הספרייה הלאומית החדשה: נבחרו האדריכלים המוזמנים לתחרות התכנון

שמונה משרדי אדריכלים יתחרו על התכנון, מישראל, מיפאן, ארה"ב ובריטניה

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם דביר

שיגרו באן מיפאן, משה ספדיה ופיטר בוהלין מארצות הברית ודיוויד צ'יפרפילד מבריטניה הם ארבעת האדריכלים הזרים שהוזמנו להשתתף בתחרות הבינלאומית לתכנון הספרייה הלאומית החדשה בירושלים. בתחרות שנפתחת הבוקר באופן רשמי, הוזמנו להשתתף גם ארבעה משרדי אדריכלים ישראליים: ברכה ומיכאל חיוטין, גנית ואהוד מייזליץ-כסיף, עדה כרמי-מלמד וקרלוס פרוס.

התחרות כוללת שני שלבים: השלב הראשון הוא אנונימי ופומבי ופתוח לכל אדריכל ישראלי. מתוך ההצעות שיוגשו בשלב זה ייבחרו לכל היותר ארבע שיעלו לשלב השני. בשלב השני, אנונימי אף הוא, יתמודדו ארבעת האדריכלים שעלו מול שמונת המשרדים המוזמנים מחו"ל ומישראל.

החברה לבניין הספרייה הלאומית הודיעה אמש כי בראש חבר השופטים של התחרות יעמוד פרופסור לואיס פרננדז-גליאנו מבית הספר לאדריכלות באוניברסיטה הפוליטכנית של מדריד. בוועדה ישתתפו דוד רזניק, חתן פרס ישראל לאדריכלות, קולין איימרי שכיהן עד לאחרונה כמנהל בסניף הבריטי של הקרן העולמית לשימור אתרי מורשת והאדריכל ארתור ספקטור שישמש מזכיר התחרות. בצוות השיפוט אין נשים ומקרב שמונת המוזמנים יש רק שלוש אדריכליות.

המשכן החדש של הספרייה הלאומית, שייבנה בקרית הלאום בירושלים, צפוי להיות אחד הפרויקטים הציבוריים המשמעותיים שייבנו בעשור הקרוב בארץ, בקנה מידה דומה לבית המשפט העליון. עלות הקמת הבניין מוערכת ב-250 מיליון שקלים, מרביתם יגיעו מקרן יד הנדיב של משפחת רוטשילד.

רשימת המוזמנים לתחרות מורכבת מאדריכלים בעלי שם ומוניטין בתכנון בנייני ציבור: שיגרו באן הוא אחד האדריכלים הבולטים ביפאן וסיים לאחרונה את הקמת הסניף החדש של מרכז פומפידו בעיר מץ שבצרפת. דיוויד צ'יפרפילד הוא אדריכל בריטי עטור פרסים שתכנן בין השאר את הנויסמוזיאום בברלין. בני הזוג מיכאל וברכה חיוטין מישראל תכננו שורה של בנייני ציבור ובהם קרית המשפט בחיפה. עדה כרמי-מלמד ליוותה את קרן יד הנדיב בכמה פרויקטים בארץ ובהם תכנון בית המשפט העליון (במימון הקרן) עם אחיה רם כרמי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ