יו הפנר, מייסד המגזין "פלייבוי", מת בגיל 91

הפנר ייסד את מגזין הגברים בשנת 1953 ונחשב לאחד ממובילי המהפכה המינית של שנות ה-60

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו הפנר ב-2007
יו הפנר ב-2007צילום: VALERIE MACON/אי־אף־פי
רויטרס
גרדיאן
רויטרס
גרדיאן

יו הפנר, מייסד המגזין "פלייבוי", מת היום (חמישי) בגיל 91 בביתו, אחוזת פלייבוי בלוס אנג'לס. כך הודיעה ההוצאה לאור.

הפנר ייסד את מגזין הגברים בשנת 1953 ונחשב לאחד ממובילי המהפכה המינית של שנות ה-60. הוא התפרסם כמי שבנה אימפרייה עסקית סביב סגנון חייו וערכיו הליברטריאניים וכונה בידי מגזין "טיים" "נביא של הפופ-הדוניזם".

"אבא שלי היה חלוץ תרבותי ואחד הקולות המשפיעים בתקופתנו, כאדם שקידם את חופש הביטוי ואת החופש המיני", אמר בנו, קונור, מנהל הקריאייטיב של המגזין, בהודעה רשמית שפירסם בעקבות מותו. עם זאת אביו גם ספג ביקורת במשך השנים, על סקסיזם ועל התייחסות לנשים כאל מוצר צריכה.

יו הפנר (משמאל) ב-1970, לצד חברתו אז השחקנית ברברה בנטון והבמאי רומן פולנסקי
יו הפנר (משמאל) ב-1970, לצד חברתו אז השחקנית ברברה בנטון והבמאי רומן פולנסקיצילום: STAFF/אי־אף־פי

יו הפנר התחיל בקטן. אחרי שסיים את לימודי המשפטים ועבד תקופה קצרה במגזין "אסקווייר" הוא הקים את המגזין שלו באמצעות 600 דולר ועוד 1,000 דולר שלווה מאמו.

השחקנית מרילין מונרו כיכבה על שער הגיליון הראשון, שיצא בדצמבר 1953. במשך השנים הופיעו על השער של המגזין נשים שונות, בהן דארין סטרן ב-1971, האשה השחורה הראשונה שהיתה על השער, ומארג' סימפסון ב-2009. לצד תמונות עירום של נשים התפרסמו בגיליון גם סיפורים קצרים, של מרגרט אטווד, סול בלו ואחרים, וראיונות עם אישים בולטים, כמו מרטין לותר קינג וז'אן פול סארטר.

בשנות ה–70 הגיעו מכירות המגזין לשיאן. בכל חודש נמכרו אז מיליוני עותקים. העשור שבא לאחר מכן היה קשה בהרבה. העסק התרחב יתר על המידה וקירטע. הפנר התעמת עם ממשל רייגן. בשנת 1985 לקה בשבץ. הוא נגרם בחלקו, לדבריו מהתדמית השלילית שנדבקה לו ולמגזין אחרי שפורסם כי דורותי סטראטן, שהיתה נערת "פלייבוי", נרצחה.

האינטרנט פגע במכירות המגזין, כמו במגזינים רבים אחרים. בשנים האחרונות חלה ירידה חדה בתפוצתו. כעת היא מסתכמת במאות אלפי עותקים בכל חודש.

בו דרק על שער "פלייבוי", 1980
בו דרק על שער "פלייבוי", 1980צילום: אי־פי

בסוף 2015 הודיעו במגזין כי לא יפרסמו יותר עירום פרונטלי. מנהליו הסבירו אז כי "אנחנו נמצאים כיום במרחק קליל אחד מכל אקט מיני, שאותו אפשר לראות חינם. מה שאנחנו הצענו לקוראים כבר לא רלוונטי בנקודת הזמן הנוכחית". גיליון ינואר־פברואר 2016, שבשער שלו הופיעה פמלה אנדרסון, היה, לפי עורכי המגזין, האחרון שבו יש עירום מלא.

עם זאת בפברואר השנה הודיעו עורכי המגזין כי הם חוזרים בהם. על שער גיליון מארס־אפריל הופיעה צעירה עירומה ולצד תמונתה הכיתוב "Naked is normal". עורכי המגזין טענו כי ההחלטה לוותר לחלוטין על עירום היתה שגויה. לדבריהם, תצלומי העירום במגזין בעבר היו מיושנים, אבל עירום לא היתה הבעיה כי עירום הוא לעולם לא הבעיה. "היום אנחנו מחזירים לעצמנו את הזהות שלנו ושבים להיות מי שהיינו", אמרו.

הפנר הותיר אחריו אשה, שלושה בנים ובת. הוא היה נשוי כמה פעמים בעבר ולפעמים היו לו כמה בנות זוג במקביל. בעשור שעבר עמד במרכז תוכנית ריאליטי, The girls next door, שהתמקדה בחייו באחוזת פלייבוי.

ל"פלייבוי" היתה גם מהדורה עברית. היא יצאה ב-2013, כשעל השער כיכבה נטלי דדון, אבל הפסיקה לצאת אחרי שישה גיליונות בלבד. 

הפנר ביום הולדתו ה-75
הפנר ביום הולדתו ה-75צילום: REUTERS FILE PHOTO/רויטר
יו הפנר עם "שפנפנת פלייבוי" בוני ג'י הלפין ב-1961
יו הפנר עם "שפנפנת פלייבוי" בוני ג'י הלפין ב-1961צילום: Ed Kitch/אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ