נקודת הג'י

מגדל G היוקרתי ברחוב אבן גבירול בתל אביב, שניצב לא רחוק ממאהל המחאה, בהחלט לא יפתור את מצוקת הדיור בעיר. עם זאת, מבחינת המרקם העירוני הוא דווקא מצליח לתרום משהו

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם דביר

כמה עשרות מטרים מעל מאהל המחאה התוסס של שדרות רוטשילד נשלמת בימים אלה הקמתו של מגדל G של קבוצת גינדי, אחד ממיזמי היוקרה המדוברים ביותר במרכז תל אביב. מחירי הדירות מתחילים בשני מיליון דולר ונוסקים מעלה (שרי אריסון רכשה את הטריפלקס המפואר בצמרת הבניין תמורת 13.5 מיליון דולר). במגדל יש 31 קומות אבל 37 דירות בלבד, מה שמבטיח כי מרבית הדירות נהנות מקומה פרטית לחלוטין ונוף של 360 מעלות.

מגדל G ודומיו נמצא כיום במוקד התבערה של המאבק על יוקר המחיה בישראל. המגדלים מסמלים תרבות חיים עשירה ומנותקת, נחלתם של מעטים בלבד שגם ככה יכולים להרשות לעצמם כמעט כל פתרון דיור אפשרי שקיים בשוק. אלא שבניגוד לדימוי היוקרתי ורשימת הדיירים האקסקלוסיבית, מגדל - G שממוקם בפינת הרחובות אבן גבירול ושאול המלך - הוא דווקא ידידותי למדי לסובביו. אם מתעלמים מהעיצוב השמרני שלו, מדובר באחד מהמגדלים הטובים שנבנו לאחרונה בתל אביב.

קומת הקרקע של הפרויקט מורכבת משני בניינים - בניין מסחרי ומגדל - וביניהם מסדרון ציבורי שהתווה בתוכנית בניין העיר (שתיכנן דני קייזר) ויוצר חיבור חדש בין רחוב השופטים לבין שדרות שאול המלך. הבניין המסחרי משתלב היטב ברצף הבנייני הייחודי של אבן גבירול. הוא מפנה כלפי הרחוב קולונדה מקורה בגובה שתי קומות שעתידה לשמש בעתיד חנויות, בתי קפה ומסעדות.

מעל קומת המסחר ממוקמות שתי קומות משרדים ומעליהן קומת דיירים המכילה בריכת שחייה וספא. קומת המסחר, יחד עם המסדרון הציבורי שנוצר באחורי הבניין, הם רווח נקי בעבור הציבור. יחד ולחוד הם מחזקים את תנועת הולכי הרגל מסביב ומשלימים חוליה הכרחית ברצף של הרחוב. זהו שימוש מוצלח ומועיל בהרבה בשלושת הדונמים של המגרש מאשר החניון הפרטי שפעל שם במשך שנים ארוכות.

מגדל המגורים עצמו פוגש את הקרקע ללא כל גינונים מיותרים. הוא אינו מוקף בגדרות או בגינות צעצוע. כשמביטים מעבר לכביש, על החנויות ובתי הקפה השוקקים בלונדון מינסטור, ברור שבאזור יש דרישה לשטחי מסחר נוספים. חבל שלפחות חלק מהקומות הריקות והמבוזבזות האלה אינו משמשות למסחר נוסף או לשימושים ציבוריים אחרים.

לחדש את ימיו

בין המגדל לבין הבניין הקדמי מקשר גשר זכוכית צר, שלוחה פרטית של הדיירים מעל המרחב הציבורי. הפתרון האדריכלי הזה מזכיר במקצת את החציצה בין קהלי המשתמשים השונים במתחם בתי המשפט (זאב ויעקב רכטר, 1965) שממוקם כ-500 מטרים מזרחה משם; קהל המבקרים מסתובב בחופשיות ברחבי הבניין בזמן שהשופטים נהנים ממערכת תנועה עצמאית שממוקמת במפלס עליון של גלריות מרחפות. מעניין אם כמו אצל השופטים, גם במגדל G ניתן להבחין בתנועת הדיירים.

את תכנון המגדל הובילו במשותף האדריכלים גידי בר אוריין ורני זיס, שניהם בעלי משרדים גדולים שפועלים באופן נמרץ בתל אביב וסביבותיה. זיס תיכנן בין השאר את מלון שרתון סיטי טאוור (כיום "לאונרדו") בבורסה ברמת גן ואילו בר אוריין מתמחה בתכנון פרויקטים לשימור ופרויקטים חדשים למגורים בלב העיר. לצד המרחב הציבורי הנאה שהם יצרו במפלס הקרקע, העיצוב של המגדל עצמו נותר גנרי ולא מרגש במיוחד.

בר אוריין מסביר כי הרעיון העיצובי שהניע את התכנון היה יצירה של שלד ומילואה. "השלד זה הקונסטרוקציה מבטון והמילואה זה קירות הזכוכית. היתה לנו התמודדות לא פשוטה מכיוון שכאשר מתכננים מגדל מגורים רוצים ליצור מרפסות לדירות. בכדי לשמור על התמירות והאלגנטיות יצרנו מסגרת כללית שבתוכו נכנסים כל המרכיבים. היא מצליחה לגשר בין קנה המידה העירוני לבין קנה המידה של הדירות הפרטיות".

בתוך אותה מסגרת נכנסת גם דירת הגג שנסוגה מעט מהמעטפת בכדי לפתוח מרפסת גדולה. בר אוריין מוסיף כי האופי היוקרתי של המגדל מתבטא באיכות ובהקפדה על פרטים מיוחדים כגון מעקות זכוכית דקיקים או חלונות עצומים בגובה 3.5 מטר ללא כל חלוקה פנימית.

ההשקעה הניכרת שנערכה במרחב הציבורי של רחוב אבן גבירול, לצד שיפוץ כיכר רבין, העניקו לאזור זריקת מרץ חשובה וחידשו את ימיו כציר העירוני-מסחרי החשוב ביותר בתל אביב. במצבו הנוכחי הוא מתחיל להזכיר את שדרות מדיסון במנהטן שמאופיינות בעירוב שימושים מוצלח של מגורים, מסחר ותעסוקה ומושכות תנועה רבה של הולכי רגל.

בימים אלה דנים בעיריית תל אביב באפשרויות לפיתוח עתידי של הרחוב והגברת הפעילות לאורכו. מחלקת התכנון בשיתוף משרד האדריכלים של דני לזר כבר הציגו שתי חלופות לוועדה המקומית במסגרת הכנת תוכנית המתאר של תל אביב. החלופה הראשונה היא הגבהה של חתך הרחוב לשמונה קומות (במקום קומה מסחרית ועוד שלוש קומות מגורים מעל כיום), למעט חלקים בגדה המערבית של הרחוב שנמצאים בתחום ההכרזה של העיר הלבנה של אונסק"ו ולא ניתן להגביהם.

חלופה שנייה שנבחנת היא הקמה של מגדלים במגרשים ספציפיים לאורך הרחוב, במתכונת שמזכירה את מגדל G. בשתי החלופות, מבהירים בעירייה, ישמר עירוב שימושים של מגורים, מסחר, תעסוקה ובתי מלון שלא קיימים כיום בכלל ברחוב.

המגדלים בתל אביב הם בוודאי לא חלק מפתרון מצוקת הדיור בעיר. הם יקרים וגדולים מדי, וערכי הקרקע שלהם גבוהים מדי מכדי להתקרב אי פעם לרמות מחיר של דיור בר השגה. השאלה היא איך בכל זאת מצליחים לגרום להם להיות פחות מנותקים מסביבתם ואולי אפילו לתרום לה משהו. לפחות בתחום המרקם העירוני, מגדל G מצליח לעשות את הצעד הראשון.

כתבות מומלצות

ליה תומאס. היתה השנה לטרנסית הראשונה שזוכה בתואר באליפות המכללות, ואף הביעה רצון להתמודד על מקום במשחקי פריז 2024

"שיתבייש כל מי שתמך בהחלטה המפלה והלא מדעית נגד הטרנסיות"

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ