ארגוני התרבות יוצאים בקמפיין מחאה נגד שר האוצר

מוחים על הפגיעה הקשה בתקציביהם. בנוסח העצומה, שיוקרא באירועים וייתלה במוזיאונים, נכתב בין השאר: "יותר מכל שכח לפיד השר, את יאיר היוצר שזמנו כבר עבר"

תמר רותם-צרובה
תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר רותם-צרובה
תמר רותם

מאבק ארגוני התרבות נגד הפגיעה הקשה בתקציביהם עולה מדרגה. אמש הושק קמפיין שתוקף ישירות את שר האוצר, תחת הסיסמה "יאיר לפיד שכח אותנו". החל מהערב, מבטיחים בפורום מוסדות תרבות ובארגוני השחקנים שח"ם ואמ"י, יוקרא טקסט המחאה באולמות התרבות בישראל — לפני הצגות, קונצרטים והופעות מחול — וכן ייתלה במוזיאונים. בטקסט נאמר, בין השאר: "יאיר שכח. / שכח את השחקנים, שכח את הסופרים, שכח את המשוררים ושכח גם את היוצרים. / שכח אותי, אותך, ואתכם — ידידי אנשי התרבות, יאיר לפיד שכח את כולכם. / הוא שכח שנרתמתם בימי הלחימה,/ שכח שהרמתם את המורל למדינה שלמה, /.../ ויותר מכל שכח לפיד השר, את יאיר היוצר שזמנו כבר עבר, / את יאיר הכותב, השחקן, המחזאי, מכל זה נשאר רק לפיד הפרלמנטר".

המנכ"לית והמנהלת האמנותית של תיאטרון בית לסין, ציפי פינס, היתה הראשונה שהקריאה את הטקסט אמש (ג'), בנאומה בפתיחת אירועי "ימי תרבות" של מפעל הפיס, משרד התרבות ופורום מוסדות תרבות באמפי וואהל בת"א, לפני ההצגה "מדליה להארי" של בית ליסין. צפו בדברי פינס:

לבושה בחולצת המאבק שבחזיתה הכיתוב "1% לנשמה" ובגבה "יאיר מה כבר ביקשנו", היא אמרה בין השאר: "אנחנו קוראים לשר האוצר יאיר לפיד לא להזניח את התרבות. אין ספק שהביטחון חשוב, אבל כדיי לחיות במדינה צריך גם מזון רוחני. לאמנים והיוצרים בישראל מתייחסים כמובן מאליו מכיוון שאנחנו לא יכולים לעצור את התשוקה שבנו ליצור, האמת היא שכולנו קורסים וצריך לעשות לזה סוף. זה לא הגיוני שיאיר לפיד, לא מוצא שניה אחת לחשוב על הציבור שלו. הגיעה העת לפעול".

לדברי איתמר גורביץ, יו"ר פורום מוסדות תרבות, כבר לפני חודשיים נפגשו ראשי ארגוני המאבק עם שר האוצר. "הבאנו בפניו את מצב התרבות האומלל, ואת הדרישה שלנו לשנותו. הוא שמע, חייך, אבל לא קרה דבר". לדברי גורביץ, לא נערך אף פעם דיון אמיתי על מקומה של התרבות במדינה. יודעים להגיד כמה הפילהרמונית או בת שבע הם השגרירים הכי טובים, ורק כשבאים לעניין התמיכה אז המוזות שותקות. "מדברים על החוסן החברתי של העורף ושל מדינת ישראל. התרבות היא החוסן. תרבות זה לא רק זמרים או נגנים, אלא גם סופרים משוררים, אנשי החזון. אנחנו רוצים להזכיר את זה לשר האוצר".

איתמר גורביץ'צילום: אלון רון

לצד הקמפיין להגדלת תקציב התרבות, מתנהלת הצעת חוק של ח"כ עמרם מצנע, שעליה חתמו 62 חברי כנסת והיא ממתינה לעלות לקריאה ראשונה.

ממשרד האוצר נמסר: "המשרד רואה חשיבות רבה בקידום התרבות בישראל. נמשיך ונפעל לקידומה ביחד עם שרת התרבות והספורט והגורמים הרלונטיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ