לוגו הארץ
הארץ

ראשת העיר של פריז, אן אידלגו, נראתה נסערת. "ההצבעה הזאת לא שווה כלום", היא אמרה לכתבים בתום הצבעה שבה סיכלה מועצת העיר ניסיון להקים בשוליה הדרומיים של פריז - בפארק דזאקפוזיסיון – פרויקט נדל"ני יוקרתי וגרנדיוזי: מגדל זכוכית דמוי פירמידה המתקרב בגובהו לשער הניצחון, בתכנונו של משרד האדריכלים השוויצרי הידוע הרצוג ומרון.

הפרויקט הזה – שאידלגו נמנית עם תומכיו הנלהבים - אינו חדש. התוכנית הוגשה כבר ב-2008, בזמן כהונתו של ראש העיר הקודם, ברטראן דלנואה. אבל נדמה שכמו פירמידה אחרת, שקדמה לה ברבע מאה – פירמידת הזכוכית במוזיאון הלובר, מהפרויקטים שקידם הנשיא פרנסואה מיטראן – גם היא מעוררת סערה יוצאת דופן ומאגדת את התושבים נגדה: בסקר שנערך ב-2013 הביעו 62 אחוז מהפריזאים את התנגדותם לה.

דגם של פירמידת הזכוכית של משרד הרצוג ומרון. המתנגדים טוענים שיהיה מפלצת יחידה בלב רובע נמוךצילום: אי־אף־פי

אמנם, מאז תקופת מיטראן והפרויקטים הגדולים שלו התרגלו תושבי פריז לערבוב של ישן וחדש. ואמנם, הפירמידה החדשה היא פרטית ולא ציבורית — היא תכיל בעיקר משרדים אך גם שטחי מסחר - והמיקום שלה הוא לא המוזיאון המזוהה ביותר עם צרפת אלא פארק עם מרכז קונגרסים גדול שבו מתקיימים ירידים בינלאומיים רבים. אבל גם הפעם נוגע הפרויקט בנקודה רגישה.

בניין הזכוכית — טוענים מתנגדיו, שהקימו קואליציה - לא מתאים לאופי הבנייה הפריזאית. הוא מפלצת מבודדת בלבו של רובע מיושן שהבנייה בו נמוכה, ולא יתרום לרובע הזה דבר. ובכלל, כבר היום יש בפריז אינספור משרדים ריקים. אנשי הסביבה מוסיפים שהוא — כמו מגדלים אחרים — לא אקולוגי וזולל אנרגיה. התומכים, ובראשם ראשת העיר ואנשי סיעתה, חברי המפלגה הסוציאליסטית, טוענים לעומת זאת שהפרויקט רק יוסיף לכוח המשיכה של פריז ויספק מקומות עבודה. הם גם מזכירים שמשרד האדריכלים השוויצרי הבטיח כי איכות הסביבה והשמירה על ערכים ירוקים הן מאבני היסוד של הבניין הזה.

רה"ע אן אידלגו. הבטיחה לפנות לערכאות משפטיות

ההצבעה השבוע נועדה לאשר את שינוי הייעוד של השטח ולאפשר את תחילת הבנייה וככל שהתקרבה גבר המתח. לרגע נראה היה שעריקים מסיעת אופוזיציה יסייעו לאידלגו להעביר את ההחלטה, אך ברגע האחרון נחלה ראש העיר אכזבה.

אלא שאידלגו לא מתכוונת לוותר. העירייה, היא מסרה, תפנה לערכאות משפטיות שכן ההצבעה חרגה מכלליה. "ההצבעה היתה אמורה להיות חשאית אך כלליה לא כובדו. נבחרי הציבור גילו במכוון את בחירתם עוד לפני שניגשו להצביע. מבחינת החוק אין שום ערך להצבעה", הצהירה ראש העיר – והבהירה שהיא ממשיכה לקדם את הפרויקט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ