תחרות לבניית הספרייה הלאומית החדשה

הספרייה הלאומית הכריזה על תחרות לתכנון בניין חדש, שתצא לדרך בינואר הקרוב. המבנה יוקם מול מוזיאון ישראל בירושלים

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם דביר

הספרייה הלאומית הכריזה על תחרות אדריכלים פומבית לתכנון בניין חדש בקריית הלאום בירושלים. הבניין יוקם על גבי מגרש בהיקף של 14 דונמים בשדרות רופין פינת רחוב קפלן - בין משכן הכנסת, משרדי הממשלה ומוזיאון ישראל. הוא צפוי להיות אחד מהפרויקטים הציבוריים המשמעותיים ביותר שייבנו בעשור הקרוב בארץ, בקנה מידה דומה לבית המשפט העליון.

התחרות תצא לדרך בראשית ינואר 2012 ותכלול שני שלבים: השלב הראשון יהיה פתוח לכלל האדריכלים בארץ ואילו בשלב השני ישתתפו ארבעה עולים מהשלב הראשון, ארבעה משרדים מוזמנים מישראל וארבעה משרדים זרים בעלי שם עולמי. את ההצעות תבחן ועדת שיפוט בינלאומית שחבריה טרם נבחרו. למרות שההרשמה לתחרות טרם נפתחה היא מעוררת כבר עניין רב בארץ ובחו"ל. אדריכל זר, שהשלים לאחרונה פרויקט ציבורי גדול בישראל, אמר כי מדובר ב"פרויקט נדיר בחשיבותו ובהיקפו". בדומה להליך שהתקיים בתחרות בית המשפט העליון.

הבניין החדש ישתרע על פני 40,000 מ"ר ויהיה אחד מעמודי התווך של קריית הלאום. הוא יאגד בתוכו פונקציות של ספריית מחקר מרכזית, פעילויות תרבות חינוך, משרדים, מרכז להנגשה דיגיטלית וארכיונים שבהם יאוחסנו אוצרות הספרייה. בדברי ההסבר המלווים את התחרות נכתב עוד כי "הבניין יהיה מקום שוקק ותוסס המשרת קהלים מגוונים שיעשו שימוש בשירותי המחקר של הספרייה; שיבואו לסייר בספרייה או שישתתפו בפעילויות שיתקיימו בה".

המשכן הנוכחי של הספרייה (ע"ש ליידי דיוויס) ממוקם בקמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העברית. הוא נחנך ב-1960 ותוכנן על ידי צוות נרחב שכלל שלושה משרדי תכנון: האדריכלים זיוה ארמוני וחנן הברון ממחלקת התכנון של הקיבוץ המאוחד, האדריכלים אמנון אלכסנדרוני ואברהם יסקי ובני הזוג מיכאל ושולמית נדלר ושמעון פובזנר. הבניין נחשב ליצירה איקונית של האדריכלות הישראלית, ועוצב ברוח עבודותיו של האדריכל המודרני הנודע לה קורבוזיה.

ההחלטה לנטוש את הבניין הקיים נובעת משתי סיבות: שינוי ארגוני מהותי בפעילות הספרייה והפיכתה לחברה עצמאית (בבעלות של מדינת ישראל, האוניברסיטה העברית וגופים נוספים) ומצבו הרעוע של הבניין שלא עבר שיפוץ משמעותי מאז הקמתו. הבניין מוכרז לשימור ויחזור לידיה של האוניברסיטה העברית עם הקמתו של המשכן החדש.

המימון העיקרי לפרויקט בסך 100 מיליון דולרים מגיע ממשפחת רוטשילד, באמצעות הקרן הפילנתרופית שלה בישראל - יד הנדיב. משפחת רוטשילד היתה בין התורמים המרכזיים לבניית שני מוסדות נוספים בקריית הלאום - משכן הכנסת ובית המשפט העליון. ממשלת ישראל התחייבה להקציב לפרויקט 16 מיליון דולר נוספים. חלק מהמימון מושקע בטכנולוגיה ותוכן דיגטלי, ורובו בהקמת הבניין. בכוונת הספרייה ויד הנדיב למצוא מקורות מימון נוספים.

בניין הספרייה הלאומית בקמפוס גבעת רם, שנחשב ליצירה איקונית של האדריכלות הישראלית צילום: ליאור מזרחי/באובאו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ