לוגו הארץ
הארץ
לוגו הארץ
הארץ

שיגורה ההיסטורי של הגשושית "פילאי" מחללית האם "רוזטה" עורר התרגשות חסרת תקדים. התמונות ששלחה הגשושית, הדרמה המשנית של כניסתה לאזור מוצל, ולא פחות מכך תמונותיהם של מדעני סוכנות החלל האירופית בשעתם הגדולה — כל אלו הצליחו לרגש אפילו את מי שרחוק מהמדע כפי שכוכב השביט הנצפה רחוק מכדור הארץ.

ורק דבר אחד, לא צפוי, פגם באווירה הכללית — הדיווח שמסר ביום רביעי חבר צוות הרוזטה, המדען האנגלי ד"ר מאט טיילור, על התקדמותה של הגשושית. טיילור, שהגדיר את הפרויקט באתר שלו כמשימה הגדולה של חייו, דיבר אמנם בבהירות. אבל הוא בחר לעשות זאת כשהוא לבוש בחולצה בסגול וכחול, ועליה הדפסים של נשים עירומות למחצה.

טיילור לא התכוון לפגוע באיש. "זהו יום מיוחד", הוא אמר עוד קודם לכן, "זהו שיאה של עבודה שנמשכה כעשר שנים, עבודת צוות בינלאומית. רציתי ללבוש משהו צבעוני במיוחד". המדען לא הסתפק בבגדים צבעוניים. הוא גם קיעקע את "פילאי" על ירכו — לדבריו, אשת המקעקע היא שתפרה לו את החולצה — וכל חזותו קרנה. אלא שהיום המאושר הזה הסתיים באופן שונה לחלוטין משציפה, והמדען העוסק בחלל נאלץ לנחות על קרקע המציאות, אל תוך מהומה חוצת יבשות. עמיתיו המדענים בסוכנות החלל האירופית הביעו מיד הסתייגות, והרשתות החברתיות הגיבו בפעילות מוגברת. היו אמנם שהבחירה בחולצה למעמד הספציפי הזה עוררה בהם בעיקר שעשוע. "הנה הסיבה מדוע כדאי להיות מדען ולא בנקאי", צייץ בעל חשבון טוויטר שראה את העניין מזווית משועשעת. הוא ואחרים ראו בטיילור חנון חסר טעם או רגישות חברתית. אבל היו גם שהביעו זעם וכינו את ההופעה "סקסיסטית".

טיילור עצמו לא התייחס לכך בהומור כלל, והיומיים שאחר כך לא היו קלים למדען. ביום שישי, בעדכון נוסף על מצב הגשושית, הוא כבר לבש סווטשירט כחול רכוס עד צוואר ויצא בהודעת התנצלות נרגשת מלווה בהתייפחויות. "עשיתי טעות גדולה, פגעתי ביותר מדי אנשים", הוא אמר בעודו אוחז את פניו בידו, "אני מתנצל".

וגם הפעם, כמו תמיד ברשתות החברתיות, היו שקיבלו את התנצלותו באהדה והיו שפחות. "התרשמתי מהודאתו של טיילור כי בחירת החולצה היתה שגויה", צייצה בטוויטר עמיתה פיזיקאית. "הוא אמר שעשה שגיאה גדולה והוא מצטער מאוד ואחר כך עבר לסקירה המדעית", כתבה בחשבון טוויטר שלה עיתונאית לענייני מדע בשם אליזבת ג'יבני, "זה אחלה סיפור". אחר כעס על עצם ההתנצלות. "מעציב אותי שהוא התנצל על בחירת הלבוש שלו", הוא הגיב.

הסערה התחדשה לזמן־מה לאחר שבספק ביקורת—ספק ניסיון לגונן דיווחה אחותו של המדען כי הוא "חסר אונים" בחיי היומיום. "הוא לא מסוגל למצוא את המכונית שלו בחניה", היא אמרה ל"איבנינג סטנדרד", "הוא לא יכול לקבל החלטות", היא אמרה על מי שנבחר לייצג את אחת ההצלחות ההיסטוריות בחלל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ