משכן חדש לאמנויות הבמה ייבנה באשקלון

האדריכלית מנואל גוטראן, מהאדריכליות הבולטות כיום בצרפת, תתכנן את המשכן שיכיל שני אולמות ובתי ספר למחול ולמוזיקה

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם דביר

האדריכלית מנואל גוטראן, אחת מהאדריכליות הבולטות כיום בצרפת, תתכנן משכן חדש לאמנויות הבמה באשקלון. המשכן, שישתרע על פני 4,500 מ"ר, יכיל אולמות ובתי ספר למחול ולמוזיקה, ולצדו תוקם כיכר ציבורית שתארח מופעים פתוחים. הפרויקט מתוכנן בשיתוף האדריכלית בתיה סבירסקי מלול (משרד באה אדריכלים) מחולון, יו"ר סניף תל אביב של עמותת האדריכלים. עלותו של הפרויקט היא כ-60 מיליון שקלים. הבנייה צפויה להתחיל בעוד כשנה.

המשכן מחולק לשני אגפים נפרדים שכוללים בית ספר למחול וקונסרבטוריון עירוני. בקומת הקרקע שלו ממוקמים אודיטוריום גדול של 500 מקומות ואודיטוריום של 150 מקומות - שאמורים להעניק לאשקלון חללים בינוניים למופעים לצד היכל התרבות העירוני הקיים (שמכיל כ-900 מקומות). כלפי חוץ נראה הבניין כמו מקבץ של קופסאות, בחיפוי לוחות מתכת מחוררת - יחדיו הן נראות כמעין פסל משונה. גוטראן בחרה לבנות את חדרי הלימוד והסדנאות אחד מעל השני ולהעניק לכל אחד מהחללים ביטוי נפחי שניבט מבחוץ. בקומה העליונה ביותר של הבניין תמוקם קומת תצפית עם מרפסת פתוחה, שממנה יהיה ניתן להשקיף על אשקלון וסביבתה.

גוטראן הסבירה כי במסגרת התכנון היא ביקשה ליצור "מקום חגיגי ומלא חיים". אולם, הצהרתה אינה מתיישבת עם מיקומו המשכן שעתיד להיבנות במגרש המרוחק ממרכז העיר. בתחילת הדרך העירייה ביקשה להקים אותו במרכז העיר אך החליטה להרחיק אותו כדי לתת לו נראות גדולה יותר. ראש העיר בני וקנין אמר כי הוא מקווה שהמשכן יהיה "אייקון אדריכלי שימשוך אנשים מכל רחבי הארץ והעולם".

הדמיה של המשכן בתכנון גוטראן, עם עבודותיה הידועות נמנית חנות הדגל של סיטרואן בשאנז אליזהצילום: מנואל גוטראן ארכיטקטורה

גוטראן (51) הקימה משרד עצמאי לפני כעשרים שנים. היא מתמקדת בתכנון של מגדלי משרדים, מרכזי קניות ובנייני מגורים באירופה, אסיה ובמזרח-התיכון, ובימים אלה משלימה את תכנונו של מגדל חדש ברובע העסקים, לה דפאנס, שבפאריס. בין עבודותיה הידועות אפשר למנות את חנות הדגל של סיטרואן בשאנז אליזה ואת המרכז לאמנות דיגיטלית "גטה ליריק" שממוקם בתוך תיאטרון פריסאי מפואר מהמאה ה-19. גוטראן נבחרה לפרויקט על ידי עיריית אשקלון ללא מכרז ונענתה לפנייה של ראש העירייה.

משכן האמנויות העתידי של אשקלון מצטרף לשורה של פרויקטים ציבוריים ופרטיים שמתוכננים בימים אלה בישראל על ידי אדריכלים זרים בהם הקמפוס החדש של בצלאל במגרש הרוסים בירושלים (משרד סאנה מטוקיו), מגדל מגורים בשדרות רוטשילד (ריצ'רד מאייר מניו יורק) ובניין חדש למדעי המוח בקמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העברית (משרד פוסטר ושות' מלונדון).

בנוסף, בשבועות האחרונים נמתחה ביקורת חריפה מצד אדריכלים בכירים בישראל על החלטת יד הנדיב להזמין שורה של "אדריכלים כוכבים" היישר לשלב השני של התחרות לתכנון בניין הספרייה הלאומית. האדריכל ארד שרון פתח עצומה באינטרנט עליה חתמו עד היום יותר מ-700 אדריכלים. בין השאר קבלו חותמי העצומה על פגיעה בעקרון ההזדמנות השווה ועל החלטתה של עמותת האדריכלים להעניק את חסותה לתחרות, על אף שאינה מעורבת באופן פעיל בארגונה או בשיפוטה.

אמש פרסמה החברה לבניין הספרייה הלאומית את הרכב צוות השופטים בתחרות לתכנון הספרייה. הצוות כולל חמישה חברים: פרופ' לואיס פרננדז-גליאנו (יושב ראש), פרופ' רפאל מוניאו חתן פרס פריצקר, האדריכל מסימיליאנו פוקסס (מתכנן "מרכז פרס לשלום" ביפו), פרופ' אלינוער קומיסר ברזקי ואדריכל גבי שוורץ. צוות האדריכלים ישפוט את ההצעות שיוגשו לשלב הראשון של התחרות, שפתוח לכלל האדריכלים בארץ. בשלב השני, שאליו מוזמנים עוד שמונה משרדים מהארץ ומחו"ל, יצטרפו נציגים של קרן יד הנדיב שמארגנת את התחרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ