מייקל מקינל יתכנן מרכז למדעי הרוח בי-ם

האדריכל האמריקאי יבנה את המרכז לתארים מתקדמים שיוקם בקמפוס הר הצופים בעוד כשנתיים, בהשקעה של 18 מיליון דולר

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם דביר

האדריכל האמריקאי מייקל מקינל (משרד קלמן-מקינל-וודס) נבחר לתכנן את המרכז החדש על שם מנדל לתארים מתקדמים במדעי הרוח, שיוקם באוניברסיטה העברית. המרכז ייבנה בקמפוס הר הצופים וישרת את סגל החוקרים והסטודנטים לתארים מתקדמים מחמשת בתי הספר למדעי הרוח שפועלים כיום באוניברסיטה. ההדמיות של המרכז המתוכנן הגיעו לידי "הארץ", ומתפרסמות כאן לראשונה.

התרומה להקמתו של המרכז, בסך 18 מיליון דולרים, הגיעה ממשפחת מנדל האמריקאית ולפי האוניברסיטה העברית היא נחשבת לאחת מהתרומות הנדיבות ביותר שהוענקו אי פעם לעידוד לימודי הרוח בעולם כולו. בנוסף התחייבה המשפחה, באמצעות קרן מנדל, להעניק מדי שנה כ-2.5 מיליון דולרים להפעלת תוכניות לימוד במרכז החדש. ההקמה של המרכז לתארים מתקדמים צפוייה להסתיים בתוך כשנתיים.

ההדמיה של מרכז מנדל המתוכנן. ייבנה על מדרון בחלקו הצפוני של הקמפוס, המשקיף על שכונת עיסאוויהצילום: משרד קלמן-מקינל-וודס

המרכז ייבנה על מדרון בחלקו הצפוני של הקמפוס, המשקיף על שכונת עיסאוויה. הוא ישתרע על פני 6,000 מ"ר שיתפרשו על פני חמש קומות, והגישה אליו תתבצע באמצעות גשר שיחבר בין הגנים הבוטניים לבין הקומה העליונה ביותר של המבנה. בתוך הבניין ימוקמו חללים ציבוריים שישמשו למפגשים של הסגל והסטודנטים לצד משרדים, כיתות לימוד, חדרי ישיבות וחדרי חוקרים. את הקומה העליונה של המבנה, שנמצאת במפלס הקמפוס, מגדיר מקינל כ"מתנה לאוניברסיטה". היא תכיל שימושים ציבוריים כגון קפיטריה ומרפסת תצפית שתהיה פתוחה לקהל הרחב.

כלפי חוץ מציג הבניין חזית סולידית שמורכבת מחיפוי אבן וקירות מסך. בתכנון הושם דגש מיוחד על איכות חדרי החוקרים - על אף שהם צנועים למדי מבחינת הגודל והעיצוב, בכל אחד מהם ממוקם חלון גדול מהרצפה עד התקרה. הגג הרחב יגיח מכל צדדיו של המבנה ויטיל צל על קירות הזכוכית בקומה העליונה.

משרדו של מקינל מתמחה במבני ציבור ואקדמיה, ותיכנן בעבר כמה פרויקטים עבור קרן מנדל, בהם המרכז ללימודי הרוח באוניברסיטת ברנדייס בארצות הברית. המשרד זכה לפרסום עולמי בזכות בניין עיריית בוסטון שהוקם ב-1969 והפך לאחד מהאיקונים הידועים ביותר של אדריכלות מודרנית בארצות הברית. בעשור האחרון מתמקד המשרד בפרויקטים מוסדיים, בין השאר בתכנון של בתי משפט ושגרירויות של ארצות הברית ברחבי העולם. הפרויקט הנוכחי בירושלים מתוכנן בשיתוף אסף לרמן (א. לרמן אדריכלים), שהשלים לאחרונה את השיפוץ וההרחבה של הספרייה המרכזית של אוניברסיטת חיפה.

קרן מנדל נוסדה על ידי האחים היהודים-אמריקנים ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל מקליבלנד, שהקימו בשנות ה-50 את חברת פרמייר. החברה עסקה בתחום החשמל והאלקטרוניקה, וב-2006 מוזגה עם חברת פארנל הבריטית. הונו של האח מורטון מנדל מוערך כיום ב-4 עד 5 מיליארדי דולרים. מטרתה המרכזית של הקרן היא לפתח מנהיגות במוסדות ציבור ברחבי העולם. לפי ההערכות היא תרמה עד כה כ-300 מיליון דולרים לפרויקטים שונים בשטחי ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ