נועם דביר

ההסתדרות מקדמת תוכנית חדשה לתוספת זכויות בנייה במתחם הוועד הפועל ברחוב ארלוזורוב בתל אביב - כך נודע ל"הארץ". המתחם, המשתרע על 20 דונמים בלב העיר, מכיל ארבעה בניינים ומאכלס כיום את משרדי ההנהלה של ההסתדרות ומשרדי גופים אחרים שמסונפים לארגון. הוא נחנך ב-1953 ותוכנן על ידי האדריכל דב כרמי (בשיתוף חבר אדריכלים נרחב), ונחשב לאחד האייקונים הבולטים של האדריכלות המודרנית בישראל. עיריית תל אביב אף הכריזה עליו כמתחם לשימור במגבלות מחמירות במסגרת תוכנית השימור העירונית.

את בדיקת ההיתכנות מוביל האדריכל אמנון שוורץ (משרד אמאב אדריכלים). לפי שעה תוכנית ההרחבה מתייחסת לשלושת הבניינים הקדמיים במתחם הפונים לרחוב ארלוזורוב. "זה מתחם גדול מאד בלב העיר וההסתדרות, כמו כל בעל קרקע אחר, מעוניינת להשביח אותו ולבחון אם אפשר לקבל זכויות נוספות", מספר שוורץ. לדבריו ההסתדרות מודעת למעמדו השימורי של המתחם ומנסה לבחון אם ניתן בכלל להוסיף בינוי במקום. "עלו כמה רעיונות של תוספת של מסחר בקומות הקרקע או מגורים אבל זה בגדר רעיונות ראשוניים בלבד", מוסיף שוורץ. הוא מאשר כי כבר נערכה פגישה בעניין עם מנהל מחלקת השימור של עיריית תל אביב, אדריכל ירמי הופמן.

מתחם הוועד הפועל בולט באיכותו האדריכלית ומהווה מעין אב-טיפוס לפרויקטים של ההסתדרות - הן מבחינת השימוש בבטון חשוף והן מבחינת הארגון הפנימי של מסדרונות ארוכים עם חדרים משני צדדיהם. המבנה המרכזי, "בית הוועד הפועל", נישא לגובה של 8 קומות ומאופיין בחזית של שוברי שמש מבטון ("בריסוליי"). המדשאה הרחבה המפרידה בין הבניין לרחוב שימשה במשך תקופה ארוכה כמוקד לכינוסים ואירועים שונים של הארגון. לצד המדשאה הוקמו בטור, שלושה בניינים מלבניים שחוברו אל הבניין הראשי ובדומה לו גם החזיתות שלהם מורכבות ממערכת של שוברי שמש מבטון חשוף.

מההסתדרות נמסר בתגובה: "חברת העובדים כחברה עסקית בוחנת מדי יום אפשרויות שונות להשביח את נכסי ההסתדרות". מעיריית תל אביב נמסר כי ההסתדרות אכן פנתה למינהל ההנדסה, "אך הפנייה נענתה בשלילה מכיוון שהמבנה נמצא בתוכנית השימור". בימים הקרובים אמורה להיערך פגישה נוספת בין הצדדים.

הסיפור המלא ביום רביעי בגלריה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ