קונצרט הסיום של "קשת איילון":נוכחות קוריאנית מהממת

תערובת של קטעי מוזיקה קאמרית, הופעה מדהימה של כנרת קוריאנית בת 11 ועלמה שמנגנת קונטרבס בקלילות

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

עצם קיומן של כיתות האמן הבינלאומיות השנתיות לכנרים "קשת אילון", פרויקט שנוסד בגליל המערבי לפני 21 שנה על ידי חבר קיבוץ אילון גלעד שיבא, הוא הישג גדול שהתרגלנו לראותו כפרט מובן מאליו בנוף המוזיקה בישראל. הפרויקט מובל בניהולו הנמרץ-נינוח של שיבא, בעזרת פדגוגי כינור מעולים מהארץ ומחו"ל ובראשם המנהל המוזיקלי יצחק רשקובסקי ובמימון נושאים תורמים רבים.

בקונצרט הסיום החגיגי אמש לא קיבלנו מצעד כנרים, כמו שציפיתי, אלא תערובת שכללה בין השאר קטעי מוזיקה קאמרית (מיותרים לחלוטין), הופעה מדהימה של ילדה כנרת קוריאנית בת 11, הופעה מדהימה לא פחות של עלמה קוריאנית שמנגנת בקונטרבס בקלילות של כינור, וזוג רקדנים מחולל לצלילי הפסקליה לכינור וצ'לו של הנדל/הלבורסן. לאחר ההפסקה היה מצעד כנרים קטן, שני וירטואוזים, כנרת וכנר בזה אחר זו, שניהם מרוסיה. איפה מורשת הכינור היהודית?

מה עוד יש לספר על "קשת אילון": ראשית, שהשתלמו בה הפעם 53 מושכים בקשת, רק 12 מהם ישראלים והשאר ממדינות רבות, לרבות שישה מקוריאה, ושהמשתלמים התגוררו כתמיד במבנים ישנים של הקיבוץ, שניים עד ארבעה בחדר.

עלות ההשתתפות היא עניין מסובך למדי. רשמית, סך העלות למשתלם (שכר לימוד ואירוח) הוא 12.5 אלף שקל. למעשה, רק בודדים מקרב המשתלמים משלמים את מלוא הסכום (גלעד שיבא: "מספרם פחות מאצבעות יד אחת") ומהשאר - כל תלמיד שילם לפי שיקולי הנהלת הפרויקט (שיבא: "היו לא מעטים ששוחררו בכלל מתשלום"). נושא חומרי נוסף הוא בגדר בשורה: השבוע הודיע מינהל מקרקעי ישראל כי 30 דונם שהיו בעבר ברשות קיבוץ אילון יועברו מעתה לחכירתו של פרויקט "קשת אילון". שיבא אומר שהדבר יאפשר לבנות מעונות נוספים לאירוח המשתלמים וגם קפטריה.

קונצרט הסיום החגיגי של כיתות האמן הבינלאומיות לקשתנים "קשת אילון" שהסתיימו השבוע בקיבוץ אילון. מנחה: יצחק רשקובסקי. אולם המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ