מוזיאון האדריכלות הראשון בישראל ייפתח בחיפה

הקולנוען עמוס גיתאי בחר להקים את המוזיאון בסטודיו שבו עבד אביו, האדריכל מוניו גיתאי-ויינרוב. כך, הוא מקווה להחזיר לסדר היום הציבורי שאלות חברתיות וציבוריות

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם דביר

הבמאי עמוס גיתאי, אחד מיוצרי הקולנוע הישראלים הנודעים בעולם, מקים מוזיאון ראשון לאדרכילות בארץ. המוזיאון מוקם בחיפה, בשיתוף פעולה של העיריה, ומתוכנן להיפתח בחודש מארס הקרוב. הוא שוכן בסטודיו שבו עבד אביו של גיתאי, האדריכל מוניו גיתאי-ויינרוב (1909-1970), שהיה אחד מהאדריכלים היהודים הבודדים שלמדו בבית הספר של הבאוהאוס בגרמניה.

המוזיאון החדש ממוקם במרכז הכרמל ויציג מדי שנה שתי תערוכות מתחלפות בנושאי אדריכלות ישראלית ובינלאומית, שילוו באירועים שונים כמו מפגשים עם אדריכלים או יוצרים שתחום עבודתם משיק לאדריכלות. התערוכות במוזיאון יאורגנו על ידי אוצרים שונים ויעסקו בנושאי רוחב או בגוף עבודה של אדריכל מסוים. חלל נפרד יוקצה למטרות של עיון ולימוד ולצורך כך יוקמו במקום ספרייה, ארכיון ופינות לימוד. ייתכן שבעתיד יירקמו גם שיתופי פעולה בין המוזיאון לבין גופים אקדמיים או ציבוריים מהארץ ומהעולם.

תערוכת קבע קטנה תציין את פועלו של גיתאי-ויינרוב לאורך 36 שנות קריירה, הן כאדריכל עצמאי והן כשותף במשרד עם האדריכל אל מנספלד. התערוכה הראשונה במוזיאון תיפתח ב-16 במארס (יום הולדתו של גיתאי-ויינרוב) ותעסוק בדיור ציבורי בישראל. "הכוונה שלנו היא לעורר דיון ולהעלות שאלות אדריכליות בוערות שעומדות במרכז העניין הציבורי", מסביר גיתאי. "בתערוכה הראשונה אנחנו מתכוונים לסקור פרויקטים של שיכון ציבורי משנות ה-40 ועד ימינו. אנחנו שואפים להגיע גם לשרטוט של אופציות עכשוויות לשיכון ציבורי, ולתרום לדיון שמתקיים בארץ בעקבות המחאה החברתית".

עמוס גיתאי בחלל הסטודיו שיוסב למוזיאון. "התערוכה הראשונה תעסוק בדיור הציבורי בישראל"צילום: יוני מרקוביצקי

לדבריו הדחף להקים את המוזיאון נובע מתגובת נגד לפניה של האדריכלות העכשווית. "אבא שלי, כמו בני דורו, היה עסוק מאד בשאלות של המרחב הציבורי. לפי דעתי הארכיטקטורה היום מתעסקת בצורה אובססיבית בממד החזותי, זה ממד חשוב אבל לא בלעדי. אני הייתי רוצה שהמוזיאון יסייע להחזיר את הדיון על שאלות חברתיות וציבוריות".

בשבוע האחרון החלו השיפוצים של החלל במסגרת הסבתו למוזיאון. התכנון מבוצע על ידי משרדם של מאירה קובלסקי ופרופ' צבי אפרת, האחראים בין היתר לשיפוץ ולחידוש של מוזיאון ישראל ושל מוזיאון לוחמי הגטאות. השיפוץ מתבצע בהשקעה עצמית של גיתאי (שמחזיק גם בבעלות על הנכס) ובשיתוף של חברת אתו"ס וחברת מוזיאוני חיפה. תקציב הפעילות של המוסד יהיה מצומצם באופן יחסי, והמימון לתערוכות יגיע מגיוס כספים פרטני. הוא ינוהל על ידי ועד מנהל שיכלול שני נציגים מחברת המוזיאונים העירונית, ושלושה נציגים שימונו על ידי גיתאי עצמו.

הקמת המוזיאון היא בשורה טובה לקהילה האדריכלית בארץ הסובלת מחוסר ייצוג מתמשך מבחינה מוזיאלית, מלבד תערוכות מתחלפות בגלריית בית האדריכל ביפו או בגלריות קטנות, ותערוכות נדירות במוזיאונים הגדולים. החלל אמנם צנוע בממדיו, כ-180 מ"ר בלבד, אולם לדבריו של גיתאי הוא ייתמך בתשתית וירטואלית מכובדת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ