כאציל שגלה מארמונו

ליוסי שריד אסור לשתות אלכוהול, עכשיו הוא נפרד מהאדם היחיד שהצליח לגרום לו לחוש את טעם היין מקריאה

יוסי שריד
יוסי שריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי שריד
יוסי שריד

יש אנשים שלא יכולים למות באופן סופי, כי יותר משהיו איש, היו מוסד. אף פעם לא הייתי לגמרי בטוח שיש איש כזה - דניאל רוגוב - עד שיום אחד נכנסתי למסעדה, הוא קרא לי משולחנו, ואיפשר לי לומר את שבח טוריו בפניו. "אתה דניאל רוגוב האמיתי", השתאיתי, והוא קצת התפלא על השאלה הלבנטינית הזאת, שלא כל כך התאימה למישהו שלא באמת מתאים למקום הזה. הוא תמיד נראה לי כנציג של עולם אחר, כשגריר לא תושב של תרבות אחרת, כאציל שגלה מארמונו.

העורכת ביקשה דווקא ממני לכתוב עליו, כי פעם גונבה לאוזנה השמועה, שאני מעריץ גדול שלו, קורא קבוע ונאמן של המדור. השמועה נכונה. בכל יום חמישי הייתי מחפש אותו בין דפי "גלריה" וגם מוצא, ולפעמים הייתי מחפש בימים אחרים - ליתר ביטחון לבל אחמיץ.

אתם הרי יודעים מה קורה כשנכנס יין, מה יוצא. וזה סודי: אני בכלל לא שותה יין, לצערי, שהיה יכול לשמח את לבי במר לו ולי, בצוק העתים. אני אוהב יין, אני אפילו מנסה להתמצא ביינות, אבל אסור לי לשתות. קרה לי כמה פעמים שהתעלפתי לאחר שתייה מתונה, והרופאים שלי לא ממליצים על התעלפויות תיאטרליות-משהו ברשות הרבים, גם לא ברשות היחיד. אני משער שרשימותיו המלומדות של רוגוב שימשו אותי כפיצוי על חסכי קשישות ותשישות. משום שאיני שולח עוד את ידי אל הכוס, ניתן לומר שאצלו למדתי תיאוריה, לא משהו מעשי.

"הארץ" נפרד מעמית וחבר דניאל רוגוב כתב דברי הספד על עצמוציפי שוחט מספרת על האיש שידע לחיותמילים אחרונות של מחווה

הן לא רק היו מלומדות, רשימותיו, אלא הרבה יותר מזה: הן העלו ריחות נעימים וטעמים ערבים, היתה בהן ארומה מעלפת חושים. הייתי שיכור ולא מיין. הן נטעו בי את הרצון המאוחר להיות יינן, או לפחות לגדל גפנים. רק לפני כמה ימים סיפרתי זאת לידידי והם צחקו: לא שמענו, אמרו, על יינן שלא יכול לטעום את יינו.

מטעים וכרמים הם תבנית נוף המולדת של רוגוב, וכל העולם היה מולדתו כאיש העולם. הוא היה מכאן, מקרוב, אבל הוא גם היה משם, מרחוק, הוא היה מכל מקום, שבו אוהבים את האדמה ואת פריה ומטפחים אותה ואותו.

הכרת טובה מיוחדת הוא שמר לגפן ולזית, שסירבו להיכנס לפוליטיקה, לא כמוני. נדמה לי שזה מה שרוגוב אמר לי, כדי להביע את שמחתו על שיצאתי, סוף סוף, או שאני סתם ממציא עכשיו. הזית לא היה מוכן לחדול את דשנו, והגפן לא היתה מוכנה לחדול את תירושה, וכך נגזר עלינו לחסות בצלו של האטד, שנמשח עלינו למלך, אך צל אין לו.

עכשיו מודיעים לי שדניאל רוגוב מת, ואני כבר לא צריך להסביר מדוע הוא יחסר לי, ולרבים מקוראי עיתון זה. עץ אלון גדול יבש, שממנו מייצרים חביות משובחות; גפן פורייה קמלה, שאת ענביה דורכים בגת-בוטיק. אני מסתכל מסביב על הנוף האנושי, ומחפש עוד איש כמוהו, שראה אותנו מבפנים ומבחוץ, שהיה כל כך מקומי וכל כך זר, שהפיק מתוך עצמו טנינים מיוחדים במינם, שהם רק שלו. כרגע אני שוקל אם בכל זאת אשנה את טעמי, וארים כוס לזכרו של אנין הטעם. *

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ