שיא בבנייה לגובה: 88 מגדלים בגובה של יותר מ-200 מטרים נבנו השנה בעולם

רק שניים מהמגדלים הם בארה"ב ורק אחד באירופה. הרוב נבנים באסיה

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם דביר

מספר גורדי השחקים שנחנך בשנה החולפת ברחבי העולם הוא הגבוה ביותר אי פעם - כך עולה מנתונים שפרסמה בסוף השבוע המועצה האמריקאית לבנייה גבוהה. המועצה היא גוף אקדמי-מקצועי הממוקם במכון הטכנולוגי של אילינוי ועוסק במיפוי ובמחקר של בניינים גבוהים. מדי שנה היא מפרסמת דו"ח מפורט המתייחס למגמות שונות בתכנון של גורדי שחקים, תוך התייחסות למשתנים כגון גיאוגרפיה, טכנולוגיה ופונקציה. המועצה האמריקאית מגדירה מגדל כבניין המתנשא לגובה של 200 מטרים ויותר.

בשנה החולפת הושלמה בנייתם של 88 מגדלים ברחבי העולם. הגבוה בהם הוא מגדל 100 Kingkey, שמתנשא לגובה 442 מטרים וממוקם בעיר שנזן בסין. במועצה מעריכים כי חרף ההאטה הכלכלית בעולם, הגידול המתמיד במספר המגדלים יימשך גם בשנים הבאות. הסיבה המרכזית לכך היא פעילות נמרצת לתכנון ובנייה של מגדלים בסין במקביל לדרישה הולכת וגוברת למגדלים בשווקים מתעוררים כמו איחוד האמירויות, דרום קוריאה ופנמה. "למגמות האלה תהיה השפעה ניכרת על קו הרקיע העולמי", נכתב בדו"ח.

לפי נתוני הדו"ח, בשנת 2011 נכנסו לרשימת מאה המגדלים הגבוהים בעולם 17 בניינים חדשים. לראשונה הצטמצם חלקם של מגדלי המשרדים ברשימה ל-50%, כאשר מגדלים המשמשים למגורים, מלונאות או שימושים מעורבים תופסים את יתר המקום.

הדו"ח מצביע גם על ירידה מתמשכת בנוכחות ובבולטות של ארצות הברית, חלוצת הבנייה הגבוהה של המאה ה-20, ברשימת המגדלים העולמית. בשנה האחרונה הושלמו רק שני מגדלים שגובהם מעל 200 מטרים בארה"ב: מגדל מגורים בניו יורק בתכנונו של פרנק גרי ומגדל משרדים בעיר סינסינטי. לאירופה יש רק בניין אחד ברשימה: מגדל קפיטול סיטי במוסקווה.

בניין Kingkey בסין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ