די-וי-די: "בלו ולנטיין" - לא עוד סיפור אחד של אהבה

רומן בין גבר לאשה עלול להיות סיפור שחוק, אבל במאי "בלו ולנטיין" יצק לתוך היחסים הנרקמים בין גיבוריו מורכבות ותבונה

נדב הולנדר
נדב הולנדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נדב הולנדר
נדב הולנדר

דין וסינדי נפגשו במקרה לפני כמה שנים. הוא היה צעיר מבית רע (אבא שרת בית ספר עם נפש של אמן מתוסכל, אמא שעזבה את הבית) שמוצא עבודה זמנית בחברת הובלות. היא היתה בוגרת תיכון יפהפייה, שיוצאת עם חתיך מהשכבה ומתכננת ללמוד רפואה. מפגש מקרי בין הרומנטיקה האינסופית של נער ההובלות לבין הבלונדינית הצעירה והמבולבלת הוביל למדרון חלקלק של התאהבות. פער המעמדות בין השניים, העתיד הלא ברור שלו, הקשר הרומנטי הבעייתי שבו היא היתה מצויה - כל אלה לא הפריעו להם והם החליטו להקים משפחה.

כמה שנים לאחר מכן, דין וסינדי (ריאן גוסלינג ומישל ויליאמס המצוינים) הם זוג נרגן עם ילדה. היא רופאת בית חולים, הוא עובד כצבע ובשאר הזמן שותה ומעשן. האהבה התחלפה במטלות ובשגרה מעיקה. מה נשאר מהקסם של צעירותם, מהריקוד הספונטני ברחוב, מהרומנטיקה האינסופית - אלו השאלות שמעלה סרטו של דרק סיאנפרנס "בלו ולנטיין" מהשנה שעבר, ששהה זמן קצר בלבד בבתי הקולנוע בארץ, נעלם מהמסכים והגיע לאחרונה למדפי ספריות הדי-וי-די.

גם אם הסינופסיס נראה כמו תקציר לכל סרט אפשרי כמעט מז'אנר "בחור פוגש בחורה", גדולתו של "בלו ולנטיין" היא באופן שבו סיאנפרנס, שזהו סרטו הארוך השני (והראשון שזוכה לתהודה בינלאומית), לוקח סיפור שאין בו לכאורה שום דבר מיוחד ויוצק לתוכו מספיק אמת ותבונה כדי להפוך אותו ליצירה ייחודית, מכאיבה ומעוררת מחשבה. אחדים כבר כינו אותו, במידה רבה של צדק, "הסרט שאליו אתם ממש לא רוצים לקחת את הדייט שלכם".

הסרט נפתח בסצינה משפחתית מעציבה. דין והבת פרנקי יוצאים לחפש את כלבתם שהלכה לאיבוד. הם קוראים לה אבל היא ממאנת לבוא. מאוחר יותר דין מגיע לשמוע את המקהלה הבית-ספרית שבה שרה הילדה. האם סינדי אמורה להגיע אבל משום מה היא מאחרת. כשהיא מגיעה סוף סוף מתברר שבדרכה מהעבודה, מצאה את גופתה של הכלבה מוטלת בצד הרחוב. "כמה פעמים אמרתי לך לנעול את השער המזוין?", דין צועק עליה, והיא פורצת בבכי.

משמעויותיה הסמליות של הסצינה מתבררות מאוחר יותר; אפשר לומר שהכלבה הזאת לא היתה הדבר היחיד בחייה של סינדי שהיה כבול, קשור וצמא לחופש ושילם על כך מחיר. גם אם סצינות שבהן חייהן של חיות מחמד הם מטאפורה לנפשו הפנימית של הגיבור אינן שיא המקוריות - זכורים כבר כמה סרטים שהשתמשו באפיזודות סימבוליות שכאלו - מדובר בפתיחה יפה לעלילה שמונעת מתשישותה הנפשית של סינדי, השוקעת אל תוך משבר זוגי טובעני, ומחוסר יכולתו של דין, שהגיע לנקודה האלכוהוליסטית והרופסת ביותר של חייו, להתמודד עם מצבה.

כדי להוציא אותם מהבית ומהייאוש הקיומי, מחליט דין לעשות מעשה ולשריין להם לילה במלון דרכים זול עם חדרים בנושאים שונים. בין חדר בסגנון קופדיון לבין חדר בנוסח העתיד, הוא בוחר בעתיד. היא לא מבינה בשביל מה לטרוח אך מסכימה לבוא. הוולנטיין הספונטני הזה, עמוס האלכוהול, המריבות והסקס המכסה על מטעני כאב נפיצים, הוא המסגרת הסיפורית שבה מתרחש ההווה של הסרט.

מחדר המלון הזול הזה חותך הסרט הלוך ושוב אל העבר, אל תחילת סיפור האהבה של דין וסינדי, שמול עינינו נהפכים לשני יצורים שונים לגמרי, מלאי שמחת חיים, אופטימיות וברק בעיניים. לאורך הסרט מתבצע החיתוך הזה שוב ושוב כדי לבדוק מאיפה התחיל הסיפור ולאן הוא הידרדר. מהמפגש הראשוני המבויש בבית האבות של סבתה של סינדי, אל ההווה המשפחתי המעיק והמסורבל. מסצינה רבת קסם שבה צמד הגיבורים שר, רוקד ומנגן ברחוב, אל סצינות של סקס איום ונורא שמחלצות מדין וסינדי את שפע הארס והייאוש המצוי בהם; סצינות שעוררו אגב מיני שערורייה, כאשר הסרט הוגבל לצפייה בארצות הברית על ידי בני 17 ומעלה, בהחלטה שבוטלה לאחר מכן בלחץ המפיצים.

שלל אלמנטים הופכים את "בלו ולנטיין" ליצירה כנה ומרגשת ולסרט ש-112 הדקות שלו חולפות ביעף, גם אם בלב כבד: הדיאלוגים המדויקים, שחלקם אולתרו על ידי השחקנים; האופן החזותי שבו הובדלו הסצינות העכשוויות בחייהם של השניים מאלו שמתארות את העבר (בין היתר על ידי שימוש בשתי מצלמות שונות - דיגיטלית ואנלוגית); ובעיקר תצוגת המשחק המעולה של צמד השחקנים הראשיים, ויליאמס וגוסלינג, שהופכת את סיפור אהבתם השגרתי של דין וסינדי לטרגדיה שקשה להוריד ממנה את העיניים. *

"בלו ולנטיין", האוזן השלישית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ