הסופר דויד גרוסמן: "אין לי אמון בכוונותיהן הטובות של מדינות ערב"

בראיון לעיתון הצרפתי ליברסיון אמר הסופר הישראלי כי "היהודים הם מיעוט במזרח התיכון ומשום כך איני מטיף לפציפיזם"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

הסופר דויד גרוסמן התראיין לעיתון הצרפתי ליברסיון לרגל צאת ספרו "אישה בורחת מבשורה" בתרגום לצרפתית. בראיון שהתקיים לפני ההסלמה הנוכחית בדרום, אמר גרוסמן כי אין לו אמון בכוונותיהן הטובות של מדינות ערב: "היהודים הם מיעוט במזרח התיכון ומשום כך איני מטיף לפציפיזם או מציע לוותר על צבא חזק".

עוד אמר כי מדינות ערב מעולם לא הפגינו כוונות טובות, "כפי שאנו לא הפגנו כוונות מסוג זה כלפיהן. משום כך אנו זקוקים לצבא חזק, אבל לא כזה שיהיה האמצעי היחיד שיחזיק אותנו כאן. בצורה כזאת, במקום להיות כלי שיבטיח חיים טובים יותר, הצבא יהפוך למטרה עצמה".

גרוסמן הביע אופטימיות בשיחתו עם כתב הליברסיון ואמר "אני מניח שאם ביכולתנו להתגבר על המכשולים בדרך לשלום, יש סיכוי שנפתח יחסי שכנות טובים. לא בטוח שהישראלים והפלסטינים יתאהבו אלה באלה, הרי בין עמים לא מחפשים אהבה". אבל לדבריו, "אם השלום יאפשר לנו להכיר את שפתם ונופיהם של האחרים, אולי תיווצר סימפטיה מסוימת, גם אם התהליך יימשך שנים. מדובר בתהליך קשה שילווה בפשרות כואבות, שיעירו קיצונים משני הצדדים שיעשו את כל האפשר כדי לרצוח את השלום שרק עכשיו נולד".

דויד גרוסמן. תצלום: דניאל בר און

לדבריו, אם נגיע לשלום המדובר, העולם כולו יופתע כשיראה כיצד ישראלים ופלסטינים מסוגלים לפעול ביחד כדי לנהל חיים רגילים: "אני אומר רגילים בלי לדעת מה זה בדיוק. מעולם לא היו לי חיים רגילים. אבל אני יכול לדמיין לעצמי מה זה, עבור הפלסטינים, לחיות הרחק מהצל הישראלי, לגדל את ילדיהם ללא פחד, לחיות בכבוד".

בתוך כך, פרסם אתמול הבית הלבן הודעה כי הנשיא ברק אובמה ייקח איתו עותק מן המהדורה האנגלית של "אישה בורחת מבשורה", הקרוי באנגלית To the End of" "the Land, לקריאה בחופשת הקיץ שלו באי מרתה'ס ויניארדס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ