תשע נשים מאשימות את גורו העזרה העצמית טוני רובינס בהטרדה מינית

לפי תחקיר "באזפיד", המיליונר ניצל את תהילתו כדי להשפיל קורבנות תקיפה מינית. רובינס, שמכחיש את ההאשמות נגדו, נחשב גורו העזרה העצמית המפורסם בעולם ועבד עם סלבריטאים דוגמת אופרה וינפרי ודונלד טראמפ

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טוני רובינס. הרוויח מיליוני דולרים מסדנאות וסמינרים
טוני רובינס. הרוויח מיליוני דולרים מסדנאות וסמינריםצילום: צילום מסך מחשבון האינסטגרם של tonyrobbins
הארץ

תשע נשים האשימו את גורו העזרה העצמית, טוני רובינס, בהטרדה מינית או בהתנהגות מינית בלתי הולמת בשני תחקירים שפורסמו באתר "באזפיד". התחקירים מאשימים את המיליונר בהתעללות רגשית בלקוחותיו והפעלת תוכנית מסוכנת שדוחפת מטופלים לגבולות פיזיים ומנטליים במשך עשורים. "רובינס טוען כי סייע למיליוני מעריציו להתמודד עם כמה מהקשיים הגדולים בחיים. אבל מסמכים שהגיעו לידינו מראים שהוא ניצל את תהילתו כדי להשפיל קורבנות של התעללות מינית וחשף את מעריציו לשיטות עבודה שנויות במחלוקת ואפילו מסוכנות", נכתב בתחקיר.

רובינס, שמכחיש את ההאשמות נגדו, נחשב גורו העזרה העצמית המפורסם ביותר בעולם וטוען כי סייע למיליוני בני אדם להתמודד עם קשיים. הוא הציע נאומי מוטיבציה בשנות ה-80 עוד לפני שהמונח בכלל היה קיים. במהלך שנות ה-90 וה-2000 הוא בנה אימפריית קואצ'ינג בשווי מיליארדי דולרים, ועבד עם סלבריטאים דוגמת אופרה וינפרי, סרינה ויליאמס, נשות משפחת קרדשיאן, דונלד טראמפ וביל קלינטון. לשיטת ״אנתוני רובינס״ שפיתח יש עשרות מיליוני חסידים ברחבי העולם - ובעבר גם סניף ישראלי - והוא הרוויח את הונו מהרצאות, טיפולים וסדנאות של סופי שבוע או חמישה ימים. בין היתר, הפילוסופיה שלו דוגלת בסיוע לקורבנות התעללות מינית "לחסל" את הכאב שממנו הם סובלים ולהפסיק "להתנהג כקורבנות".

לפני כשבוע וחצי פורסם בבאזפיד תחקיר מעמיק שעליו עבדו עיתונאי האתר במשך שנה, ובו סיפרו עובדות לשעבר ומעריצות כי הגורו לפת אותן, חשף עצמו בפניהן או התנהג בצורה בלתי הולמת במהלך שנות ה-80, ה-90 ובתחילת שנות ה-2000. התחקיר מבוסס על עדויות, הקלטות שדלפו, מסמכים פנימיים ועשרות ראיונות עם מעריצים ועובדים לשעבר. בשבוע שעבר פנו לבאזפיד ארבע נשים נוספות – שלוש מעריצות לשעבר ועוזרת אישית – וסיפרו דברים דומים.

הפיל את המגבת

קימברלי סטוקס, שעבדה כעוזרת אישית תחת רובינס ב-1988 כשהיתה בת 22, סיפרה בתחקיר כי פעם אחת נכנס רובינס לחדר השירותים שלה בזמן שהתקלחה ו"הפיל את המגבת שלו". לדבריה כבר סירבה להצעותיו המיניות בעבר. סטוקס סיפרה כי עברה התעללות מינית כילדה וחיה כחסרת בית כנערה, ובמסגרת המשרה התבקשה לעבור לגור עם רובינס ועם זוגתו בסן דייגו.

סופיה קויקאס סיפרה כי רובינס משך את ידה לעבר מפשעתו כדי שתמשש את איבר מינו במהלך סמינר שלו בהוואי בתחילת שנות ה-90. לדבריה, עמדה עם קבוצת אנשים כשרובינס עבר והחל ללחוץ למעריציו את הידיים. "כשהוא לקח את היד שלי, הוא דחף אותה לעבר איבר מינו", סיפרה. "זה היה נורא. ניסיתי למשוך את היד שלי בחזרה, אבל הוא אחז אותי חזק וסירב לשחרר". בהמשך אותו אירוע רובינס גם לפת את החזה שלה.

מארי לנץ סיפרה כי רובינס הטריד אותה מינית בסמינר שלו שבו השתתפה באוהיו בשנות ה-90. בשיעור על חשיבות שפת הגוף, הוא זינק מהבמה, צעד לעברה, הרים אותו והניף אותה באוויר. לדבריה, היא שמחה מתשומת הלב. אך במהלך אחת ההפסקות, סיפרה, רובינס התקרב אליה, חיבק אותה ואמר לה שהיא "משגעת אותו". לאחר מכן נישק אותה, חיבק אותה ולפת את שדיה. "כל הסיפור היה מחליא. הייתי בהלם שהוא עשה את זה מול אלפי בני אדם", אמרה. "הרגשתי שהוטרדתי מינית. אבל אז המלה הזו לא היתה קיימת, אבל הרגשתי שהוא מתחיל איתי". בבאזפיד שוחחו גם עם ידיד של לנץ שאישר כי סיפרה לו על ההתרחשויות סמוך לאירוע.

אשה רביעית, לוסיה גלבס, סיפרה כי רובינס שאל אותה "מה את חושבת על עירום?" במהלך ראיון קבלה למשרת עוזרת אישית בשנת 2001, כשהיא היתה בשנות ה-20 המוקדמות לחייה. לדבריה, רובינס – שהגיע לראיון במסוק - אמר לה שהתפקיד דורש "עבודה צמודה" איתו ועם מי שהיתה אז בת זוגו, ושבני הזוג נוהגים להסתובב בעירום. כל הראיון היה "לא הולם מינית" אמרה, והוסיפה: "הרגשתי שאני בראיון קבלה לאורגיה". היא ציינה כי העריצה את רובינס במשך שנים ונהגה להאזין לקלטות שלו.

קייט ריטאסה, שעבדה תחת רובינס בסוף שנות ה-90 ובתחילת שנות ה-2000, סיפרה כי הכריח אותה לעבוד עמו כשהוא עירום. "העבודה שלי היתה להעיר אותו בבוקר, והייתי מרימה את השמיכה ומעיפה את התחת העירום שלו מהמיטה", סיפרה. לדבריה, רובינס נהג לקרוא לה לעבוד כשהיה מתקלח.

ארבע נשים הנוספות התראיינו בעילום שם וסיפרו דברים דומים. אחת מהן סיפרה כיצד ניסה למשוך אותה בכוח לחדרו באחד הסמינרים. אשה אחרת, שעבדה כעוזרת אישית של רובינס במשך 18 חודשים בשנות ה-90, סיפרה כי הכריח אותה לרשום מזכרים בזמן שהתקלח. באחת הפעמים, סיפרה, קרא לה למקלחת בחדר המלון שבו שהה והפיל את המגבת. היא ביקשה ממנו להתכסות וברחה בדמעות. "התקשרתי להורים שלי", סיפרה. אמה אישרה את הדברים. אשה נוספת טוענת כי רובינס פיטר אותה אחרי שסירבה לקיים עמו יחסי מין.

בבאזפיד גם דווח כי שני שומרי ראש לשעבר של רובינס סיפרו כי שלח אותם פעמים רבות להסתובב בקהל ולחפש נשים מושכות עבור המיליונר, ושתי נשים נוספות סיפרו כי היו עדות לכך.

ביץ' מהגיהינום

רובינס גם השתמש בטכניקות קואצ'ינג בעייתיות בלשון המעטה. בתחקיר גם פורסם תמליל שיחה שבו אמר רובינס על קורבן אונס כי "היא פאקינג משתמשת בכל זה כדי לשלוט בגברים". במקרה אחר, רובינס אמר לאשה שסיפרה כי בעלה התעלל בה פיזית ורגשית: "איזה תפקיד את שיחקת? אני לא רומז שיש תירוץ כלשהו להכאת אשה, אבל אני גם רוצה שתדעי שאנשים לא סתם מתנהגים ככה.. האם הוא סובל אותך כשאת מתנהגת כמו ביץ' מהגיהינום?"

עוד נכתב בתחקיר כי ישנם דיווחים על הטרדות מיניות מצדו של רובינס בעשר השנים האחרונות. באפריל 2018 ספג רובינס ביקורת בעקבות פרסום תיעוד מאחד הסמינרים שלו, שבו אמר על נשים שמשתפות את סיפורי התקיפה המינית שלהן בעקבות תנועת "מי טו" כי הן לוקחות "סם שנקרא 'חשיבות' כדי לגרום לעצמן להרגיש יותר טוב". בסרטון, מגיב רובינס באגרסיביות כלפי אשה שהתעמתה עמו מהקהל. "הוא התחיל לדחוף אותי", סיפרה האשה, "חשבתי שהוא רוצה שאראה לו שגם אני חזקה ואדחוף אותו בחזרה, אבל זה לא מה שהוא רצה, הוא רצה שאפול".

רובינס הכחיש את הטענות נגדו בסרטון יוטיוב, והאשים את באזפיד בשקרים. עם זאת, הוא הוסיף שהוא "אדם טוב יותר היום משהייתי בשנות ה-20 וה-30 לחיי" והתנצל אם מישהו נפגע מפעולות שלו בעבר. "מעולם לא התיימרתי להיות מושלם", אמר. "ואם יש משהו שאי פעם אמרתי או עשיתי שפגע במישהו... אני מתנצל".

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ