הבמאי שלומי אלקבץ וקבוצת התיאטרון של רות קנר בין זוכי פרס לנדאו

לצדם זכו גם האמנית מאיה ז"ק והמלחין משה זורמן. כל אחד מהזוכים יקבל 150 אלף שקל

יאיר אשכנזי
יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רות קנר
רות קנרצילום: דניאל צ'צ'יק
יאיר אשכנזי
יאיר אשכנזי

קבוצת התיאטרון של רות קנר, האמנית מאיה ז"ק, הבמאי שלומי אלקבץ והמלחין משה זורמן הם זוכי פרס מפעל הפיס לאמנויות על שם לנדאו. הפרסים, בשווי 150 אלף שקלים לזוכה, יוענקו בהמשך השנה.

קבוצת התיאטרון של רות קנר נוסדה ב–1998 ופעילותה כוללת מחקר מעמיק של אמצעי ההבעה במשחק ובתנועה, בדגש על העבודה הגופנית והקולית של חבריה. הקבוצה בהובלת קנר העלתה עיבודים בימתיים לרבות מיצירותיו של ס' יזהר ובהן "גילוי אליהו" ו"אצל הים", לצד עבודות מקוריות כ"שעת הגלגול" ו"בשורות נעימות ומשיבות נפש" מאת נעמי יואלי ובהשתתפותה.

הפרס מוענק לארבעת שחקני הקבוצה: שירלי גל שגב, טלי קרק, רונן בבלוקי ועדי מאירוביץ. "כל אחד לחוד, וכולם יחד, הגיעו במשך שנות עבודתם בשדה לשכלול יוצא דופן של אמנותם", כתבו הבמאים לילך דקל־אבנרי, דניאלה מיכאלי וסיני פתר, חברי ועדת השיפוט, "שפה, תנועה, קול, מבע — בכל אחד מהמרכיבים האלה שולטים הארבעה, בצורה וירטואוזית, תוך כדי מתיחת גבולות החקירה התיאטרונית".

הפרס בתחום הקולנוע מוענק לבמאי, המפיק והתסריטאי שלומי אלקבץ. אלקבץ, בן 44, ביים כמה סרטים עם אחותו המנוחה, השחקנית רונית אלקבץ, ובהם "ולקחת לך אשה", "שבעה" ו"גט". אשתקד הפיק את סרטה של מייסלון חמוד "לא פה, לא שם". "אלקבץ הוא יוצר פורץ דרך, אישי, מקורי, עמוק ומחויב חברתית", כתבו חברי ועדת השיפוט סיגלית בנאי, נפתלי גליקסברג ולוי זיני, "בשנים האחרונות הוא הטביע חותם בתרבות הישראלית, בסרטים המחוברים למקום ולזהות המזרח תיכונית, כמו גם לקולנוע הבינלאומי העכשווי. אלקבץ הוא שילוב נדיר של במאי ותסריטאי מחונן, מפיק עם חושים מחודדים, מורה משפיע ויזם בעל חזון".

משה זורמן

בתחום המוזיקה הקלאסית יוענק הפרס למלחין והמנצח פרופ' משה זורמן. זורמן, בן 65, שילב לאורך השנים בין הוראת מוזיקה, חיבור יצירות קלאסיות כ"לכל זמן" ו"וריאציות קאמריות", עבודה עם זמרות כעפרה חזה וחוה אלברשטיין וכתיבת מוזיקה לאופרות ולהצגות תיאטרון. יחד עם רעייתו, הפסנתרנית ד"ר אסתרית בלצן, הקים את הקתדרה למוזיקה במרכז ענב בתל אביב. "זורמן הוא מלחין פורה שעבודתו משלבת יסודות מן המוזיקה הקלה והמסורתית, ובעיקר מהזמר העברי, ועם זאת היא ניצבת על יסודות קלאסיים מוצקים", כתבו השופטים ד"ר אמיר מנדל, פרופ' זאב דורמן ופרופ' מיכאל מלצר, "יצירותיו נגישות לקהל רחב של אוהבי מוזיקה ונשענות על מסורת ארוכה של כתיבה טונאלית מסורתית. עם זאת, יש בהן גוונים שממקמים אותן באופן ספציפי במאה ה–21, ובישראל, וסגנון אישי שמייחד את זורמן כמלחין בעל חותם ואמירה מובהקים משלו".

מאיה ז"ק זכתה בפרס בתחום האמנות החזותית. ז"ק, בת 41, יצרה עבודות וידיאו, רישום ומיצב והעלתה תערוכות יחיד בין השאר במוזיאון תל אביב ("אור נגדי" ב–2016) ובמוזיאון היהודי בניו יורק ("אמא כלכלה" ב–2008). "ז"ק נמצאת בעיצומה של קריירה אמנותית מרשימה", כתבו השופטים ד"ר סמדר שפי, פרופ' עידו בראל ורותם רוף, "מאז תחילת שנות ה–2000 היא חוקרת פנים היסטוריות שונות של תרבות מרכז אירופאית יהודית, ומתוכה ובתוכה שאלות אוניברסליות של תבניות שליטה, זיכרון, אמפתיה, סולידריות אנושית והיעדרה. העשייה של ז"ק מתאפיינת באיכות חסרת פשרות ויצירתיות ושימוש במדיומים שונים שאותם היא משלבת זה בזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ