להתאים את הדיור למשפחות החדשות

הורים בלי ילדים, דיירים בודדים, משפחות חד הוריות או חד מיניות - לכולם מוצעות אותן דירות בנות 5-4 חדרים. כנס אדריכלים ופעילים חברתיים שיתקיים היום במכללה למינהל יעסוק בתרבות המגורים המשתנה בישראל

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם דביר

להלן מודעת פרסומת טיפוסית לבניין מגורים חדש בישראל: הקידומת לשם הפרויקט - "אזורי", "סביוני", "גבעת", "נווה", "מגדלי" וכו'. המפרט ­ "יוקרתי", "מפואר" או ב"רמה של מלון חמישה כוכבים", כהגדרת מודעה שהופיעה לאחרונה מעל דפי עיתון זה. תמהיל הדירות: דירות גן, דירות 4 ו‑5 חדרים, מיני כלשון ופנטהאוז אקסקלוסיבי אחד בצמרת. בתחתית הבניין ממוקם חניון ולצדו לובי כניסה ­ גם הוא כמובן בגימור "יוקרתי" או "מפואר". אם מסתמכים על התמהיל ואופי הדירות שמציעים כיום הקבלנים, הרי שהמשפחה הישראלית צריכה לכלול זוג הורים ושניים או שלושה ילדים.

אלא שהמציאות המשפחתית השתנה לחלוטין בעשורים האחרונים. לפי נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו לרגל יום המשפחה האחרון בחודש פברואר, רק 63% מתוך מתוך 1.8 מיליון משפחות בישראל מורכבות מזוג הורים עם ילדים. 23.8% מורכבות מהורים ללא ילדים ועוד 12.4% הן משפחות חד הוריות. זה מבלי לדבר על משפחות חד מיניות, בתים רב-דוריים שבהם מתגוררים יחד הסבים, ההורים והילדים או 387 אלף ישראלים שמתגוררים לבדם.

הקונפליקט החריף שבין ההרכב ההולך ומשתנה של המשפחות בישראל לבין ההיצע בשוק הדיור, נמצא במרכזו של הכנס "המשפחה החדשה והדירה ­ דיור ושונות תרבותית" שיתקיים היום בחוג לעיצוב פנים במסלול האקדמי המכללה למינהל בראשון לציון. הכנס מאורגן על ידי ראש החוג, כרמלה יעקובי וולק, והאוצרת שלי כהן, ומשתתפים בו אדריכלים ומתכננים, פעילים חברתיים, ראשי עמותות וגיאוגרפים. יחד ולחוד הם מבקשים להאיר זוויות לא מוכרות בתרבות המגורים המשתנה בישראל.

שלי כהן (מימין) וכרמלה יעקובי וולק. חוסר נוחות מתמשךצילום: תומר אפלבאום

"משפחות רבות מאוד מתגוררות בבתים שלמעשה לא מתאימים להן והמשמעות היא שהמשפחה לא מתפקדת בהתאם לאופי שלה ונמצאת במצב של חוסר נוחות מתמשך", אומרת יעקובי וולק. "זה נוגד את כל המהות של המושג בית". שלי כהן מוסיפה: "שוק הדיור בארץ מאוד סטנדרטי והקבלנים מציעים למעשה טיפוס דיור שחוזר על עצמו. הטענה שלי היא שהמעבר מבנייה ציבורית של משרד השיכון לבנייה הקבלנית בשנות ה‑70, לא שינה את הטיפוס של הדירה הישראלית. הדירות אולי גדלו, נוסף להן עוד חדר, הוסיפו שירותים ליחידת ההורים ופתחו את הקיר בין הסלון למטבח, אבל בסופו של דבר הטיפוס נותר זהה. אלה דירות הומוגניות שמתוכננת עבור משפחות של זוג הורים הטרוסקסואלים עם כמה ילדים".

המושב הראשון בכנס עוסק ב"משפחות חדשות", קרי משפחות שאינן מורכבות בהכרח מזוג הורים עם ילדים. במסגרת קורס מבוא לאוצרות שכהן מעבירה בחוג, התבקשו הסטודנטים לחקור משפחות חדשות מסוגים שונים ­  חד מיניות, חד הוריות, משפחות מהגרים ­ולבחון כיצד הן משתמשות בבתיהן. הם מצאו כי במרבית המקרים המשפחות מתגוררות בדירות טיפוסיות ונייטרליות ורק חלק קטן מהם עבר עיצוב פנים שהתאים אותן לסגנון החיים היחודי.

כמה סטודנטים התמקדו בסיפורה של יעל (שם בדוי), לסבית ממושב באזור הצפון בפרק ב' של חייה. היא ובת זוגה הביאו לעולם תאומים ובת הזוג אף אימצה אותם. לאחר תקופה הן נפרדו וכיום מתגוררת האם עם בת זוג חדשה בבית שכור במושב. האם המאמצת מתגוררת לא הרחק משם ופעם בשלושה שבועות היא מגיעה לבית כדי לבלות עם הילדים. במהלך היממה הזאת האם ובת זוגה עוזבות את הבית ולנות במקום אחר בעוד האם המאמצת לנה בחדר השינה שלהן. "שלוש האימהות רוצות לישון יחד עם הילדים, כלומר לא רוצות להזיז אותם מבית לבית", מעירה כהן, "זה משקף תפיסה של משפחות לסביות שבהן הילדים במרכז".

חלק מהסטודנטים המשיכו את המחקר שלהם לפרויקט מעשי. הסטודנטית מאיה קצב הציעה למשל תיכנון ליחידת דיור ניידת בשכונת רמת אליהו בראשון לציון, שניתן "להדביק" אותה על גבי החזיתות של השיכונים הוותיקים. היחידה יכולה לשמש כחדר לילד מתבגר או כחדר להשכרה לסטודנטים שיסייע להגדיל את הכנסות המשפחה. הפרויקט הזה הוא חלק מתפיסת מרחב אלטרנטיבית של סטודנטים שבה הסלון יכול להיות ספסל מתחת לבית וחדר האוכל עשוי להיות מסעדה קרובה שבה הם ממלצרים.

הכניסה לכנס היא חופשית ואינה דורשת רישום מראש. מי שבינתיים לא אישרו את הגעתם הם פקידי משרד השיכון (שאותו מגדירה יעקובי וולק "משרד אימפוטנטי"), פקידי משרד הפנים ונציגים של הרשויות המקומיות, שבידם היכולת לגבש מדיניות דיור שתחייב את הקבלנים וחברות הבנייה לחשוב מחדש על היצע הדירות. בינתיים, כך נראה, נגזר על חלום המגורים להישאר בגבולות השמרנות ­ משפחה סטנדרטית של זוג הורים, שני ילדים ודירת גן בת ארבעה חדרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ