דניאל רוגוב | דברי הספד על עצמי

את המכתב להלן השאיר דניאל רוגוב וביקש מאשתו שתפרסם אותו בפורום היין שלו באינטרנט מיד לאחר מותו. זהו תרגומו לעברית

דניאל רוגוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל רוגוב

אני מתקשה לכתוב את המכתב הזה, שכן בעת פרסומו, חברי הפורום, אורחים וידידים, ידעו כבר שאיני בין החיים.

בכותבי מכתב זה, אני עדיין ממשיך לתפקד, אך לאחרונה מצבי הגופני הידרדר, מה שעורר בי את המחשבה שלא אהיה פה עוד זמן רב. פשוט להיעלם, אין זה מטבעי. כמו כן, אף כי לעיתים אני אוהב להפגין את ידיעותי, אין זה הזמן להתפאר בעברי. מטבע הדברים, אלה מלות פרידה.

לומר את האמת, ידעתי מה קורה לי. לא היה זה תמיד קל, אך בכל זאת הצלחתי לאורך כל הדרך לשמור על אופטימיות, וכן להתענג על הרבה דברים קטנים. איני מאלה שמתאבלים על עצמם לפני המוות, ואני ער לכך שהחיים נמשכים, וגם ברגעים הקשים אפשר למצוא חיוך, חמימות והנאה. וכן, שעלי לחתור למצוא דברים אלה. עשיתי זאת. ועלי גם לציין שאני מעריך מאוד את התמיכה שקיבלתי מקוראים, מחברים, מאנשים בענף היין, ומהקולגות שלי, תמיכה שהעלתה דמעה בעיני.

אשר לאוכל ויין, לאורך השנים כתבתי על כך באהבה ומסירות, שיסודן רגשי כמו גם אינטלקטואלי. כפי שאני מקווה שהבהרתי בעבר, יין ואוכל בעבורי אינם רק דברים שנכנסים לגופנו. הם השתקפות של האנתרופולוגיה שלנו, ההיסטוריה, הפסיכולוגיה, הצרכים החברתיים, וכמובן, ההנאות. וכמו כל המבקרים שלוקחים את עצמם ברצינות, שאבתי סיפוק עצום מלחלוק את מחשבותי עם אחרים. במיוחד בכל הנוגע לפורום, שבו זכיתי להכיר קבוצת אנשים שחלקה עמי אהבה זו.

ואולי הטוב מכל, דרך הפורום, הטורים שלי בעיתון, וספריי, פגשתי אנשים שיכולתי לנהל עמם דיאלוג כן, ושראו במחלוקות עניין חשוב לא פחות מאשר בהסכמות. ברור שאיננו מסכימים בכל, אך דיאלוג כן ופתוח, ותחושה של אמון הדדי, הם קריטיים להצלחה אמיתית של מבקר. מבחינה מסוימת, ראיתי עצמי כאומברטו אקו של ביקורת היין והקולינריה. חתרתי בעבודתי להציג נקודות מבט שהן בעת ובעונה אחת מדוייקות ופוסט-מודרניות, והנחתי לקורא האינטליגנטי להסיק את מסקנותיו.

תקוותי היא ש-Rogov's Place, הפורום שלי, ימשיך להתקיים גם אחרי. אין סיבה שלא, שכן רבים מהמשתתפים בפורום צברו ידע רב, וגם יש להם מה לומר. במלים אחרות, יש הרבה על מה לדבר, גם אם רוגוב כבר איננו.

אשר לעתיד, חישבו עלי כאשר יעלה הרצון מלפניכם, וכפי ששמחתי בכם, אני מקווה שגם אתם שמחתם בי.

בסך הכל, היו אלה חיים טובים. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ