אושרה התוכנית שתכפיל את מספר בתי הקולנוע בי-ם

ניר חסון ונועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון ונועם דביר

הוסר המכשול האחרון בפני הקמתו של מרכז שרובר לתרבות בשכונת אבו טור בירושלים. המרכז שייבנה בידי קרן גבריאל שרובר, צפוי להכפיל את מספר אולמות הקולנוע הפעילים בעיר. כמו כן, בניגוד למרבית מוסדות התרבות והבילוי בירושלים הוא יהיה פתוח בשבת לטובת הציבור החילוני.

הקמת המרכז התעכבה בשנים האחרונות בשל קשיים כלכליים. בעקבות כך שונתה התוכנית ושטחי המסחר והקולנועים הורחבו. השינויים עוררו את חמתם של השכנים שניסו לבלום את התוכנית והגישו נגדה ערר לוועדת הערר שליד הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה. בהחלטה מנומקת דחתה הוועדה בשבוע שעבר את טענות השכנים והתירה את הקמת המבנה.

הוועדה דחתה את הטענות כי לא ניתן להגדיר מתחם קולנועי כמרכז תרבותי, כפי שהגדירה התוכנית, ודחתה את הטענה המובלעת כי הקולנוע הוא תרבות "נחותה". עוד קבעה הוועדה שטענות השכנים נגד המרכז נובעות משיקולי "נימבי" (not in my back yard). "עם כל ההבנה לעוררים...הרי הם מתגוררים בעיר, בקהילה, והקהילה זקוקה למרכז שכזה וכפי שהעוררים נהנים משירותי מד"א מבניין הממוקם סמוך לביתה של רינה כהן וגורם לה מטרד, זכאית הגב' כהן ליהנות ממרכז התרבות הממוקם סמוך לביתם של העוררים", נכתב.

המרכז צפוי להשתרע על שטח של 13,000 מ"ר ויכלול למעלה מ-10 אולמות קולנוע, חללים ציבוריים נרחבים, גלריות, מסעדה, בית קפה, חנויות וחניון תת קרקעי. את המרכז החדש תיכנן משרד האדריכלים קיסלוב קיי שזכה בתחרות תכנון סגורה שקיימה הקרן. המיקום הייחודי של המרכז בין רקמה עירונית, טיילת נופית למנזר חייבה את המתכננים להשקיע חלקים נרחבים מהבניין, שנראה כמעין האנגר ענק, בתוך הקרקע.

מודל מרכז שרובר לתרבות שייבנה בשכונת אבו טורצילום: עולש קיי / קיסלוב קיי

המרכז מתוכנן להוות מקום מפגש לפעילויות, בין השאר מתכננים להפעיל שם חוגי מוזיקה, תיאטרון וקולנוע ולהעניק במה להצגה של עבודות של בתי הספר לאמנות ועיצוב שפועלים בעיר. לצד המבנה יוקם "רחוב פסטיבלים" שירכז אירועי חוצות גדולים. "התכנון מעניק גמישות רבה לפעילות במקום", מסבירה האדריכלית תאה קיסלוב, "אנחנו לא רוצים לשלוט בכל מה שיתרחש אלא לאפשר חופש מקסימלי". עלות הפרויקט 120 מיליון שקלים והוא צפוי להיפתח בתוך כשנתיים. ביום שלישי ישתתף ראש העיר, ניר ברקת, בטקס לציון תחילת הבנייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ