ביקורת פודקאסט: במשך שנים הוא חיכה לקרדיט, וזה הפך לאובססיה

ב"משקל עודף" הופך הסופר והקומיקאי ג'ונתן גולדשטיין אנשים פשוטים למרכז העולם. לפעמים הסיפור שלהם משתלב בזה של מוזיקאים שהפכו לכוכבי-על. מדור חדש

נוגה תמוז
נוגה תמוז
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צילום: דניאל צ'צ'יק
נוגה תמוז
נוגה תמוז
  • שם הפודקאסט: Heavyweight
  • מגיש: ג'ונתן גולדשטיין
  • אורך פרק: בין 30 דקות לשעה
  • עונות: (בכל עונה 7– 9 פרקים)
  • דירוג: 4 כוכבים

גרגור, אמריקאי בן 48, עובד כפרסומאי של חברות ניקיון ומרגיש שכל הצלחה של אנשים סביבו רק משקפת את הבינוניות שלו. בתחילת שנות ה–2000, בזמן שהתגורר עם אחיו הבכור דימיטרי בדירת שותפים קטנה בצ'יינה־טאון במנהטן, בא לבקר אותם חברם ריצ'רד הול. הוא היה אז מוזיקאי ותקליטן מתחיל בסצינת הטכנו. "השאלתי לו את אסופת הדיסקים Sounds of the South. חשבתי שזה חומר מעניין", נזכר גרגור בטינה. "הוא סימפל אותם בכבדות ויצר אלבום שהפך אותו לעשיר מאוד ומפורסם מאוד". הול הוציא את האלבום תחת הכינוי "מובי".

ב–2016 התארח גרגור בעונה הראשונה של הפודקאסט "משקל עודף" (Heavyweight). המגיש — הקומיקאי והסופר ג'ונתן גולדשטיין — עשה הכל כדי להשיג את אותה אסופת דיסקים, בניסיון להשיל מגרגור את "המשקל העודף" שהוא סוחב כל השנים האלה.

למרות השריון הציני שגרגור עוטה על עצמו, הוא מודה בפני גולדשטיין: "אני לא חושב שאני הסיבה שהוא (מובי) הצליח, אבל אני מרגיש שהצתתי שם משהו". גרגור מוסיף כי ביקש ממובי את האסופה בחזרה לפני כמה שנים, אבל הקשר נותק. הוא החל לפתח כלפי הדיסקים אובססיה, ומבחינתו השגתם מחדש תהיה הוכחה סימבולית להצלחה שלו. "אתה עשית את זה, אתה קיים", חורץ גרגור. במשך הפודקאסט, גולדשטיין מעודד את גרגור ליצור קשר עם המוזיקאי המצליח. במפתיע, מובי מסכים ובא להתארח בפודקאסט. המפגש מתוח תחילה ויחסי הכוחות בין הפרסומאי הבינוני למוזיקאי המצליח נשמעים היטב למאזין. בכישרון רב מצליח גולדשטיין בתפקיד המגשר לנתב את השיחה למחוזות האמון והכנות. לא כל הציפיות של גרגור נענות, אבל השיחה בהחלט מעוררת עניין רב והצצה אינטימית לתוך חייו של סלב־על. מבחינת גרגור, המעגל שלו נסגר מזווית אחרת מעט ממה שהוא ציפה.

גולדשטיין, בן 50, נולד בברוקלין ובגיל צעיר עבר עם משפחתו לקנדה, ארץ מוצאה של אמו. הוא כתב שני ספרי עיון, פירסם מאמרים ב"ניו יורק טיימס" והשתתף בתוכניות רדיו בארצות הברית וקנדה. בתחילת שנות ה-2000 עבר לשיקגו, שם שימש כמפיק התוכנית המצליחה של איירה גלאס - This American Life, המשודרת ברדיו הציבורי של ארה"ב. מ-2016 הוא מגיש את "משקל עודף של חברת התקשורת Gimlet Media.

להאזנה לפודקאסט בספוטיפיי לחצו כאן

להאזנה לפודקאסט באפל מיוזיק לחצו כאן

להאזנה לפודקאסט באתר של גימלט לחצו כאן

ב–31 הפרקים של הפודקאסט, שנכלל ברשימת 50 המומלצים של המגזין "טיים" ב–2017, מכיר גולדשטיין למאזינים אנשים שונים עם קצוות פרומים. בין היתר, בחורה שבילדותה סבלה מבריונות, אחרת שהוצאה מאחוות הסטודנטיות שלה אחרי שהחלימה מסרטן, אחים שגילו שהוריהם שלחו את אחותם הגדולה לאימוץ לפני 52 שנים, זוג אחיות שלא מצליחות לשחרר מהבייביסיטרית שנטשה אותן לפני 15 שנה, רוכב אופניים שחייו השתנו לאחר תאונת דרכים ומבקש לפגוש את הנהג הפוגע, ואדם שנגמל מסמים ויוצא לחפש את החפצים יקרי הערך שמכר שהיו שייכים לאביו.

תוך יצירת איזון מדויק בין ציניות קנדית לרגשנות אמריקאית, גולדשטיין בונה אמון עם האנשים שבמרכז כל פרק. ב"ניו יורקר" הוא תואר כ"כותב מרתק, בטוח בעצמו ובעל תזמון קומי טבעי". הוא לא מרפה ממרואייניו, נוסע לפגוש אותם ברחבי צפון אמריקה, מלווה אותם בפגישות מתוחות, מקיים עשרות שיחות טלפון ולא מרפה את ידיו עד השלמת המשימה שהציבו לעצמם מרואייניו — להצליח להגיד "הדבר הזה מאחוריי". הוא מוליך את המאזינים בין הטיפות השונות, המביכות והאישיות מאוד, של האנשים הרגילים מאוד, שלשעה אחת נהפכים למרכז העולם.

אהבתם את "משקל עודף"? הנה עוד שלושה פודקאסטים שיכולים לעניין אתכם:

1.This American Life לחצו להאזנה

2. strangers לחצו להאזנה

3. The Plain People's Podcast לחצו להאזנה

תגובות