האדריכל הסיני וונג שו הוא הזוכה בפרס פריצקר לשנת 2012

וונג, בן 48, חי ופועל בעיר האנגז'ו ומתמקד בתכנון בנייני ציבור ואקדמיה. בין עבודותיו: המוזיאון להיסטוריה בנינגבו והאקדמיה החדשה לאמנות בעיר הולדתו

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם דביר

האדריכל הסיני וונג שו הוא הזוכה בפרס פריצקר לשנת 2012 - העיטור הגבוה ביותר בעולם האדריכלות. וונג, בן 48, חי ופועל בעיר האנגז'ו ומתמקד בתכנון של בנייני ציבור ואקדמיה. הוא אינו ידוע כמעט מחוץ למולדתו, ומשרדו, Amateur Architecture Studio מעסיק פחות מ-10 עובדים. בין עבודותיו המועטות ניתן לציין את המוזיאון להיסטוריה בנינגבו ובניין האקדמיה החדשה לאמנות בעיר הולדתו.

וונג הוא האדריכל הסיני הראשון שזוכה בפריצקר (ב-1983 זכה בפרס איי מינג פיי, יליד סין, אולם הוא היגר בגיל צעיר לארצות הברית והקים שם משרד). לדברי חבר השופטים הבחירה בוונג מסמנת עניין הולך וגובר באדריכלות ותכנון תוצרת סין: "העובדה שבחרנו באדריכל סיני מסמנת את התפקיד שסין לוקחת על עצמה בפיתוח של רעיונות אדריכליים", נכתב בנימוקיהם.

הלורד פלומבו, יושב ראש חבר השופטים, הוסיף כי העבודה של וונג מצליחה לשלב בין מסורות מקומיות עתיקות לבין אמצעים טכנולוגיים מתקדמים, "זאת אדריכלות על-זמנית, נטועה בסביבתה אך בעלת ערכים אוניברסליים".

9 מתוך 9 |
בניין דירות בהאנגצ'או, סיןצילום: Lu Wenyu
1 מתוך 9 |
המוזיאון להיסטוריה בנינגבוצילום: Lv Hengzhong
2 מתוך 9 |
המוזיאון להיסטוריה בנינגבוצילום: Lv Hengzhong

וונג הוא בוגר של המכון הטכנולוגי בעיר ננג'ינג. לאחר לימודיו הוא עבד עם בעלי מלאכה מקומיים והתמחה בטכנולוגיות בנייה מסורתיות. ב-1997 הוא הקים יחד עם אשתו משרד עצמאי. היכולות המשולבות שלו כאדריכל וכאומן באות לידי ביטוי בין השאר במיחזור של חומרים. כך למשל הוא השתמש ב-2 מיליון רעפים עתיקים לחיפוי של בניינים בקמפוס שתיכנן בהאנגז'ו. בשנים האחרונות הוא זכה בשורה של פרסים ובהם פרס האדריכלות של סין (2003). בהודעה קצרה שהוציא לעיתונות אמר וונג כי הוא מתרגש ונדהם: "אני מבין לפתע כמה הספקתי לעשות בעשור האחרון. זה מוכיח שעבודה קשה והתמדה מובילות לתוצאות חיוביות".

פרס פריצקר מוענק מדי שנה לאדריכל בן-זמננו, ש"תרם באופן משמעותי לאנושות ולסביבה הבנויה". בין הזוכים בשנים האחרונות ניתן לציין את צמד האדריכלים היפאניים קזויו סג'ימה וריו נישיזאווה, ואת האדריכלית הבריטית ממוצא עיראקי זאהה חדיד. טקס הענקת הפרס, בסך 100,00 דולרםי, יתקיים ב-25 במאי בבייג'ין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ