השטח נטוש, להסתער

קבוצה לוחמנית של "ציידי בתים נטושים" החליטה לטפל בתופעת המבנים הריקים בירושלים, הפוגעת באיכות החיים בעיר ומעלה את יוקר המחיה. בשבת הקרובה הם יציגו את ממצאיהם למבקרי אירועי "בתים מבפנים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אורי אבן-חיים, סטודנט בשנה חמישית במחלקה לארכיטקטורה בבצלאל, הוא אחד מציידי הבתים הנטושים של ירושלים. מדי שבוע הוא יוצא לסיבוב במרכז הבירה בחיפוש אחרי מבנים עזובים ונשכחים שבעליהם נעלמו. "בדרך כלל מדובר בבתים ירושלמים עתיקים, בניינים יפהפיים בעלי קשתות אבן או עיטורים מיוחדים", הוא מספר, "לפעמים הם מתחבאים מאחורי חומה של שיחים, לפעמים הם נראים כמו עוד בית בשורת הבתים ולפעמים הם כמו חור שחור - בלי דלת, עם חושך בחלונות וערמה של זבל על הרצפה. זאת תופעה מרתקת, מה קורה בבית הזה? מה קרה לבעלים שלו? ואיפה נמצאת העירייה בכל הסיפור הזה?"

בשבת הקרובה יערכו אבן-חיים וחבריו הציידים שני סיורים בין הבניינים הנטושים של מרכז ירושלים, במסגרת "בתים מבפנים" - אירוע המתקיים זאת הפעם החמישית בבירה (במקביל לאירוע דומה בתל אביב) שבמסגרתו נפתחים למעלה ממאה בניינים ואתרים לקהל הרחב: מבית היתומים הסורי-גרמני במתחם שנלר, דרך מבני דת ואתרים היסטוריים מפורסמים ועד לווילה עכשווית ברוחב חמישה מטרים בלבד שממוקמת בלב שכונת נחלאות. כל הפעילויות באירוע הן ללא תשלום, אך חלקן דורשות הרשמה מוקדמת. בשנה שעברה השתתפו באירוע הירושלמי כ-80 אלף בני אדם, מה שהופך אותו לאירוע האדריכלות הגדול בישראל.

אבן-חיים מספר כי "מסע הציד" החל להתגלגל לפני שנה ושמונה חודשים במסגרת פעילות של תנועת "התעוררות" הירושלמית. אחד הצוותים הפעילים בתנועה עוסק בנושאי דיור בעיר ודן בדרכים שונות להוזיל ולשפר את היצע הדירות ברחבי העיר. מתוכו צמחה קבוצת "הציידים" שכוללת בנוסף לאבן-חיים גם את נטע בן-עזרא, סטודנטית לצילום, יובל אדמון, סטודנט למדיניות ציבורית באוניברסיטה הפתוחה ומרב כהן, חברת מועצת העיר מטעם התנועה.

בתים נטושים בירושלים: משרדי סולל בונה לשעברצילום: נטע בן עזרא

הארבעה החלו לחפש בניינים נטושים במרכז ירושלים וגילו כ-50 בניינים ואתרים בסך הכל. הם מיפו אותם באמצעות תוכנת גוגל מפות, העלו תצלומים שלהם לרשת והקימו קבוצה תוססת בפייסבוק ("ציידי בתים נטושים") שבה כל גולש יכול להוסיף תמונה משל עצמו. לפי הערכות הציידים בירושלים כולה יש למעלה מאלף בניינים נטושים ועוד אלפי דירות נטושות. על רקע גלי המחאה החברתית של הקיץ האחרון ומצוקת הדיור החריפה בירושלים, הנתון הזה מקומם במיוחד.

"לאף גורם רשמי אין כיום נתונים על היקף התופעה", מסביר אדמון. "בניינים נטושים גורמים לחוסר יעילות בהקצאת השטח, היצע דירות קטן יותר שתורם לעליית מחירי הנדל"ן, פגיעה בבטיחות ואף בביטחון הדיירים הסמוכים עקב מפגעים שונים או כניסה של חסרי בית ונרקומנים לבתים הנטושים, ולבסוף גם פגיעה באסתטיקה של השכונות". הוא מוסיף כי לבעלים אין מספיק תמריצים על מנת לעבור את התהליך המתיש והיקר של שיפוץ ואכלוס מחדש של הנכסים, וכי לעתים בעיות של ריבוי בעלים מהוות גורם מסרס ביכולת ליזום פרויקטים מסוג זה.

לרווחת הדודות

במסגרת לימודיו לתואר שני בבית הספר למדיניות ציבורית, הכין אדמון מסמך מקיף שעוסק בתופעה ובהשלכותיה בירושלים תוך השוואה לערים אחרות ברחבי העולם. בבוסטון למשל פועל גוף עירוני שאחראי על מיפוי ואיתור של בנייני מגורים נטושים, והעירייה דורשת מהבעלים לשפץ את החזיתות ולדאוג לניקוי החצרות. אם בעלי הבתים אינם מבצעים את הנדרש תוך זמן קצוב מתבצעות העבודות על ידי העירייה עצמה תוך חיוב הבעלים בעלויות העבודות והקפאה של כל פעולה בנכס עד שהתשלום יועבר.

בית ברחוב סמטת המערביםצילום: נטע בן עזרא

אדמון הציע מנגנון דומה לעיריית ירושלים, שמתייחס לגבולות החוק הישראלי ולתקנות העירוניות קיימות. צוות הדיור של ועדת טרכטנברג אף ביקש לקבל לידיו את המסמך ושילב כמה המלצות כלליות ברוחו בדו"ח שהגיש לממשלה.

הסיור של הציידים, שיתקיים פעמיים בשעות 11:00 ו-16:00 בשבת הקרובה, יתמקד בציר הרחובות המלך ג'ורג' וקרן היסוד ויעבור בין השאר בקולנוע עדן הנטוש, מתחם קק"ל ומלון הנשיא. הציידים ינסו לשפוך אור על הסיפור הפרטני של כל בניין וידונו בפתרונות אפשריים. פעילותם של הציידים הגיעה גם ללשכת מנכ"ל עיריית ירושלים שערך דיון בנושא. "מה יצא מזה? אלוהים גדול", מעיר אבן-חיים.

אירועי "בתים מבפנים" בירושלים ובתל אביב תמיד משכו קהל מגוון, ובמשך השנים התאספה סביבם קבוצת מבקרים נלהבת שכוללת נשים וגברים בגילאי 50 ומעלה, שזכו לכינוי החיבה "דודות". הציידים מקווים שדווקא הם יגיעו לסיור. "החלטנו להשתתף ב'בתים מבפנים' כי זה לא הקהל הרגיל שלנו. הסטודנטים והצעירים שהיו בקיץ באוהלים כבר מכירים את הסיפור של הבתים הנטושים, זה קהל שאנחנו לא מגיעים אליו וזה קהל שיכול להשפיע", מסיים אבן-חיים. "בנוגע לדודות - צריך להגיד שכל דודה היא גם אמא של סטודנט. ואם לסטודנט יהיה שכר דירה נמוך יותר יוקל גם לה".

את הפרטים המלאים על הסיור של הציידים ועוד כמאה סיורים, דיונים ופעילויות אחרות שיתקיימו בסוף השבוע הקרוב, אפשר למצוא באתר האינטרנט www.batim-jerusalem.org.

בתים נטושים בירושלים: מלון הנשיאצילום: נטע בן עזרא

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ