רטרוספקטיבה ראשונה לאדריכל אל מנספלד במוזיאון ת"א

מנספלד היה חתן פרס ישראל לאדריכלות ומבכירי המתכננים בארץ. הוא התפרסם בעיקר בזכות התכנון של מוזיאון ישראל, יחד עם דורה גד

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
נועם דביר

רטרוספקטיבה ראשונה לעבודתו של חתן פרס ישראל לאדריכלות אל מנספלד תוצג במוזיאון תל אביב לאמנות באביב בשנה הבאה. זו תהיה התערוכה הראשונה של הארכיון לאדריכלות ישראלית ע"ש דוד עזריאלי, שהוקם במוזיאון לפני כשנה וחצי.

מנספלד (1912-2004) היה חתן פרס ישראל לאדריכלות ומבכירי המתכננים שפעלו בארץ. הוא התפרסם במיוחד בזכות התכנון של מוזיאון ישראל (יחד עם דורה גד) אך תיכנן מאות פרויקטים מסוגים שונים ובקנה מידה מגוון ברחבי הארץ: מעיצוב אניות הנוסעים של "צים" דרך בתי תרבות וחדרי אוכל בקיבוצים, בנייני מגורים, מבני ציבור ועוד. כמרצה בפקולטה לאדריכלות ולתכנון ערים בטכניון הוא חינך דורות של אדריכלים ישראלים. בנוסף הוא היה חבר באקדמיה הצרפתית לאדריכלות בפאריס והאקדמיה לאמנויות בברלין.

מנספלד. הותיר אחריו גוף עבודה מרשים צילום: ונציאנו ורהפטיג / מנספלד-קהת אדריכלים

התערוכה על מנספלד תפתח את סדרת התערוכות הראשונה של הארכיון לאדריכלות במוזיאון. בראש הארכיון עומד ד"ר ערן נוימן שגם יאצור את התערוכה הקרובה. נוימן מספר כי התערוכה תעמוד בסימן 100 שנים להולדתו של מנספלד ותתבסס על ארכיונו הפרטי שנתרם למוזיאון על ידי המשפחה.

"מנספלד היה איש מעניין עם הרבה פנים", אומר נוימן, "הוא למד בגרמניה ואחר כך עבד תחת המודרניסט הצרפתי הנודע אוגוסט פרה בפאריס. הוא עבד כעצמאי וכשותף של האדריכל מוניו גיתאי-ויינרוב. בכל אחד מהפרקים האלה הוא יצר גוף עבודה מרשים", אמר. התערוכה תכלול גם את הפרק המאוחר של עבודתו של מנספלד ועיסוקו בתיאוריות סטרוקטורליסטיות - תחום שנחקר על ידי ד"ר נוימן.

בתערוכה יוצגו חומרים רבים מארכיונו של מנספלד כגון סקיצות, תוכניות, מסמכים ומודלים מקוריים. במקביל ייבנו מודלים חדשים במיוחד לתערוכה ויצולמו ראיונות עם אנשי מקצוע שעבדו לצדו. "תערוכות אדריכליות נוטות להיות לא קומוניקטיביות עבור הקהל הרחב, היתרון של מנספלד שהייתה לו יד מדהימה והוא הותיר אחריו המון חומר", מוסיף ד"ר נוימן.

לא ברור אם התערוכה תוצג בגלריה הייעודית לאדריכלות. לאחרונה נמתחה ביקורת על ממדיה ועל התאמתה לתכנים אדריכליים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ