סיפורו של הכפר הנידח באלסקה, שעומד לטבוע במצולות

כפר קטן ומבודד בצפון אלסקה, קיוואלינה, נהפך למקרה מבחן עולמי: בתוך עשור הוא צפוי לטבוע בגלל ההתחממות הגלובלית. 400 תושביו יהיו הפליטים הראשונים באמריקה שייקלעו למצב זה בגלל שינויי האקלים. איזה אופי ילבש המעבר של הכפר, מדוע הוא לא קורה אף שיום הדין מתקרב והולך, ומה מחפשת שם קבוצה 
של אדריכלים ואמנים מערביים, שהקימה בו פרויקט שאוצריו ישראלים?

אמנון דירקטור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
קיוואלינה. התושבים חיים בפחדצילום: Alamy
אמנון דירקטור

"אחד הזקנים בכפר אמר לי פעם שהוא מעולם לא ראה סערה כל כך קשה. זה היה הרגע שבו הבנתי עד כמה אנחנו בצרות״, כך מתארת קולין סוואן, ממנהיגי הכפר קיוואלינה שבאלסקה, ציון דרך במאבק שמנהלת קהילתה.

קיוואלינה הוא כפר נידח, אי־שם בצפון אלסקה שבארצות הברית, ששִמעו כנראה לא היה יוצא למרחוק אלמלא נהפך בשנים האחרונות לסמל ולקורבן של ההתחממות הגלובלית ושינויי האקלים. לפי דו"חות של הממשל האמריקאי, בתוך כעשור - עד שנת 2025 - עלול כפר קטן זה להיעלם כליל מהמפה, לטבוע במצולות, עקב הפשרת קרחונים ועליית מפלס פני המים. תושביו, המתגוררים בו זה יותר מ-100 שנה, ייאלצו להתפנות — ובכך ייהפכו לפליטים הראשונים באמריקה ומן הראשונים בעולם, שייקלעו למצב זה בגלל ההתחממות הגלובלית. לצד אנשי הכפר וגופים ממשלתיים האמורים לחתור לפתרון הבעיה פועל פרויקט של אמנים בין־תחומיים, שאוצרים שני ישראלים - היזם החברתי ומתכנן הערים ניסן אלמוג והאמן אלון שוובה שחי בלונדון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ