חוקרים ישראלים האכילו גוזל נשר יתום באמצעות רחפן. עכשיו הוא פרש כנפיים ועף

אמו של נשר צעיר מתה אחרי שהתנגשה בקו מתח גבוה ואנשי רשות הטבע והגנים סייעו לאביו, לראשונה בעולם, להאכיל אותו בעזרת רחפן. שלשום הוא סיים את אימוני התעופה ויצא לדרך חדשה

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הנשר עף לראשונה
הנשר עף לראשונה
משה גלעד
משה גלעד

שום סדרת ריאליטי לא תצליח להתחרות בהתרגשות הזאת. שום תסריטאי לא יצליח לכתוב פרק סיום עונה כה דרמטי. שלשום, 136 ימים לאחר שבקע מן הביצה מול המצלמות, גוזל הנשר היתום פרח מהקן, פרש כנפיים ועף.

ד"ר גלעד פרידמן, מנהל פרויקט "עופות דורסים בשידור חי", תיאר את האירוע בהתרגשות: "זה קרה אמנם קצת באיחור, אבל לאחר שבועיים עמוסים בחוסר מנוחה, בהתרגשות ובאימוני תעופה תכופים, הגוזל אזר אומץ ופרח בהצלחה מהקן. כך, ברגע אחד, נכנסנו אל 'תקופת הפריחה' הארוכה של הנשרים, שטומנת בחובה סכנות רבות. כל שנותר לנו הוא לאחל לפרחן הטרי הצלחה גדולה ושינהג במשנה זהירות בכל אשר יפנה".

לפני 54 ימים פקד אסון כבד את הנשר הפעוט: אמו התנגשה בקו מתח גבוה ומתה. עובדי רשות הטבע והגנים וחברי צוות המיזם הבינו שהאב לא יוכל להתמודד לבדו עם האכלת הגוזל. הם החליטו לספק לו מזון בעזרת רחפן מיוחד, שנשא את האוכל אל הקן שבראש המצוק.

תהליך כזה לא נוסה מעולם. אנשי רשות הטבע והגנים, בשיתוף עם חברת XTEND, המפתחת טכנולוגיות לממשק אדם־מכונה, ויחידת הפעלת רחפנים של צה"ל, העבירו לקן המבודד (מיקומו נשמר בסוד) מזון מתאים לגוזלי נשרים, שהועשר בוויטמינים ובתוספי מזון.

הגוזל היתום עףצילום: צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של Israel Raptor Nest Cam - עופות דורסים בשידור חי

אוהד הצופה, אקולוג עופות ברשות הטבע והגנים, מוסיף: "ההתרגשות כפולה ומכופלת: ראשית, נשר זה הוא תוספת עתידית לאוכלוסיית הנשרים, שנמצאת בסכנת הכחדה ונמצאת בשלב קריטי להמשך קיומה, שישפיע על עתידו של המין במזרח התיכון. כמו בכל אוכלוסייה קטנה — כל פרט חשוב. שנית, פעם ראשונה שהצלחנו להביא לפריחה גוזל שאיבד, בגלל האדם, את אחד מהוריו, בלי צורך להוציאו מסביבתו הטבעית, התערבות שמקטינה את סיכוייו לשרוד בטבע".

צילום: צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של Israel Raptor Nest Cam - עופות דורסים בשידור חי

קינון הנשרים, כמו קינון העקב העיטי, החיוויאי והאוח העיטי, הוא חלק מפרויקט "עופות דורסים בשידור חי", פרי שיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, קרן המורשת, קרן דוכיפת, חברת חשמל ופרויקט "פורשים כנף", שהוקם באביב 2016 וחושף, באמצעות מצלמות אונליין המשדרות 24/7 את עולמם החבוי של הדורסים הגדולים המקננים בישראל.

מיקום הקנים נשמר בסוד, כדי להגן עליהם. עד כה נחשפו עשרות מיליוני צופים מ–104 מדינות לחייהם המרתקים של העופות הדורסים, אך גם לקשיים שהם חווים ולאתגרים שניצבים לפניהם — חמיסת ביצים, הרעלות, התמודדות עם טורפים, פגעי מזג אוויר, שריפות ועוד.

דן אלון, מנהל מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע, אומר: "הגוזל שפרח הוא סמל למאבק הבלתי מתפשר לשימורם של הנשרים בישראל. בזכות מצלמת אונליין ורחפן, הגוזל המיוחד הזה פרח השבוע מהקן. זה עוד לא מבטיח לו חיים ארוכים, אבל את השלב הראשון והקשה הוא סיים בהצלחה. פרויקט 'פורשים כנף' חרט על דגלו לשמור על הנשרים והדורסים בישראל והסיפור הזה ממחיש עד כמה רחוק נלך כדי לשמור על הנשרים שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ