האם מירי רגב תתערב בתכנים של יצירות אמנות?

אחרי שהשרה החדשה הדגישה כי "לא תתן יד לפגיעה בתדמית של מדינת ישראל, בחיילי צה"ל ובמסורת של המדינה כיהודית ודמוקרטית". עולה השאלה עד כמה יעלה בידה ליישם את הדברים ומהם האמצעים העומדים לרשותה לצורך העניין

יאיר אשכנזי
יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אשכנזי
יאיר אשכנזי

בטקס חילופי שרת התרבות והספורט שהתקיים היום הדגישה השרה החדשה מירי רגב כי בשם הפלורליזם "לא תתן יד לפגיעה בתדמית של מדינת ישראל, בחיילי צה"ל ובמסורת של המדינה כיהודית ודמוקרטית". עם כניסתה לתפקיד עולה השאלה עד כמה יעלה בידה ליישם את הדברים ומהם האמצעים העומדים לרשותה לצורך העניין. בטקס גם הזכירה רגב כי רשות העתיקות מצויה באחריות משרדה והדגישה כי בכוונתה להיות מעורבת בכל החלטה שתתקבל ברשות.

חלק מאנשי התרבות ששוחחו בימים האחרונים עם "הארץ" הביעו תקווה שרגב לא תנקוט מעין שיטת "מקל וגזר" ששימשה את קודמתה לימור לבנת, וכללה איום בשלילת התמיכה הממשלתית מתכנים הסותרים לכאורה את עמדתה האידיאולוגית של השרה. רק לפני כשבועיים וחצי התייחסה רגב בעמוד הפייסבוק שלה בין היתר לתיאטרון הערבי אל מידאן בחיפה, שגורמים שונים דרשו לשלול ממנו את התמיכה העירונית והממשלתית בשל הצגת "הזמן המקביל" שמועלה בו. "בתיאטרון עלתה הצגה על הרוצח וליד דקה, אסיר עולם, שותף לרצח החייל משה תמם ובאוניברסיטת תל אביב מפרסמים קול קורא לסטודנטים בעניין הגשת סרטים בנושא הנכבה ושיבת הפליטים הפלסטינים", כתבה, "הגיע הזמן לעשות לזה סוף ולהפסיק את המימון לגופים שתומכים במחבלים, בוגדים ובטרור, ולקבוע נהלים ברורים בעניין זה, בתחום החינוך, התרבות והספורט".

שרת התרבות, מירי רגבצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר איגוד במאי התיאטרון, רוני ניניו, מדגיש כי אם רגב אכן תנסה לפעול באופן דומה לקודמתה בעניין איומי שלילת התמיכה "נשמיע את קולנו הרם בעניין". לדבריו, "חופש הביטוי בתיאטרון, בקולנוע ובכל תחומי האמנויות האחרים הוא הדבר הראשון במעלה". מנגד, יו"ר איגוד אמני ישראל, יענקל'ה מנדל, מתקשה להאמין שמדיניות כזו אכן תינקט במשרד התרבות. "רק המעשים יקבעו פה, וכל ההצהרות והאמירות ממש לא מרגשות", הסביר, "לא נראה שהיא תיכנס לתוך התכנים. זו מדינה דמוקרטית. אני לא רואה שזה קורה ולא מאמין שיתערבו בתכני האמנות כי אין דבר כזה". לדברי אורי לוי, ששימש ראש מדור תיאטרון במועצה לתרבות ואמנות בתקופת כהונתה של לבנת, "עם כל ההתנפלויות שהיו על לבנת היא לא התערבה אף פעם בתכנים. במדורים שבהם ישבתי אף פעם לא היה לחץ מבחוץ להחליט כך או אחרת על ידה. בשום מקרה לא היה לחץ".

יו"ר פורום מוסדות התרבות, איתמר גורביץ', אף הוא אינו צופה פגיעה כלשהי בחופש הביטוי שתיושם באמצעות שלילת התמיכה. "החיים יותר חזקים מכל נייר ומכל נוהל שאתה כותב", הסביר, "אתה פתאום מגלה שנעשה משהו שאף אחד לא חשב עליו ולכן הוא לא מוגדר בנהלים שלפיהם צריך להתנהג מול הכספים הנתמכים על ידי משרד התרבות. לא נפלו השמים. אז בודקים את זה, מתקנים את זה וממשיכים הלאה. אין מה לעשות מלחמות מכל דבר שקורה כי כל היום זה קורה, לא רק בתרבות. אני מאמין בכל לב שהשרה תבין שקיצוצים כדי להעניש או ללמד לקח הם לא דבר שיעזור, הם לא דבר שיקרה. זו לא תהיה הדרך שתבחר ללכת בה".

ערוצי השפעה משמעותיים נוספים העומדים לרשותה של רגב נוגעים גם למינוי יושב ראש חדש למועצה הישראלית לתרבות ולאמנות במשרד. היו"ר הנוכחי, ד"ר חיים פרלוק, צפוי לסיים שש שנות כהונה לקראת סוף 2015, רובן ככולן תחת השרה לבנת. בשל כך תתבקש רגב להגיש לאישור הממשלה המלצה על מועמד או מועמדת לתפקיד, לצד המלצות על חברים חדשים למועצה. הדבר מותיר פתח למינויים פוליטיים או למינויים אישיים אחרים של גורמים שאינם בהכרח מתחום התרבות. הליך האישור בממשלה מהיר למדי, לאחר שעל שרת התרבות לבחון את שמות המועמדים לתפקידי היו"ר וחברי המועצה ולברר אם קיימות התנגדויות למינויים.

מלבד כל זאת, כיום פועל מינהל התרבות במשרד ללא ראש מינהל, לאחר שראש המינהל הקודם שמעון אלקבץ מונה למנהל "קול ישראל". אף שיצא מכרז לתפקיד הוא הוקפא לפני זמן מה בהוראת המחלקה המשפטית, בשל חוסר האפשרות למנות מועמד לתפקיד בתקופת בחירות. כעת, לאחר מינויה של רגב ותום תקופת הבחירות, נראה שמכרז חדש לתפקיד עשוי לצאת לדרך.

ראש המינהל משמש גם יו"ר ועדת התמיכות של המשרד, הדנה בהמלצות למתן תמיכה שמעבירי מדורי המועצה השונים - בהם מוזיקה, מחול, תיאטרון ופרינג' – ולרוב מאשרת אותם. אם הוועדה מחליטה לדחות המלצה כלשהי עליה לנמק זאת בכתב, ולצד זאת היא רשאית להעביר למדורים השונים בקשות לדון בשינויים כלשהם בתמיכה. כך, לראש מינהל התרבות השפעה משמעותית ורבה על התנהלות המשרד, כמו גם למנכ"ל או מנכ"לית המשרד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ