מפומפידו לישראל: כתבי מנספלד שבים למשפחתו

חתן פרס ישראל לאדריכלות עבד עם אביו של הבמאי עמוס גיתאי; בשלוש השנים האחרונות התנהל מאבק עיקש להחזרת כתביו ארצה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים25
עופר אדרת
עופר אדרת

בתום שלוש שנות מאבק משפטי סבוך ויקר אושר אתמול ההסכם להשבתו לישראל של הארכיון של האדריכל אל מנספלד, חתן פרס ישראל ומתכנן מוזיאון ישראל בירושלים, הנמנה עם דור המייסדים של האדריכלות המודרנית הישראלית. הארכיון, אשר הוצא מישראל לגרמניה ולצרפת, יוחזר לארץ בתוך חצי שנה ובהמשך יועבר בחלקו לארכיון האדריכלות הלאומי שבמוזיאון תל אביב.

החומרים שבארכיון הם תוצרי עבודתם המשותפת של מנספלד והאדריכל מוניו גיתאי-ויינרוב בשנים 1937-1959. הוא כולל אלפי תוכניות, שרטוטים, ציורים וצילומים של מבני ציבור, תרבות, תעשייה ושכונות מגורים, בהם בלוק המגורים הגדול "רמת הדר" בחיפה, בניין מייזר באוניברסיטה העברית בגבעת רם, מועדון הגולף בקיסריה, חדר האוכל בקיבוץ הזורע ואניות הנוסעים של "צים". לאחר שוויינרוב ומנספלד פירקו את השותפות הם ניהלו סכסוכים משפטיים וכלכליים, אולם סיכמו כי הארכיון שלהם יישאר בבעלות משותפת. רוב פריטי הארכיון הועברו לטכניון בחיפה, בו שימש מנספלד דיקאן הפקולטה לאדריכלות.

ויינרוב מת ב-1970. בנו, הבמאי עטור הפרסים עמוס גיתאי, הוציא בכמה הזדמנויות חלקים מהארכיון המשותף של אביו ושל מנספלד והציג אותם בתערוכות בחו"ל. כך, מאז שנות ה-90 הופיעו כתבי יד מקוריים של מנספלד במרכז פומפידו בפאריס ובאוניברסיטה הטכנית של מינכן בגרמניה, ללא ידיעתו או הסכמתו של הארדריכל מיקי מנספלד, בנו של אל. חומרים אלה לא הושבו לישראל עד היום. מלבד זאת, מחלק הארי של החומר שהוצא לחו"ל הושמט הקרדיט למנספלד. כך הוא הוצג כאילו היה שייך לוויינרוב בלבד ונמצא בבעלותו הבלעדית של גיתאי.

מיקי מנספלד הבין מגנזך המדינה, כי החומרים הוצאו מהארץ באופן לא חוקי, והחליט לפתוח במאבק משפטי בעלות של מאות אלפי שקלים. לפי הסכם הבוררות שחתם עם גיתאי ואושר אתמול, גיתאי יחזיר ארצה את פריטי הארכיון שהעביר לחו"ל וישיב למנספלד את הפריטים שנמסרו לאביו לאחר פירוק השותפות בינו לבין ויינרוב. חלק מפריטי הארכיון יישארו בפאריס, אך יתווסף אליהם הקרדיט החסר למנספלד. השניים גם סיכמו כי כל הוצאה של פריטי ארכיון מישראל לחו"ל תתבצע רק בהסכמת שני הצדדים ולפרק זמן מוגבל.

רמת הדרצילום: מנספלד-קהת אדריכלים

מיקי מנספלד אמר אתמול ל"הארץ" כי העברת החומרים לחו"ל ללא רשותו היתה עוול אישי שנגרם לו ולאביו. "אבא רצה שהחומרים שלו יישארו בארץ, ישרתו קודם כל את הסטודנטים ואת החוקרים הישראלים ויימצאו בסמוך לבניינים שתיכנן ובנה", אמר, "לא לחינם הוא בחר שלא לעשות מהם הון כלכלי ואינטלקטואלי ולמכור אותם לחו"ל. הפרשה הזו הרגישה עבורי כמו נסיעה של שלוש שנים ברכבת הרים, והאירועים שקרו במרוצת התקופה מספיקים לסרט מתח".

מנספלד הבן מתכוון להעביר את הפריטים שיושבו לארכיון האדריכלות הלאומי שהוקם לפני שנה במוזיאון תל אביב. לצד הפריטים שיושבו מחו"ל הוא יעביר לארכיון החדש גם חומרים נוספים ששמר במשרדו, המתעדים 40 שנות פעילות ותכנון של אביו בישראל. גיתאי צפוי לפתוח בחודש הבא מוזיאון לאדריכלות בסטודיו של אביו בחיפה, שבו יוצג חלק מהארכיון המשותף לו ולמנספלד.

עמוס גיתאי מסר אתמול בתגובה כי "נעשה כאן צדק היסטורי, ואני שמח שהפרשה נגמרה לשביעות הרצון של כולם. חלקו הארי של הארכיון נשאר בידיי, ואני מקווה שמעתה כולם יפעלו כדי לשמור על הזכרון של הארכיטקטים האלה ולא ימשיכו בהתעקשויות מיותרות". ואולם, כשנשאל אם בכוונתו לממש את ההסכם ולהשיב את הפריטים מחו"ל, אמר גיתאי כי "החלקים שנמצאים במוזיאון פומפידו יישארו שם, לפי ההסכמה. החלק שאמור להיות בידיי ימוקם במוזיאון שאני מקים לזכרו של אבי בחיפה".

מנספלד צילום: ונציאנו-ורהפטיג, באדיבות מנספלד-קהת אדריכלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ