בחצר האחורית של הלילה הלבן

ביוזמתם של כמה אמנים נהפכה גינת השלכת המוזנחת בדרום תל אביב לאטרקציה של אורות צבעים ומופעי אמנות לרגל הלילה הלבן. אז למה לא כולם מרוצים?

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי שטרן
איתי שטרן

קו 5 שנע ברחבי תל אביב היה עמוס עד להתפקע. רחוב דיזנגוף כבר היה גדוש אנשים אבל אלפי המבקרים, כולל אלה שנדחקו אל חלל האוטובוס, התפזרו ברובם בשדרות רוטשילד בואכה רחוב אלנבי. מסיבת הענק שאירגנה עיריית תל אביב, תחת השם "לילה לבן אירופה" משכה רבים אל השדרה המוריקה ואל מוקדים נוספים במרכז העיר.

קו 5 המשיך דרומה, לכיוון התחנה המרכזית, ומשהגיע לתחנתו הסופית נותרו בו מעטים. גם הרחובות העוטפים את אזור התחנה, על גינת לוינסקי הענקית, לא התקשטו באופן מיוחד לכבוד הלילה הלבן. עם זאת, הליכה קצרה ברחובות המקיפים את התחנה, הובילה אל גינת "השלכת".

השם עשוי להטעות. עוברים ושבים שיעברו ב"גינה" ביום רגיל יגלו בה אדמת בור עמוסת לכלוך, נטולת תאורה או ספסלי ישיבה, שניזונה במשך רוב שעות היממה מפיח האוטובוסים שעוברים מעליה דרך קבע. לכבוד הלילה הלבן חברו כמה אמנים שכוללים את קולקטיב "אונייה" ואמנים נוספים המתגוררים בשכונה, ויצרו פארק חד פעמי שהפך את השטח המת למפגן יצירתי שכלל כמה אטרקציות.

להקת "דרפור סטאר" בהופעה בלילה לבן בגינת "השלכת" בתל אביב

להקת "דרפור סטאר", שהורכבה ממהגרים דרפורים המתגוררים בשכונה, נתנה הופעה קצבית שכללה שירי אהבה מקפיצים והצליחה להרקיד את הבאים, שכללו שילוב של פליטים, פעילים חברתיים ותושבי השכונה. ניסים, תושב נוה שאנן שצפה בהופעה, הסביר כי הוא מברך על הערב הזה אך לא שמע עליו מראש. כשהוא נשאל למה לדעתו אין במקום יותר תושבים מהשכונה ציין כי "אף אחד לא הודיע על זה מראש. כולם יוצאים לרקוד ולשתות ביום חמישי. אני פשוט ראיתי משהו מיוחד אז הגעתי לבדוק מה קורה".

צדיק, חבר בלהקת "דרפור סטאר", הסביר בעברית מתגלגלת כי מבחינתו "ההזדמנות להופיע כאן מול הקהל של השכונה היא מאוד חשובה לנו ומשמחת אותנו. אנחנו מופיעים כבר חצי שנה בכל מיני אירועים של הקהילה שלנו אבל רצינו לשמח גם את השכנים".

גינת השלכת, שמעליה ניצבת הצלע המערבית והאימתנית של התחנה המרכזית, קיבלה גם זריקת צבע כשמיצג תאורה של גיא יצחקי קישט אותה בדימויי עצים ועלים המתנועעים ברוח. מעל אותה צלע ירדו אנשים על כבל סנפלינג, כשהם מחופשים בשלל תלבושות אקסטרווגנטיות. בצדה האחר של הגינה, המתפרסת על שטח של כשבעה דונם, התקבצו מאות תושבי השכונה עם ילדיהם ואלו נהנו ממגרש מיני גולף מאולתר, בעוד שאחרים עמדו בתור לנדנדת חבלים שנתלתה על עץ פיקוס ענק.

אירועי לילה לבן בגינת "שלכת" בדרום תל אביב

חברי "קולקטיב אונייה" שפועל בשכונת נוה שאנן גם בימים כתיקונם, חילקו לתושבים וילדיהם זרעי צמחים שהם יוכלו לשתול בשכונה ולהפוך אותה לירוקה יותר. מיצג נוסף שכלל 1,000 מטרים רבועים של בד טול, קופל למעין מבוך וילונות ולתוכו הוקרנו מיצגי תאורה. העבודה הזו הצליחה לסקרן את הבאים, מבוגרים וילדים כאחד, שנכנסו אליה ושיחקו בה, הצטלמו ונעלמו בסבך הפנטסטי שיצרו תום לאב ומיכל חרמון.

בין הבאים לאירוע, הסתובבו גם פעילי שכונות הדרום דוגמת שפי פז, שנהפכה בשנים האחרונות לקול הדומיננטי נגד החלשתה של השכונה והפיכתה לאזור עמוס פליטים ומהגרים. גם היא נראתה מרוצה מההתקהלות. גם חבר סיעת דרום העיר, חיים גורן, שמזדהה עם לא מעט מדעותיה של פז התהלך באירוע ונראה מחויך.

אבל עברי באומגרטן, שהפיק את הפרויקט הגרנדיוזי ומתגורר בשכונת נוה שאנן, מודע להתנגדות לאירועים כאלה, בעיקר מצד פעילים מזרחים. אור סיונוב, שהיתה מנכ"לית הקשת המזרחית הדמוקרטית, כתבה על כך בעמוד הפייסבוק שלה: "אתם לא תושבי שכונת נוה שאנן (אתם ג'נטריפיקטורים לא רלוונטים ומנותקים מהשכונה בתוכה אתם חיים). אתם לא אירוע אקטיביסטי (אתם אירוע ממומן על ידי רון חולדאי שלא מאתגר או מפריע בשום צורה להשקפת עולמו). אתם לא מפריחים את השממה (חוצפן בריבוע. אתם משתמשים ב'שממה' כתפאורה אקזוטית בהזמנה לגחמות המפונקות שלכם). אתם לא מייצרים חיבורים בין השכונות (יש לאנשים האלה, העממיים, יכולת מופלאה להתחבר בינם לבין עצמם באופן קסום בלי שום צורך בתיווך המעונב שלכם)".

אירועי לילה לבן בדרום תל אביב

באומגרטן לא מתרגש מהטענות. "אני רוצה למשוך לפה דברים חיוביים. אפשר להסתכל על זה כעל ג'נטרפיקציה, אבל אני חושב שלתושבים המקומיים של השכונה הזו מגיע דברים טובים ומבחינתי האמנות זה השלב הראשון. אם יש השקעה ויש תשתית שיוצרת אמנות אז אנשים מפסיקים להתייחס אחד לשני כאויבים".

חיים גורן, חבר רשימת "סיעת הדרום", מצטרף לבאומגרטן ואומר: "האם נכון שתהיה שכונה שמכילה רק זרים בתל אביב? אני חושב שלא ולכן אירוע כזה הוא מבורך וחיובי בעיני. יש פה הרבה אנשים שבדרך כלל הם בסוג של הסגר בשעות הערב ופתאום הם רואים אור אז הם יוצאים החוצה".

אתם לא חושבים שעדיף להשקיע את הכסף בשיפור קבוע של הפינה הזאת?

באומגרטן: "הרעיון ביצירת הערב הזה הוא להפוך את הפארק למשהו קבוע. לא יכול להיות שיש פה שטח עצום ליד התחנה המרכזית שהוא שטח הפקר. אנחנו קוראים לעירייה לקחת אחריות על השטחים האלה ולהכיר בפוטנציאל שלהם. אנחנו מפנים זרקור למקום הזה כדי שיקבל את הטיפול הראוי לו".

מרחק של כ-700 מטרים בלבד הפריד בין אירועי הפארק של נוה שאנן לאירועי הלילה השחור, אירוע מחאה של תרבות מזרחית שהתקיים זו השנה השישית. ברחוב מטלון 70, שם פועל "בית אחותי", רקדו מאות פעילים ואורחים לצלילי להיטים מבית זוהר ארגוב, מרגול ורבים אחרים. מי שהצליח להרים את האווירה הממילא מרוממת היה עורך הדין ברק כהן שעלה לבצע את להיטו הוויראלי "רכז מידע", שבמסגרתו שיגר מסרים ביקורתיים כלפי משטרת ישראל.

לילה לבן בגינת "השלכת" בדרום תל אביבצילום: תומר אפלבאום

כרמן אלמקייס, פעילה חברתית ומזרחית בולטת שקראה לו לבמה, מיהרה להבהיר כי המשטרה שעמדה בחוץ, אינה אורחת רצויה במסיבה. שולה קשת, פעילה חברתית ופמניסטית מזרחית ומי שעומדת בראש "בית אחותי" נראתה שמחה לנוכח המתרחש. כשנשאלה מה דעתה בנוגע לאירוע המקביל שמתקיים ברחבי העיר אמרה: "הלילה השחור הוא לילה של תרבות מחאה מזרחית והוא לא מגיע רק כמחאה אל מול הלילה הלבן. אפשר לראות היכן ממוקמים מוסדות התרבות שמקבלים מאות מיליוני שקלים גם ממשרד התרבות וגם מעיריית תל אביב, כמו הבימה, היכל התרבות וכו'. הלילה הלבן הוא סימפטום נוסף לבעיה מאוד רצינית של אפליה, דיכוי וגזענות והדרה ממשאבים ומחיקת תרבויות".

האם לא חל שיפור לדעתך לנוכח הפעילויות בנוה שאנן וההופעות של מרגול וזמרים נוספים בגינת התקוה?

"אם להתייחס למה שקורה בפארק בנוה שאנן אז ההגמוניה מייצרת ג'נטרפיקציה דרך האמנות. היא מייבאת את האמנות מאותה קבוצת אליטות, מביאה אותה לחצרות האחוריות ובאופן כזה היא מתחילה את תהליך הג'נטרפיקציה. את אותם משאבים שמעבירים היום לאליטות, שיעבירו לנו, לקהילות המודרות – המזרחית והפלסטינית. אנחנו לא רוצים לשמוע את גילה אלמגור שתצעק על כך שהיא מכתתת את רגליה לפריפריה. אנחנו רוצות ליצור את התרבות בעצמנו, בלי טובות מאף אחת".

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

אבידר בכנסת, אתמול

המסר האמיץ של אלי אבידר

להקת BTS

מעריצות BTS? אסור לכן למחוא כפיים בהופעות

מייסדים

מוותרת על הבורסה: חברת חיזוי מזג האוויר Tomorrow.io ביטלה את הספאק

פליטים אוקראינים נוחתים בישראל, שלשום. כל אזרח אוקראיני שאינו יהודי יהיה רשאי להגיש בקשה מקוונת באתר משרד החוץ, ולהציג את האישור בעת העלייה למטוס

איך המתווה לקליטת פליטים מאוקראינה משנה את המצב ומה הביקורות עליו?

הפגנה במוסקבה

"סיקרתי הפגנות במוסקבה ונדהמתי מכמות הצעירים - עכשיו הם בהלם"