת אמנותו ודמותו הכריזמטית והחידתית של קתמור, שעסק בין השאר במיסטיקה יהודית, מאגיה, מין ומוות.

מחוץ לשדה

התערוכה "אמנות של אחרים: אמנים אאוטסיידרים, נאיבים ואוטודידקטים", שתיפתח באמצע ינואר במוזיאון חיפה לאמנות, מוקדשת לאמנות שאינה משתייכת לזרם הראשי - תחום שזוכה לעניין רב בשנתיים האחרונות בשדה האמנות.

רותי דירקטור, אוצרת התערוכה, מסבירה: "המונח ?אמנים אאוטסיידרים' מתייחס לאנשים שלא למדו אמנות אך יצרו אמנות והתגלו על ידי ?אינסיידרים' - אמנים, אספנים, גלריסטים או פסיכולוגים. בדרך כלל (אך לא בהכרח) מדובר באנשים שחיו בשולי החברה ומחוץ למסגרות נורמטיביות. בשלב מסוים בחייהם הם מתחילים לעשות אמנות (בדרך כלל סביב גיל 40, או סביב גיל 70), ועושים זאת מתוך דחף פנימי שאינו בר שליטה".

דירקטור בחרה לאצור את התערוכה באופן שיידמה לכמה תערוכות יחיד, וישתתפו בה אמנים ישראלים ובינלאומיים. היא מעידה כי הגדרת נושא "האמנים האאוטסיידרים" רחבה: תחת הכותרת יקובצו עבודות של הנרי דארגר, מרטין רמירז, ביל טריילור, שלום מצפת, גבריאל כהן ומשה אלנתן - אמנים שמקצתם לא הוצגו עדיין בישראל ורובם לא זכו לתערוכה זה שנים רבות. הצלחתה של התערוכה, לדבריה של דירקטור, תימדד באבחון המחודש של יוצא הדופן אל מול ה"תקני והמקובל", באמנות הישראלית ובכלל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ