ח"כ יברקן טען שרגב "מוחקת את תרבותו". משרד התרבות: שיתנהג "כמו אתיופי"

גדי יברקן מ"כחול לבן", שהאשים את שרת התרבות בניהול כושל של תקציבי תאגיד מורשת יהודי אתיופיה, התבקש ממשרדה להתנהג "בצניעות המאפיינת את העדה". בני גנץ: "תגובה מבישה, משרד התרבות צריך להתנצל"

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גדי יברקן ומירי רגב
גדי יברקן ומירי רגבצילום: ניר שמול וניר קידר
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

ח"כ גדי יברקן ("כחול לבן") האשים היום (רביעי) מעל במת הכנסת את שרת התרבות והספורט, מירי רגב, כי השתמשה בתקציב שיועד למרכז המורשת ליהודי אתיופיה, לטובת מקורביה.

לטענתו, שרת התרבות השתמשה בתקציב זה לכאורה לצורך פסטיבלים של מקורביה. "ב-2016, במקום להקים מרכז מורשת, השרה רגב לקחה תקציב ציבורי, השתמשה בו כדי לעשות עיגול פינות לחברי מרכז ליכוד. הדבר הזה עוד יחייב בדיקת משטרה", אמר ח"כ יברקן במליאת הכנסת.

נאומו של גדי יברקן

עוד טען כי משנת 2016 תוקצב המרכז בכ-3.5 מיליון שקל בשנה, אך רק חלק קטן מהתקציב הזה נוצל, וכי במשך שלוש שנים לא התחדשה המועצה ולא מונה לה מנכ"ל, עד לפני כשלושה חודשים. כן לטענתו, ב-2016 נעשה שימוש רק ב-40 אחוז מהתקציב שנקבע למרכז, בשנת 2017 רק ב-60 אחוז ממנו, וב-2018 רק ב-17 אחוז. עוד טען יברקן שבשנת 2017 הגיע משרד התרבות לנתון "המרשים" של שימוש ב-60 אחוז מהתקציב רק בגלל שהשרה רגב ערכה "אירוע מופרז בבנייני האומה שעלותו מאות אלפי שקלים". התקציב למימון האירוע הזה הגיע לטענתו מתוך התקציב של מרכז המורשת.

בתגובה לטענותיו של יברקן פירסם היום משרד התרבות תגובה לפיה "אין בין דברי יברקן ובין המציאות כל קשר, כי אם רק ניסיון נואש להרוויח כותרת פוליטית על גב העדה. חבל שבדבריו אין הכרת הטוב, צניעות ומחויבות לאמת, שמאז ומתמיד אפיינו את העדה האתיופית".

יברקן, בתגובה לתגובת משרד התרבות

נוסח תגובת המשרד הצליחה לעורר את זעמם של רבים בצמרת הפוליטית, שהביעו אותו ברשתות החברתיות. "משרד התרבות חייב לתקן את התגובה ולהתנצל, ויפה שעה אחת קודם. מביש", צייץ יו"ר כחול לבן, בני גנץ. אילן גילאון (מרצ) כתב "שוב סטודנט שברח לו? לא סטודנט ולא נעליים. פשוט שרת תרבות גזענית. פני דוברות המשרד כפני השרה, זה הכל. עלאק נציגת 'ישראל השנייה'". איימן עודה יו"ר, הרשימה המשותפת, צייץ: "מצער לראות שבזמן שראש הממשלה מנהל קמפיין הסתה גזעני נגד האזרחים הערבים מירי רגב בוחרת להתגזען דווקא על יוצאי אתיופיה. וברצינות - יש מישהו במדינה שהמפלגה הזאת לא שונאת?". יו"ר מרץ, תמר זנדברג, כתבה בטוויטר כי "אין גבול להתנשאות ולניתוק של מירי רגב, שבפחדנות ובחוצפה אופייניים הוציאה את התגובה הגזענית הזאת בשם 'משרד התרבות'. רק לחשוב מה היה קורה אם זה היה בטעות לא שרה בממשלה אלא פעיל שמאל אנונימי".

חוק המרכז למורשת יהדות אתיופיה אושר בכנסת כבר ב-2012, וקבע שיוקם בירושלים מרכז מורשת שינציח וישמר את מורשת יהדות אתיופיה, אולם סחבת עיכבה את הקמתו של מרכז כזה במשך שנים. בין היתר, העיכוב נגרם מכיוון שלא מונה לו מנכ"ל לאורך שנים, עד 2015. בדיון שהתקיים ב-2016 בוועדת העלייה הקליטה והתפוצות של הכנסת, דווח ששנתיים קודם לכן הקצה משרד התרבות למרכז המורשת 3.5 מיליון שקל שמהם נוצלו 47 אלף בלבד, ואילו ב-2015 הוקצו לו 3.6 מיליון שקל, שמהם נוצלו 113 אלף בלבד. בסופו של דבר נחנך המרכז למורשת יהדות אתיופיה ב-2017 בפתח תקווה ובערים נוספות, ולא בירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ