גילי איזיקוביץ

בשנים האחרונות יש יותר ויותר סרטים תיעודיים אישיים. אלה סרטים "משפחתיים", שבאמצעותם מטהר היוצר באור השמש שלדים משפחתיים ואישיים. חמוש במצלמה ונסמך על מיטב החידושים הטכנולוגיים, מצריך הסיפור המשפחתי מעט מאוד תחקיר, עזרה חיצונית ומימון. כל שצריך הוא רצון עז לחשוף, שלא לומר לסגור חשבון, ודרמה משפחתית חזקה דיה. מובן שלא תזיק מידה של ידוענות.

כזה הוא בדיוק "אני והזילבר" שמביא את יוצרו, רועי זילבר, לסגור חשבון כואב עם אביו, הזמר אריאל זילבר. זילבר הצעיר מתאר ריחוק ומועקה שגוברת והולכת בכל הקשור לאביו, במיוחד מאז חזר אביו בתשובה והשמיע אמירות שנויות במחלוקת. המטרה היא, כך מובן במהרה, עימות עם האב. אלא שנדמה כי לצד הדמיון הפיסי, ירש הבן גם את הריחוק והקושי להתחבר באמת, עד הסוף, שהוא מתאר כתכונה של אביו. כדי להתרחק מהקללה של הזילבר, מסביר הבן, צריך לצלול לעומקה, אבל נדמה שהקתרזיס המיוחל, הפיוס וההשלמה עם האב אינם קורים, ולאו דווקא באשמתו של האב.

יוצר הסרט מספר את הסיפור המשפחתי של אביו ושלו - האב שהושאר בן ארבע לבדו בקיבוץ, כשאמו, ברכה צפירה, מופיעה בארץ ובחו"ל ומתפנה לבקרו אחת לכמה חודשים. הוא גם נוגע, נגיעה בלבד, בסיפורה של האם והסבתא - בעצמה יתומה נטושה שנהפכה זמרת בינלאומית.

כל אלה לא יוצרים קרבה רבה יותר בין האב לבן שמתקשה לאפשר לנרטיבים אחרים, מורכבים יותר, לשנות את הנרטיב "שלו", גם כאשר הנסיבות הרחבות יותר נפרשות סביבו וגם כאשר נראה שהאב מכה על חטא, ומנסה לכפר בדרכו על ריחוק העבר. זהו כנראה גם הסיכון שבהתמקדות באישי ובמשפחתי - מעיניו של הצופה האובייקטיבי זה עלול להיראות לעתים צר וקטן מדי.

"אני והזילבר". יס דוקו, 22:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ