חוק זכויות יוצרים חדש ירחיב את חופש הפעולה של יוצרי פארודיות

על פי החוק האירופי החדש, בעלי זכויות יוכלו לתבוע רק אם הפארודיה מעבירה מסר מפלה

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

חוק זכויות יוצרים חדש הקשור לגבולות הפארודיה ייכנס לתוקף בבריטניה מחרתיים (1 באוקטובר). עד עתה לפי החוק הקיים היה סיכון להיתבע על הפרת זכויות יוצרים בשל שימוש בקטעים מסרטים, סדרות טלוויזיה ושירים ללא אישור. אך החוק האירופי החדש לזכויות יוצרים יאפשר שימוש בחומר כל עוד הוא הוגן ולא מתחרה בגרסת המקור.

בעלי הזכויות יוכלו לתבוע רק אם הפארודיה מעבירה מסר מפלה. ואז יהיה על שופט להחליט אם הפארודיה מצחיקה. תכונות הפארודיה, קובע החוק של האיחוד האירופי, "הן להשתמש ביצירה קיימת מצד אחד ולהיות שונה באופן ברור ממנה, ועם זאת לתת ביטוי של הומור או לעג נוסף. אם הפארודיה מעבירה מסר מפלה (לדוגמה, מחליפה את צוות השחקנים המקורי באנשים עם רעלות או במיעוטים אחרים), זכותם הלגיטימית והעקרונית של בעלי זכויות היוצר, שעבודתם היא במרכז הפארודיה, להבטיח כי לא ייעשה שימוש כזה ביצירתם".

בעבר קומיקאים כמו פרנץ' וסונדרס ואחרים עשו פארודיות לסרטים, סדרות טלוויזיה ושירים מפורסמים תוך שימוש בחומר השמור תחת זכויות יוצרים, אך תמיד הסתכנו בתביעה. בעלי הזכויות לרוב היו מעניקים רישיון לאלה שרצו להשתמש בעבודתם בתשלום. פירוש הדבר שאנשים שרצו לעשות פארודיה נמנעו מלעשות זאת. אך ההשקפה שלפיה פארודיה אמורה להיות צורה חופשית של ביטוי יצירתי גרמה לשינוי בחוק הזה.

באחרונה יש הרבה מאוד פארודיות אינטרנטיות הכרוכות בעריכה מחודשת ומאש-אפים של סרטים, סדרות ושירים. המאש-אפ של "המתמחה", למשל זכה לחמישה מיליון צפיות, ולפארודיה לשיר של מיילי סיירוס "רקינג בול" היו יותר מ-50 מיליון צפיות.

קאסט-בוי, הידוע בפארודיות מאש-אפ שהוא עושה באינטרנט, ובהן גם זו על "המתמחה", אמר לכתב בי-בי-סי ניוז, קלייב קולמן, כי החוקים הקיימים עד עתה גרמו תסכול רב. "נדמה שדרך הביטוי החדשה שלנו עומדת לצנזורה. זה כמו להיות צייר במדינה שאסור לצייר בה. בעבר העבודות שלנו פשוט נעלמו מהרשת באחת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ