בעטיפה של ממתק

הערב תחל בישראל עונתה השביעית והאחרונה של "המפענחת". קיירה סדג'וויק, המגלמת את הבלשית גיבורת הסדרה בעלת המראה המקושקש והתאווה למתוקים, זונחת בראיון עמה את המבטא הדרומי המתנגן ורומזת על שברון הלב שממתין לצופים

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

הדבר הכי בולט בהעדרו בשיחה עם קיירה סדג'וויק, המגלמת מ-2005 את סגן ניצב ברנדה לי ג'ונסון, הבלשית הידועה ביכולתה לסחוט הודאות גם מהפושעים המיומנים ביותר, הוא מבטאה הדרומי המוקצן - עוד כלי בארגז הכלים של "המפענחת". גם מי ששמעו אותה בסרטים ובהופעות טלוויזיוניות בעבר יופתעו מהשוני בחיתוך הדיבור שלה, כמו גם אלה שנתקלו בה בטקסי הטלוויזיה - גלובוס הזהב ב-2007 ובטקס האמי בשנה שעברה. עד השנה סדג'וויק קבעה שיא בתחום הטלוויזיה, בהיותה השחקנית היחידה שהיתה מועמדת לפרס אמי, גלובוס זהב ופרס איגוד השחקנים בכל שנה ושנה מאז ש"המפענחת" עלתה לשידור.

"במשך השנים ליהקו אותי לא מעט לתפקידים של נשים מהדרום, אני לא בדיוק יודעת למה זה", היא אומרת בראיון טלפוני המתקיים מלוס אנג'לס, בשש בבוקר שלה, כשהיא נמצאת באוטו, בדרך לצילומים לעונה השביעית והאחרונה של הסדרה, שמסתיימת לבקשתה של הכוכבת, שהיא גם אחת המפיקות הבכירות שלה ("רציתי לעזוב בשיא"), ולמורת רוחם של המעריצים. נחמה פורטה היא שעונה זו תתארך לכדי 21 פרקים, כפליים ממה שיש לרוב בעונה של ערוץ כבלים כטי-אן-טי.

אחד הפרויקטים שהיא מתכננת לתקופה שאחרי "המפענחת" קשור גם הוא לדרום. זו סדרת טלוויזיה שאותה היא כינתה "משפחת וולטון המשוגעת", בהתייחסה לגרסה עקומה של סדרת הטלוויזיה הקלאסית על משפחת הדרום המושלמת, "משפחת וולטון". "זאת תוכנית טלוויזיה שאני מנסה ליצור על משפחה במערב וירג'יניה, אבל אני לא אשתתף בה. מה שמעניין אותי בסיפור של וירג'יניה זה ההיסטוריה של המדינה. זה המקום הוותיק ביותר בארצות הברית, ואני מתעניינת גם במשפחה הזאת בת הדורות הרבים, ומה שקורה אתה ועם האזור הזה עכשיו עם כל הקידוחים והמכרות על פסגות ההרים, הפוגעים בסביבה והורסים את המקום".

סדג'וויק היא ילידת ניו יורק, בת למשפחה מכובדת, תרבותית ובעלת קשרים אמיצים לראשיתה של ארצות הברית. מצד אביה היא צאצאית לאחד האנשים החתומים על מגילת העצמאות של ארצות הברית (ויליאם אלרי) וכן קרובת משפחה של הבעלים והעורך של כתב העת האיכותי "האטלנטיק החודשי". היא דודנית של אידי סדג'וויק, אחת המוזות של אנדי וורהול. מצד אמה היא יהודייה, וכך היא מגדירה את עצמה ואת משפחתה, אף שחוץ מ"כמה ארוחות ליל סדר", כהגדרתה, היא לא לוקחת חלק בשום פעילות דתית. קשר עקיף אולי הוא ששמם של סדג'וויק ושל בעלה השחקן קווין בייקון, עלה כאחדים מבין הנפגעים הרבים של ברני מיידוף - רבים מהם מקרב יהודי ניו יורק. בייקון אף צוטט כאומר שהצליח להתמודד עם ההפסד הכספי הגדול רק בזכות תמיכתה של סדג'וויק, ובמקרה או שלא במקרה, אחת מהעלילות העונה תעסוק בנוכל שעושה תרמית "פונזי".

עוד נקודה יהודית: אחד הפרויקטים הקולנועיים החדשים שהיא משתתפת בהם כעת הוא סרט האימה "דיבוק", שבו משתתף לצדה גם הראפר החרדי מתיסיהו. "אני חושבת שהם הולכים לשנות את השם", היא אומרת. "רוב האנשים שאינם יהודים לא יודעים בכלל מה זה דיבוק, אז אף על פי שזה שם טוב לסרט, הוא יצריך יותר מדי הסברים. אל תשכחי שמדובר באמריקה, אנחנו מוגבלים בידע שלנו. זה מותחן, והתפקיד הראשון של מתיסיהו כשחקן, ואני מגלמת בו את האמא של הילדה שהוא מוציא ממנה את הדיבוק".

זאת כנראה תהיה תפנית חדה מהתפקיד שהזניק לה את הקריירה בשנים האחרונות ב"מפענחת", שבה היא הפכה דמות כמעט קריקטורית על הנייר, לאחת מהדמויות שובות הלב על המסך. בסדרה, שיצר ג'יימס דאף, ברנדה לי ג'ונסון היא אשה מלאת ניגודים. היא מהסוג שנוטים לזלזל בהם בתחילה. כך עשו רוב השוטרים ביחידה בלוס אנג'לס שאליה הגיעה מאטלנטה בתחילת הסדרה.

ראשית, היא סוג של בארבי בבגדים מכוערים (באחד הפרקים היא מבקשת משוטרת מהיחידה שעליה היא מפקדת את דעתה על השפתון שלה. "את שואלת אותי כחברה או כמפקדת?" משיבה לה הפקודה בזהירות). היא נוטה ללבוש כובעים גדולים רחבי שוליים המתעופפים ברוח, שמלות פרחוניות ועליהם קרדיגנים בצבעים פסטליים מבוגרים לגילה, וכשהיא ממש חייבת אז גם נעלי עקב (אבל היא מעדיפה נעלי התעמלות). יש בה משהו ילדותי, במיוחד בקשר עם בעלה פריצי (ג'ון טני), סוכן האף-בי-איי, שבו היא מאוד תלויה. הרגש הכי אימהי שיש לה הוא לצוותה; כי לבני הזוג, שניהם נשואים בשנית, אין ילדים, וברנדה בקושי זוכרת אם החתול שלהם הוא זכר או נקבה.

בנוסף לביגוד, לבלבול ולתלותיות, ישנו המבטא הדרומי המתנגן, המתחנחן והאדיב מדי של הבלשית - מבטא מטעה כל כך. מאחורי הכסות של היפהפייה מהדרום, מסתתרת בלשית מבריקה, המשתמשת בכל הדעות הקדומות נגדה כנשק שמתפוצץ בידי אלה שמולה - אם זה הפושעים או הבכירים במשטרה. היא מפתה בערמומיות את העדים, החשודים והפושעים ומובילה אותם למלכודות שהיא טומנת להם, והם מצדם הולכים אליהן בלי חשש, בזחיחות. את הפיתרון לתעלומות היא מוצאת הרבה פעמים בהתרחשויות בחייה הפרטיים.

כמעט בכל פרק בחדר החקירות, האמפתיה, העיניים החומות המבינות והקול האימהי, נסדקים באחת ונהפכים לתוכחה צוננת ופסקנית. "אמרת לי שזה פשע שונה לגמרי מרצח", מתלונן נגדה רוצח כלשהו שהודה במעשהו. "נכון, אבל למרבה השמחה העונש על הפשע הזה הוא זהה", היא אומרת לו, לפני שהיא טורקת את הדלת מאחוריה. כל התמימות והרכות מתפוגגות כמו ריח של ספריי לשיער ומה שנותר שונה לגמרי - רושם רושף ותקיף. "אם הייתי רוצה שייקראו לי ?כלבה' מול הפנים שלי, הייתי נשארת נשואה", אומרת מי שלפני רגע נראתה כשברירית למדי.

את הניגודים בחייה היא מיישבת בהפרעת אכילה קטנה - קטנה מאוד לפי מידותיה המושלמות של השחקנית - בדמות תאווה לממתקים, שמוחבאים במגירה העליונה משמאל בשולחנה.

אהבה ואבדון

את קריירת המשחק שלה החלה סדג'וויק בגיל 16, כשהתקבלה לראשונה כשחקנית באופרת הסבון "עולם אחר". במהלך הקריירה המוקדמת שלה השתתפה במיני סרטי קולנוע כמו "פנומן" עם ג'ון טרבולטה, ולצד בעלה, השחקן קווין בייקון בסרט "וודסמן". ב-1992 היא השתתפה בסרט לטלוויזיה "מיס רוז וייט", זוכה פרס אמי, שבו גילמה מהגרת יהודייה המשלימה עם השונות שלה בחברה.

סדג'וויק, בת 46, נשואה לבייקון מ-1988. השניים, החיים בניו יורק (כשהם אינם מצטלמים בהוליווד), מטפחים זוגיות יציבה ונדירה בקרב כוכבים הוליוודים. במשך שידורה של הסדרה השתתף בייקון בתפקיד בימוי כמה וכמה פעמים, ואילו סוסי רות בייקון, אחת משני ילדיהם של בני הזוג (השני, הבכור, הוא טרוויס סדג'וויק בייקון), גילמה את האחיינית המעט סוררת של ברנדה. העסק המשפחתי מאחורי הקלעים השתלב היטב עם היחסים בתוך הסדרה.

"המפענחת", שמראשיתה קבעה שיא צפייה לערוץ הכבלים טי-אן-טי שבו היא משודרת, והעונה האחרונה, השישית, היתה הנצפית ביותר שלה, היא אחת מסדרות האנסמבל המשובחות על המסך. בעונה השביעית, העולה הערב ביס אקשן, אפילו באז (פיליפ פ' קין), האזרח הצלם של היחידה, מקבל זמן מסך משלו. הסדרה מצליחה לשלב גם עלילות בלשיות מותחות, וגם לתאר את הדינמיקה של המשרד ויחסי עובדים במקום העבודה באופן מאוד אותנטי. היא בעת ובעונה אחת מאוד רחוקה מהיומיום של הצופה, ומאוד מאוד קרובה אליו. "אני מסכימה", אומרת סדג'וויק. "אני חושבת שמה שמושך אנשים לסדרה זה היחסים הבין-אישיים בין העובדים, והחיים הפרטיים של ברנדה. יותר מאשר החקירות, זה מה שגורם להם לחזור בכל עונה מחדש".

המשרד שבו היא עובדת בסדרה כולל גם את הסמל גבריאל (קורי רנולדס), שני הליצנים פלין ופרובנזה (טוני דניסון וג'י-וו ביילי), חנון המחשבים טאו (מייקל פול צ'אן), חוליו סאנשז (ריימונד קרוז), והמפורסם מבין השחקנים, מלבד סדג'וויק, ג'יי-קיי סימונס ("ג'ונו"), הבוס של ברנדה, שגם היה מאהבה בעבר. בנוסף לכך, במשך העונות הצופים זכו להכיר את הוריה של ברנדה ואת יחסה המורכב לשני אלה.

לכל אחת מהדמויות קול ברור ומובחן, והרבה יותר מתכונה אחת, בניגוד למה שקורה ביותר מדי סדרות טלוויזיה. התסריט המצוין, כתוב בפירוט רב, וכמעט כולם במשרד הם אנשים מורכבים, דמויות עגולות. כאשר פריץ מתעקש להסביר לברנדה מה זה אומר שהוא אלכוהוליסט לשעבר, היא אומרת לו "אתה מציג את עצמך כאילו שאתה מפלצת, ואתה לא כזה". הוא משיב לה ברוגע האופייני לו "אני גם וגם, מותק". סדג'וויק מסכימה שברנדה היא בלשית טובה יותר מאשר בת זוג. "אין ספק שהיחסים העיקריים שלה עם העבודה שלה", היא אומרת.

באחד מפרקי העונות הראשונות מסבירה המפענחת לגבריאל כי לא תוכל לוותר לו על מעשה חמור שעשה, "רק כי אתה החביב עלי". האם גבריאל הוא עדיין החביב של ברנדה? ומי הדמות האהובה עלייך בסדרה?

"אני חושבת שהוא בהחלט עדיין החביב עליה. היא מעריצה אותו. צריך גם לזכור שהוא היה הראשון שהפגין כלפיה קצת כבוד, כשכולם ביחידה היו נגדה, והיחיד שהיא נחשפה לפניו. ברנדה משתמשת בכל אחד מהצוות שלה לצרכים שונים. אני אישית באמת אוהבת את כולם. הם מיוחדים וכיף לעבוד אתם. אני חושבת שהם באמת קוליים".

עד לשלב זה בסדרה קשה לברנדה עם אחד הבכירים במחלקה, ראסל טיילור (רוברט גוסט) והיא גם מתקשה לקבל את ראש מחלקת חקירות פנים, קפטן שרון ריידור (מרי מקדונל), שעתידה לקבל תוכנית בת משלה בערוץ, אחרי "המפענחת", ששמה "Major Crimes". אך הצוות כולו נאמן ומעריך אותה מאוד.

בתחילה המצב היה שונה. כאשר הסבירה פעם לצוות על אחד החשודים במקרה מסוים, נער אוטיסט בעל תפקוד גבוה, ש"הוא מאוד אינטליגנטי אבל יש לו בעיות: הוא לא רגשי, לעתים קרובות אומר דברים לא לעניין, הוא מאוד מילולי, הוא נתפס לפרטים קטנים, הוא נהיה עצבני כאשר מפרים את שגרתו והוא מאוד לא משתף פעולה עם כל מי שנכנס בדרכו", העיר פלין בארסיות: "יש לו מבטא של מישהו מג'ורג'יה?".

במה עונה זו תהיה שונה מקודמותיה? אני מבינה שהיא ארוכה יותר אבל מה יהיה בעצם הנושא המרכזי שלה?

"הנושא המרכזי של העונה השנה היא ?אהבה ואבדון' ואיך שהאחד תמיד בא בעקבות השני. אולי אפשר לקורא לזה גם שכר ועונש. יש מי שרואה בשיטות של ברנדה משהו שהוא על גבול הלא מוסרי, אף על פי שאני לא מתייחסת אליהן כך. מבחינה חוקית יש אולי בעיה, ובעונה הזאת היא צריכה להתמודד עם זה. היא מעולם לא ממש מפרה את החוק, אבל האופן שבו היא גורמת לאנשים להודות בפשעיהם בהחלט מתגרה בחוק היבש".

או במלותיה של ברנדה לי ג'ונסון: "אני אף פעם לא משקרת, סמל. אני פשוט מביעה את האופטימיות שלי בעוצמה".

בעונה החדשה היא מואשמת בכך שלקחה את החוק לידיים. "בשנה שעברה היא הורידה חשוד בשכונה שלו, במקום שידעה שחבריו לכנופייה ודאי ינקמו בו", מספרת סדג'וויק. "היא עשתה את זה לאחר שלא הצליחה לגרום להודאה שלו ברצח של ילד וסבא שלו להתקבל על ידי בית משפט. בהחלט הגיע לו עונש, והיא אכן העלימה עין מפשע שיכול להיגרם. דברים מהסוג הזה מתחילים להתנקם בה. יש תביעה אזרחית נגדה וזה מקשה עליה מאוד לבצע את עבודתה, וגם מעורר אצלה הרבה מאוד רגשות וזה קשה מאוד, אך מאיץ את הפן הדרמטי של הסדרה".

כשהיא נשאלת אם בהגדרתה "לאהוב ולאבד" היא רומזת שצפויה פרידה כואבת בעונה זו, היא משיבה בלי להסגיר יותר מדי אך בכל זאת לעורר דאגה, בחיוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ