שחר אטואן

למי שנכח בשבוע שעבר באירוע החשיפה של קולקציית סתיו-חורף 2011-2012 שערכו מנהלי גולף לאנשי תקשורת האופנה, זומנה הפתעה: בין בובות חלון הראווה שסודרו בקבוצות בשלושת חדריו של מבנה טמפלרי משומר ברחבת מגדל נוה צדק בתל אביב, הוצבו מספר דוגמנים בשר ודם. ניעות זעירות של האחרונים, שעמדו קפואים רוב הזמן, עוררו אי נחת. וגם כשרעיון ההצגה המשונה נחשף במלואו, נדרשו עוד כמה רגעים על מנת להשתחרר מן המבוכה ולכבוש פרצי צחוק בלתי נשלטים.

למי שצפויים לחלוף בזמן הקרוב על פני אחד מחלונות הראווה של סניפי המותג הפזורים ברחבי הארץ, לעומת זאת, אין מה לחשוש; דוגמנים בשר ודם לא יפתיעו אותם בנוכחותם האנושית. ויש להניח שגם הפריטים הנבחרים מתוך קולקציית החורף של המותג שיוצגו בהם לא יפרעו את אדישותם העירונית.

"בעולם מהיר ועמוס שינויים, אנחנו לוקחים צעד אחד הצדה בחיפוש אחר גישה עיצובית אחרת", הצהירו מעצבי המותג בהודעה שנמסרה לעיתונות. "פני השטח נראים מינימליים, אך החומר, הגזרה והתהליכים הם האמירה האגרסיבית". על פניו יוזמה מבורכת, אך יש לעשות סדר: אם דבריהם על אודות גישה עיצובית אחרת מתמצים בשימת דגש מיוחד על העלאת איכות הייצור מעל לרף המקובל באופנת רשתות עממית, אז המאמץ, מוצלח וראוי להערכה ככל שיהיה, אינו מספק.

מתוך קולקציית סתיו-חורף 2011-2012 של גולף. מראה מרושל וחסר חן. תצלומים: שי יחזקאל

בבחינת העיצוב, פני השטח של הבגדים אינם נראים מינימליסטיים - שם תואר שצובר לגיטימיות חדשה על רקע הרגישות הצמצמנית שניכרה באופנת העילית בשנים האחרונות - הם נראים תפלים, שגורים מדי. אמירה אגרסיבית? בכללותה, התוצאה הסופית אינה שונה בצורה משמעותית מקולקציית החורף שיצרו מעצבי המותג אשתקד, או לצורך העניין בחורף שקדם לו. וגרוע מכך - היא נראית כמו אסופות הסתיו הגנריות שמציעות רשתות ההלבשה השונות, מקומיות וזרות גם יחד, המשקפות מעל לכל את מגבלותיהם של מפעלי הייצור ההמוני.

שגרה אקסצנטרית

רפיון והיעדר מיקוד ניכרו בכל חזית: החל בבחירה השרירותית של חלל התצוגה, דרך אופן ההצגה של הקולקציה שלא שירת נאמנה את כוונות צוות המעצבים - לדבריהם הוא נועד לאפשר בחינה מעמיקה ודקדקנית יותר של הדגמים, אך בה בעת הדגיש את חוסר ייחודם במבט הנרחב שסיפק - וכלה בשמות חטיבות הבגדים שנותרו סתומים. מהו למשל אותו רכיב אקסצנטרי ב"מורשת אקסצנטרית" הכוללת בגדי יום-יום נינוחים כגון חולצות אריגי משבצות ומכנסי ג'ינס לגברים וחולצות שיפון קלילות באווירה בוהמיינית עירונית, חצאיות ארוכות וקרדיגנים זעירים ברוח שנות ה-60 לנשים?

אם תוכנית האב של צוות מעצבי גולף היתה לעקוף את מערכת האילוצים של מפעלי הייצור ההמוני ולהעמיד קולקציה מקורית ובולטת לטובה בטיב ייצורה ובשפת העיצוב שלה, אז העלאת האיכות היא רק צעד אחד בדרך להשגת היעד. עתה יש להפנות את מלוא תשומת הלב לגיבוש זהות אופנתית מובחנת יותר.

שילובם של תפרים צרפתיים בשמלת שיפון מנוקדת בגוני חום הוא אינו עניין שבשגרה בבגדי רשתות הלבשה עממיות, ומרקמם של חלק מן הסריגים היה נעים למגע (אפילו שמבחן האיכות האמיתי הוא לאחר הכביסה הראשונה), אולם רק פריטים בעיצובים מפתים, כגון חולצה מחויטת מכותנה דקיקה מעורבת במשי שאת חזיתה מעטרים קפלי בד מלוכסנים שנתפרו ביד או חצאית עיפרון תכולה בגזרה חטובה הכוללת מתפרים חיצוניים חדים במותניים, מעניקים למלתחה את כוח משיכתה.

לעתים, המעצבים נשבו מדי ברעיון האיכות הגבוהה שהגו. כך, למשל, בחולצת שיפון שחורה בגזרה צרה שנוצרה בזיקה לגל המינימליזם החדש שמובילה בעונות האחרונות המעצבת הבריטית פיבי פילו בבית סלין. לרגע היה נדמה כי הכל נעשה כהלכה, במסגרת המגבלות כמובן: חתכי הגזרה היו חדים ונקיים, הכותפות הפכו דקות, הצווארון הוקטן וכפתורי המתכת העגולים שידרו נחרצות צוננת. רק פס אריג דמוי עור שחור, ששולב בטור הכפתורים ושנועד לשוות לחולצה תחכום, הפך לסרח עודף בשל דלותו.

אנדרטאות של טעם רע

בקולקציית בגדי הגברים, שם מרחב התמרון הוא מצומצם יותר באופן טבעי, חוסר המרץ בלט במיוחד. פריט שובה לב כגון סוודר כותנה אפרפר שבחזיתו משתרגת מעין צמה משוחררת היה מחזה נדיר בשפע של בגדי בסיס נעדרי ייחוד או ברק.

המראה המחויט בסגנון הדנדי האנגלי בן המאה ה-19 שניסחו צוות המעצבים היה כושל במיוחד. אין ספק כי התחייה המחודשת שחווה בשנים האחרונות המראה המגונדר הזה באופנת הגברים מסתמנת זה זמן מה כטרנד המשוקץ ביותר. ראשית, כיצד ניתן להפוך מסורת לבוש המהללת מידות מעודנות ודיסקרטיות אקסצנטרית לסגנון המוני? על פי רוב, התגשמות מראה זה במלתחתם של גברים עירוניים צעירים היא וולגרית - בין שהיא מעושה ומעונבת מדי, מרמזת על קיבעון ושמרנות סגנונית, ובין כשהיא חוטאת לו לחלוטין, כפי שאירע בקולקציה של גולף: פרופורציות המקטורן היו לא מדויקות כלל, ואריג הקטיפה השחור שממנו נחתך נראה זול. שילוב הגוונים עם מכנסי הכותנה בכחול רויאל יצר מראה צעקני, וקו המכפלת שלהם לא התאים למידותיו של הדוגמן. חוסר הדיוק בפרטים הקטנים הללו שיווה לו מראה מרושל וסר חן.

גם סדרת חולצות האריג המחויטות ששילבו עיטורי בד בטור הכפתורים, בצווארון או בחפתים היתה החמצה גדולה. הרעיון לקשטן בשולי יריעות הבד - שנושאות דוגמה שונה במקצת ומושלכות לרוב לפח - היה אולי מחוכם ונכון מבחינה ערכית, אך למרבה הצער, בפועל נראו החולצות כאנדרטאות של טעם רע.

מעילים שנוצרו מכותנה דקיקה שנמרחה בשרף ליצירת מראה של עור, או מערכת של ז'קט קצר ומכנסונים שעברו הליך דומה, היו פתרונות לבוש מוצלחים ברוח המקום. אחרי הכל, החורף הישראלי בשנים האחרונות אינו ממשי, וכתוצאה מכך נהפכו המעילים לסממן של העונה הקרה יותר מאשר לפריט לבוש שימושי העונה על צורך אמיתי בחימום הגוף. "מבחינתנו, הערך המוסף שלנו ללקוחותינו הוא הבנת הצרכים האמיתיים שלהם בתנאי האקלים המקומי", אמרה אחת המעצבות. זה תקף גם לגבי סריגים אווריריים במרקם פלומתי עשיר שנוצרו מסיבים סינתטיים במגע קר ובמראה חורפי נאה.

אך כמה פריטים מוצלחים לא הופכים קולקציה לנחשקת. בגדי יסוד באיכות ייצור סבירה או בשינויים מזעריים מדי עונה לא יסייעו למנהלי המותג לנער את התדמית הלא אופנתית שדבקה בו. אם ישכילו מעצבי גולף לנסח חזון אופנתי מגובש יותר, שלא חייב בהכרח לחרוג ממסגרת הסגנון המיושב המזוהה עמו, המותג יוכל להוות חלופה ראויה למתחרים מקומיים כדוגמת רנואר או קסטרו. נכון לעכשיו הם ממשיכים לקבע, בלי משים אולי, את הנחת היסוד השגויה שלפיה קיימת סתירה בין איכות גבוהה לתקפות אופנתית.

מחירים: נשים: חולצות: 40-200 שקל; סריגים: 100-260 שקל; מכנסיים: 100-400 שקל. חצאיות ושמלות: 160-290 שקל. ז'קטים ומעילים: 230-900 שקל; גברים: חולצות: 100-240 שקל; סריגים: 140-250 שקל; מכנסיים: 200-300 שקל; ז'קטים: 330-1,000 שקל. אביזרים (ארנקים, צעיפים, תיקים וכו): 25-200 שקל. נעליים: 130-230 שקל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ