שלי יחימוביץ' על עודד קוטלר: "מי שמכנה 985,408 בני אדם בהמות הוא בהמה"

אנשי תרבות ותקשורת רבים הגיבו ברשת בחריפות לדברים שאמר אמש עודד קוטלר. "שחצן, מתנשא, חסר תרבות וגם חסר שכל. אפילו אם חושב כך לא היה צריך לומר״, צייץ דן מרגלית. קוטלר בתגובה: "העדר כולל גם אותי, גם אני בהמה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נאומו של במאי התיאטרון עודד קוטלר, שזכה לכינוי "נאום הבהמות", הצליח להרתיח רבים מאנשי התרבות והתקשורת בישראל. קוטלר נאם אתמול (ראשון) במסגרת פסגת החירום של מוסדות התרבות ואמר: "אחרי 30 המנדטים צועד עדר בהמות", בהתייחסו למצביעי הליכוד.

פוליטיקאים מן השמאל מיהרו לגנות את דבריו של קוטלר. יו״ר האופוזיציה, בוז׳י הרצוג, כתב ״גם אומנים ואנשי רוח צריכים לדעת שבוויכוח קשה ומוצדק צריך לבחור להישאר בני אדם ולנהוג בכבוד במי שחושב אחרת. אפילו כשעמדתו מוציאה מהדעת״.

עודד קוטלר בכנס. הצית מהומהצילום: תומר אפלבאום

שלי יחימוביץ' תימצתה תגובה חריפה אף יותר כשכתבה ״אשתמש בחופש הבטוי שלי כדי לאבחן שמי שמכנה 985,408 בני אדם בהמות הוא בהמה״.

קוטלר עצמו הגיב הבוקר בתוכניתו של רזי ברקאי "מה בוער". "יש כבר עמוד תלייה בפינה של פרישמן וריינס", אמר קוטלר, "הכל מוכן להוצאה להורג שנעשתה בלי שמישהו בכלל ירד לעומקם של דברים".

קוטלר טען כי התכוון לכולם ולא למחנה זה או אחר. "אני חוזר בי מכל כוונה לפגוע במישהו ממצביעי הימין, השמאל, האמצע והצפון", אמר קוטלר,"לא לזה התכוונתי, התכוונתי רק לדבר אחד - ליצור חברה שיש בה אמנות חופשית ולא עדרית. לא אמרתי אתמול דברים נהירים מספיק".

"העדר כולל אותי" הוסיף קוטלר, "גם אני בהמה. לא התכוונתי לאריג מסוים או לסוג מסוים של אזרחים, התכוונתי לכולנו. אסור לשכוח שהדברים שלי, אויב העם החדש, באו כתגובה לדברים של שרת התרבות רגב".

דבריו של קוטלר היו אחד השיאים במחלוקת הדרמטית שעמדה אתמול בלב כינוס מטה המאבק למען התרבות בנמל יפו, שאורגן בעקבות התבטאויותיה וצעדיה של שרת התרבות רגב, ובהם בין השאר האיום לשלול תמיכה מתיאטרון הילדים היפואי אלמינא של נורמן עיסא, שסירב להופיע בבקעת הירדן. קוטלר זכה למחיאות כפיים מבאי הכנס, אבל ברשתות החברתיות רבים תקפו אותו על דבריו.

״עודד קוטלר הוא יאיר גרבוז ב׳. בוחרי הליכוד בהמות? מלחכי קש? שחצן, מתנשא, חסר תרבות וגם חסר שכל. אפילו אם חושב כך לא היה צריך לומר״, צייץ דן מרגלית. גיא פינס, הגיב גם הוא וכתב: ״קוטלר דיבר בטון קשה לעיכול ובבוטות שהתרגלנו לקבל ממתלהמי הטוקבקים. יצא הקצה השני של הקזינו בבורגס וטיסות השוקולד. ואני בכלל רוצה להיות באמצע״.

סיון רהב מאיר עקצה את קוטלר בטוויטר וכתבה ״ועד מתיישבי השומרון כבר הגיע לביתו של עודד קוטלר להתקין יחד רפת?״ ואילו ניר ברעם הוסיף ״התפיסה של קוטלר ודומיו שמי שצורך תאטרון וספר הוא בן תרבות נעלה היא מפגרת. הברברים הגדולים במאה העשרים אהבו אופרה וספרות ותיאטרון״.

״מעבר להתנשאות המקוממת בהיבט הפוליטי מה שעשה הערב קוטלר הוא בערך מה שעשו שחקני בית שאן במשחק השרוכים. בקצב הזה גם אורן חזן ינצח את מועמד השמאל״, כתב ציון נאנוס. ואילו אמנון לוי הוסיף: ״איך זה נפלט להם. עכשיו לעודד קוטלר. הבוז לכל מה ששונה מהם. ההתנשאות. התחושה שהם התרבות ורק הם. בעל כורחי הם הופכים אותי לתומך ברגב ודומיה״.

ארגוני יוצרים בתחום הקולנוע והטלוויזיה יוצאים היום נגד ההתבטאויות שהשמיע אתמול עודד קוטלר
"פורום היוצרים הדוקומנטריים מבקש להביע את סלידתו המוחלטת מדבריו הקשים, המתנשאים והגזעניים של השחקן עודד קוטלר", כתבו היום בעמוד הפייסבוק של הפורום יו"ר הפורום אסנת טרבלסי, היו"ר בדימוס אורי רוזנווקס וחברי הנהלת הפורום. "כשותפים למחאה על צעדיהם ודבריהם של שר החינוך נפתלי בנט ושרת התרבות מירי רגב בימים האחרונים, אנו מגנים דברי הבל ובלע כמו אלה שיצאו מפיו של אדם הרואה את עצמו כאמן הנלחם על חופש הביטוי. יש חופש ביטוי ויש גזענות, יש ביקורת לגיטימית ויש השתלחות מכלילה, רדודה ומלאת שנאה ובוז כלפי ציבור נרחב. אנו קוראים לקיים דיון פתוח ומהותי על חופש הביטוי, שוויון ייצוגי, צדק חלוקתי - והקשר שביניהם".

גם באיגוד התסריטאים הביעו הסתייגות מדבריו של קוטלר. "אנחנו מסתייגים מכל ניסיון לנכס את התרבות, האמנות וחופש היצירה לצד אחד של המפה הפוליטית. התרבות האמנות וחופש היצירה קשורים לדמוקרטיה ולכל מי שהדמוקרטיה חשובה לו", אמר עמית ליאור, יו"ר איגוד התסריטאים.

מי שהמשיך לגבות את קוטלר הוא תיאטרון ״הקאמרי״ שבו הוא משחק ומביים זה שנים. מדוברות התיאטרון נמסר כי קוטלר ״הוא במאי עצמאי עם רקורד מרשים בעולם התיאטרון כשחקן,במאי ומנהל. זכותו להביע דעה״.

היחצ"ן רני רהב הגיב גם הוא לדברים, ושלח מכתב פתוח למירי רגב, לנפתלי בנט ולאמני ישראל, שכותרתו "כבשו את היצר". במכתב כותב רהב בין היתר: "כמו שלא יעלה על הדעת שחיילים יסרבו לשרת בצה"ל מכל סיבה שהיא, גם מצפונית וגם ערכית, לא יעלה על הדעת שאמן יחליט איפה הוא מופיע ואיפה הוא לא מופיע".

עוד כתב רהב: "לא יעלה על הדעת שבשל חופש הביטוי, שהוא נר לרגליי, נאפשר מחר לסרט, המתעד את הרוצח הנתעב של ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז"ל, יגאל עמיר, יימח שמו וזכרו, לככב בפסטיבל בישראל, בדיוק כפי שלא יעלה על הדעת לראות הצגה על מחבל שרצח את אחיינה של אורטל תמם, החייל משה תמם ז"ל".

הבמאי תומר היימן כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "לכל אלו שפגעו בה (באורטל תמם, נ"א) והעליבו אותה וגירשו אותה מהבמה, אני אומר לכם - אתם עדר של בהמות מטומטמות ותתביישו לכם. אתם וכל מוחאי הכפיים לאמירה המכלילה והמגעילה של עודד קוטלר, מה ההבדל בינכם לבין מירי רגב? 30 המנדטים מורכבים מבני אדם. יש בהם אנשי ימין גזעניים ויש בהם אנשים רגישים ועדינים, יש בהם מזרחים ואשכנזים וטובים ורעים יש בהם מהכל. כמו שבין אנשי השמאל יש אנשים נפלאים ואוהבי אדם יש גם כל כך הרבה צבועים ומתחסדים ושקרנים. יש הכל מהכל. ולצערי הוולגריות וגסות הדיבור והאדנות של מירי רגב הדביקה את כולם בווירוס הדוחה הזה של הכללות ושיפוטיות וגזענות ואני קורא לכל האמנים: אנא תתעוררו,הכנס הזה או לפחות מה שנשאר ממנו מבייש אותנו והגיע הזמן להתנצל, לא מאוחר מיד".

מהמטה לקידום התרבות נמסר: "המטה לקידום התרבות, מביע את הסתייגותו מההתנסחות של השחקן והבמאי עודד קוטלר כחלק מהדברים שנאמרו בכנס אתמול. דבריו של עודד ובמיוחד המשפט המסוים על הבהמות נוסחו בצורה שאינה הולמת דיאלוג תרבותי, מכיל וסובלני בכל הנוגע לדברים שעומדים במרכזו של השיח בימים האחרונים".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, התייחסה היום (ב') בפתח ישיבת הסיעה להתבטאויות האחרונות בתקשורת של שרת התרבות מירי רגב והשחקן עודד קוטלר ואמרה כי "האמירה של עודד קוטלר היא לא מתקבלת על הדעת, והיא לגמרי ראויה לגינוי. אין לי שום כבוד וסובלנות כלפי מי שמטיל רפש על ציבור שלם. הם חמורים פעמיים: פעם אחת הם ראויים לגינוי בשל תכנם המכתים ציבור שלם, ופעם שניה כי הם מסיטים את הדיון מדברי השרה רגב שהציתה את האש ועכשיו מתנהגת כקוזאק הנגזל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ