המדינה צפויה להתנגד לאיחוד קשת ורשת

האיתות השלילי הועבר מהממונה על ההגבלים העסקיים. רשת, שנמצאת בקשיים, צפויה לנטל נוסף עם המעבר לארבעה ימי שידור

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ

הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, צפוי להתנגד למיזוג עתידי בין זכייניות ערוץ 2, רשת וקשת. ההתייחסות לאפשרות של מיזוג בין הזכייניות ראשונית בלבד, שכן טרם הוגשה לעיונה של הרשות להגבלים עסקיים בקשה לחוות דעת. עם זאת, האיתות מכיוונו של גילה עלול לעכב את האפשרות למיזוג, הנדונה מעת לעת ועלתה באחרונה על הפרק.

גילה נכנס באחרונה לתפקידו ולא מן הנמנע שאת התייחסותו לעניין יש לייחס להצהרת כוונות ראשונית בלבד. כך או כך, עניין המיזוג בין שתי זכייניות הערוץ השני עלה לא פעם בשנים האחרונות, והאפשרות שיקרה זכתה להתייחסות גם במכרז הערוץ השני האחרון. לא אחת, בשנתיים האחרונות, נדונה גם אפשרות למיזוג בין הזכיינית רשת ו"ישראל 10", זכיינית ערוץ 10.

גורמים בתעשיית הטלוויזיה אמרו אמש ל"הארץ" כי אף שעמדת הממונה נמסרה לידיעתם באחרונה, אין כעת טיוטה רשמית לאיחוד. גורם אחר אמר כי "מיזוג בין שני גופים, בוודאי בתחום הזה, הוא לא דבר שאפשר יהיה להעביר ללא בחינה יסודית ביותר".

מאז המכרז האחרון להפעלתו, שהתקיים ב-2005, מנהלות רשת וקשת את ערוץ 2 במשותף, כשהן מחלקות ביניהן את ימי השידור. בינואר הקרוב הן עתידות להתחלף בימים, כך שרשת תשדר בימים רביעי עד שבת, ואילו קשת תשדר בראשון עד שלישי.

חודש ינואר הוא עת לשינוי נוסף: על פי חוק הרשות השנייה החדש, שנכנס לתוקפו בתחילת השנה, יוכלו זכייניות הטלוויזיה המסחרית (רשת, קשת וערוץ 10) לעבור משיטת הסדרה באמצעות זיכיונות לשיטת הסדרה ברישיון. החל מ-2013, זכיין שירצה לשדר ברישיון יקבל אפיק חדש ויוכל לשדר לבדו שבעה ימים בשבוע. עם זאת, תקופת זיכיונן של קשת ורשת תפוג רק ב-2015, ועד אז כל אחת מהן, יחד או לחוד, יכולה לבחור להמשיך לשדר במסגרת הזיכיון, כרגיל, כשהן מחזיקות באפיק 22 בשלט. אם יבחרו לעבור לרישיון, עליהן להודיע על כך לרשות השנייה, הגוף הרגולטורי האחראי עליהן, עד לחודש ינואר הקרוב.

עניין חילופי הימים גם הוא יוצר סד זמן מתאים לאיחוד: אף שתעשיית הטלוויזיה המקומית נמצאת במצוקה כלכלית עמוקה זה כמה שנים, מצויה הזכיינית רשת במצב קשה בהרבה מחברתה לערוץ. קשת מחזיקה בשורת מותגים טלוויזיוניים חזקים, ובבעלותה גם ערוץ 24, חברת התוכן ביפ והאתר מאקו, נכסים שיסייעו לה לעמוד בשידור שבעה ימים בשבוע. צמצום לשלושה ימים בשלב זה, זמן קצר יחסית לפני מעבר לרישיון או סיום תקופת הזיכיון, עשוי להוות מכשול כלכלי וארגוני עבורה.

מהעבר השני, בעבור רשת, המצויה במצב חלש יותר כלכלית, ומחזיקה בהישגי רייטינג נמוכים בהרבה, עשוי המעבר לארבעה ימי שידור להוות נטל נוסף. לאור המסר ששיגר לאחרונה פרופ' גילה, ולאור סד הזמנים ההולך וקצר, לא מן הנמנע שהזכייניות ייאלצו לשקול את המשך דרכן. האפשרות להתפצל לשני ערוצים נפרדים עשויה להיות זו שתיבחר לבסוף.

במשרד התקשורת ביקשו שלא להתייחס לדברים. מהרשות להגבלים עסקיים נמסר כי "לא התקבלה בשלב זה בקשת מיזוג בין הזכייניות וממילא לא התקבלה החלטה בנושא".

מ"עופר מדיה", מחזיקת המניות העיקרית בזכיינית "רשת" נמסר כי "אין הצעה העומדת על הפרק". מקשת נמסר: "אנו מכחישים כל מגע או פנייה לממונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ