אמנון לוי: המוסד ניסה למנוע את התוכנית שלי

אמנון לוי ואנשי התוכנית "פנים אמיתיות" טוענים כי ארגון המוסד ניסה לסכל הכנת תוכנית על חיי המשפחה של אנשיו. במשרד ראש הממשלה מכחישים את הטענות

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

ביום ראשון תשודר בערוץ 10 התכנית "פנים אמיתיות" שמוביל ומגיש העיתונאי אמנון לוי. התוכנית הקרובה תעסוק במשפחותיהם ובקרוביהם של מרגלי מוסד, במחירים שהם משלמים לאורך השנים ובדילמות אתיות העולות בעקבות כך. אף שהתוכנית אינה עוסקת בביטחון המדינה, אינה מזכירה מבצעים ולא מפרטת דרכי פעולה, והגם שהיא עברה כנדרש את אישור הצנזורה, טוענים אנשי התוכנית כי גורמים במוסד ניסו לסכל את הכנתה.

"הכתבה עוסקת בחיים המסוכנים של ילדים של אנשי מוסד", מסביר אמנון לוי. "דיברנו על ניתוחי פנים שאנשי הארגון נאלצו לעבור כחלק משינוי זהות ובדקנו האם השתמשו או לא השתמשו בסוכנות כנערות פיתוי. בשלב מסויים התחילו להילחם בנו בכל דרך אפשרית. ברגע האחרון, ערב לפני או בבוקר הראיון עם מרואיינים שאיתרנו, הם התקשרו לבטל כי אסרו עליהם לשתף פעולה".

לוי ועורך תכניתו, אוהד כהן, מספרים על מרואיינים שביטלו את השתתפותם אחרי שזכו למכתב מאיים בדוא"ל, או לטלפון. אחת מהן סיפרה ל"הארץ" כי: "בעלי, שהיה סוכן לפני שנים, ביקש אישור להתראיין ועליו אסרו, אבל אמרו שאני ובתי יכולות, ובאמת דיברנו על איך היה כשבעלי לא היה בבית, ברמה האישית. פתאום הם שינו את דעתם, קיבלנו טלפונים, דרישה שנבטל. אתם, עדיף להיות חכמים ולא צודקים. הם לא הסבירו למה הם דורשים שלא נתראיין אבל כל הזמן חזרו על המנטרה 'אתם לא יכולים'".

אמנון לוי. לטענתו המוסד איים על מרואייניםצילום: תומר אפלבאום

לוי מספר כי כמה מהמרואיינים זכו לטלפונים מאיימים לאחר שהכתבה שהכין בהשתתפותם הועברה לידי הצנזורה, וזו העבירה את השמות לידי המוסד כדי לאשרם. "ההתנהלות של המוסד אגרסיבית", מוסיף לוי. "אין בכתבה סודות מדינה, אנחנו מדברים רק על מחירים אישיים ומשפחתיים. אני מבין שגם זה עושה להם צרות, אבל אין פה שום נימוק אמיתי".

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "בניגוד לנטען, בשום שלב לא הופעלו לחצים כלשהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ