מחאת הנשים: כ–200 זוגות נעליים צבועות באדום מדמם הוצבו בכיכר הבימה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיצב המחאה בכיכר הבימה
מיצב המחאה בכיכר הבימהצילום: מגד גוזני
שירה פור
מיה אשרי
שירה פור
מיה אשרי

כ–200 זוגות נעלי נשים צבועות בגוון אדום עז ומדמם הוצבו הבוקר, עם הזריחה, ברחבת כיכר הבימה בתל אביב. על המיצב בעל האפקט הוויזואלי המרשים אחראיות פעילות מחאת הנשים מעמותת "לילה טוב", הפועלת למיגור תופעת ההטרדות המיניות בחיי הלילה (שלוש ממקימות העמותה שגם יזמו את המיצב עובדות ב"הארץ"), ארגון "הגדה השמאלית" ופעילות עצמאיות, בשיתוף עם חברת האופנה קום איל פו, שסייעה בגיוס נעליים משומשות מלקוחותיה.

מיצב המחאה בכיכר הבימה. 24 נרצחות ב-2018צילום: מגד גוזני

את ההשראה למיצב שאבו הפעילות מעבודותיה של האמנית המקסיקאית אלינה צ'ובט. ב–2009 החלה להציג צ'ובט מיצב דומה ברחבי העולם, המוחה על היעלמותן של קורבנות רצח מהמרחב הציבורי, כמעין עדות דוממת להיעדרן. הפעילות מספרות כי יצרו עם צ'ובט קשר בימים האחרונים באמצעות הרשתות החברתיות. הבוקר היא השיבה להן בהודעת תמיכה בפעילותן והעניקה את ברכתה לפרויקט. היא שלחה להן חיבוק חם ממקסיקו וציינה כי "הסולידריות והאחדות הנשית מסביב לעולם חשובה כדי לקדם את המטרה החשובה — מיגור האלימות הדומסטית, ואלימות נגד נשים בכלל".

מיצב המחאה בכיכר הבימהצילום: מגד גוזני

מיצב הנעליים האדומות בתל אביב נוצר כחלק ממחאת הנשים על האלימות המופנית כלפיהן ועל אוזלת היד של הרשויות בטיפול במקרי אלימות במשפחה, זאת בעקבות 24 מקרי רצח של נשים ונערות שאירעו השנה בישראל, שניים מהם בשבוע שעבר, של הנערות יארא איוב בת ה–16 וסילבנה צגאיי בת ה-13.

"אנחנו מבקשות למחות על הטיפול הלקוי באלימות נגד נשים, על הזלזול בתלונות והמחסור בכלים לסייע לנשים שנמצאות באיום יומיומי ובסכנת חיים. הנעליים מייצגות נשים שהיו ואינן, שנרצחו כי הן נשים וכחברה לא הצלחנו להגן עליהן", אומרת הפעילה יסמין וקס. היא הוסיפה כי "אנחנו דורשות העברת התקציב שהובטח ונתקע של 250 מיליון שקלים עבור תוכנית החירום למניעת אלימות כלפי נשים".

מיצב המחאה בכיכר הבימהצילום: מגד גוזני

בשעה 19:30 תתקיים בכיכר רבין הסמוכה הפגנה הקוראת למציאת פיתרון מיידי לאלימות נגד נשים. כמו כן, בכמה תאטרונים רפרטואריים, צפויים לקרוא הערב ובימים הקרובים הצהרה חריפה המוחה על התנהלות הממשלה בנושא המאבק באלימות נגד נשים. את ההצהרה, שניסח איגוד המחזאיות והמחזאים, יקראו שחקנים בתום הצגות בבית ליסין, הקאמרי, תאטרון חיפה, תאטרון באר שבע, תאטרון החאן ותאטרון דימונה.  

הפעילות שיזמו את המיצב בכיכר הבימהצילום: מגד גוזני

"אנו מוחים על התנהלות הממשלה בנושא המאבק באלימות נגד נשים ומצטרפים לזעקה הגדולה ומזדהים עם השביתה במשק", נכתב בהצהרה. "בשנה האחרונה חלה עלייה חדה במספר הנרצחות - נתון המצטרף למספר המזעזע של 200 אלף מקרי האלימות במשפחה. הנשים חסרות ההגנה, הילדים, הקשישים ומחוסרי היכולת ננטשים שוב ושוב על ידי המדינה. מהחזון הציוני של חברה סולידרית הדואגת לחלש – ישראל מדרדרת במהירות לשפל מדרגה של סדום אלימה ואטומה. אנו דורשים מהממשלה הזו לתקצב את תוכנית החירום ולהפנות מיידית משאבים לביעור נגע האלימות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ