אמש בקונצרט | כישופי אצבעות בשפע

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

קונצרט הסיום של "כיתות האמן הבינלאומיות לפסנתר תל חי" - שהתקיימו בתחילת החודש במדרשת שדה בוקר בכיכובם של מורים נערצים מהארץ ומחו"ל שהדריכו 78 משתלמים, מהארץ ומחו"ל - חשף טפח מרשים של הפגנות וירטואוזיות.

לא נשמעה באירוע, לרוב אורכו, מוסיקה ממדף ה"מופת" - היידן, מוצרט ובטהובן נעדרו, בין השאר, ולא יכולנו להתרשם מיכולתם של המבצעים הצעירים להציע פרשנויות מספקות או מקוריות ליצירות החשובות ברפרטואר. עם זאת נכחה באירוע מוזיקה שהיא אמנות פסנתר במיטבה - יצירות שמממשות את הפוטנציאל של הכלי באשדות צלילים מפליאי אוזן.

מן הפסנתרנים הישראלים שהשתתפו לכד את לבי ביותר דניאל בורוביצקי, שניגן את הוואריאציות של שופן על נעימת "הבה נשלב ידינו" מתוך "דון ג'ובאני" (יתכן שאת מקצת יתרונו היחסי, באוזניי, יש לייחס ליצירה שבחר). גם אורן לוק, שניצח בתחרות פנימית שהתקיימה בקורס על ביצוע מצטיין של יצירה ישראלית ("מחול אזרבייג'ני" של אבנר דורמן), תומר גבירצמן ועדי נויהאוז הצעיר (רק בן 15) התבלטו כאמנים שעוד נשמע עליהם.

בסיום זכינו למנות נדירות באמת: פורה, ראוול ודביסי מידי הפסנתרן הצרפתי הוותיק והנחשב מישל דאלברטו, שהיה אחד המורים בקורס. דאלברטו הזכיר כי אחד מהתלמידים בקורס, דניאל אזרד, נפצע בהתקפת הטרור על האוטובוס שהיתה באותו יום בצהריים. אזרד, המשרת בצה"ל במעמד של מוסיקאי מצטיין, ספג רסיסים בכתפו, טופל וכבר שוחרר לביתו באילת. באוטובוס נסעה תלמידה נוספת מהקורס, ויקטוריה גרשון, אף היא תושבת אילת (שלא נפגעה).

הקונצרט שודר חי למאזיני "קול המוסיקה", עם דברי קישור של חיותה דביר, אשר הציגה את היצירות והמשתתפים על הבמה. הקריינות המקצועית של דביר, המעורה היטב בחומר המוזיקלי, תרמה לתחושת החגיגיות ששררה באולם.

קונצרט חגיגי לסיום סדנת הפסנתר הבינלאומית "תל חי". מוזיאון תל אביב, יום ה', 18.8

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ