בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

יוקר ההליכה

אזורים "ראויים להליכה" שווים כיום הרבה יותר משכונות פרבריות - כך עולה ממחקר בנושא "הליכתיות", מונח חדש יחסית בלקסיקון האורבניסטי

תגובות

מחקר השוואתי חדש של מכון ברוקינגס בארצות הברית מוכיח באופן מדעי את מה שמתווכי נדל"ן למדו זה כבר מהנעשה בשטח: השקעה ברכישת נכס למגורים באזור "ראוי להליכה" במרכז העיר, מעל המכולת השכונתית המיתולוגית של ג'יין ג'ייקובס ובמרחק הליכה ממקומות העבודה, הקניות, הבילוי והפנאי, משתלמת כיום יותר מאשר השקעה במגורים בפרוור שינה מחוץ לעיר. החידוש במחקר אינו יוקר הנדל"ן באזורים ראויים להליכה, אלא שיעור ההתייקרות והפער הגדל והולך בינם לבין נדל"ן דומה בפרוורים, שרק לפני זמן לא רב במונחים היסטוריים היו מחוז חפצו של החלום האמריקאי.

המחקר התמקד במטרופולין של ואשינגטון הבירה ובדק נתונים על פי חמש דרגות של "הליכתיות" (Walkability), מונח חדש יחסית שנכנס ללקסיקון האורבניסטי. בדרגה הנמוכה במדד ההליכתיות ממוקמים פרוורי שינה מרוחקים שמחייבים שימוש ברכב פרטי בלבד, ובדרגה החמישית העליונה, שכונות מעורבות-שימושים וצפופות הראויות להליכה, ש"רק לפני פחות מ-20 שנה איש לא העז ללכת בהן ברגל אלא אולי רק לרוץ מהר כדי להימלט מפושעים", כהגדרתם של כריסטופר לינדברגר ומריילה אלונזו, שעמדו בראש המחקר.

המידרוג והניקוד נעשו על פי חישובים אלגוריתמיים של מרחקי ההליכה מנקודות מוצא נתונות ליעדים שונים כגון עסקים, מוסדות ציבור וחינוך. החוקרים מצאו כי המעבר מדרגת ההליכתיות הנמוכה ביותר לדרגה אחת מעליה מייקרת את השכירות החודשית ב-302 דולר. מעבר לדרגה החמישית והגבוהה ביותר בסולם ההליכתיות, שבה ניתן לוותר כמעט לחלוטין על שימוש ברכב פרטי, כבר מניבה עלייה במחיר השכירות החודשית של לא פחות מ-1,500 דולר לחודש, לזכותה של השכונה העירונית. עלייה בסולם ההליכתיות מתחתית הסולם ועד ראשו מגדילה גם את התשואה ממסחר ברחוב העירוני בשיעור של עד 80 אחוזים לעומת מסחר דומה בפרוור.

אלה בלי ספק חדשות טובות למשקיעים ויזמי נדל"ן, וגושפנקה מדעית "אובייקטיבית" להנחת היסוד כיום בתחום התכנון העירוני שעיר ראויה להליכה היא גם עיר מצליחה, חזקה ומשגשגת. נתוני שוק הנדל"ן האמריקאי בשנים האחרונות תומכים במסקנות ומראים כי המשבר הכלכלי ב-2008 גרם לירידה חדה של מחירי הנדל"ן בפרוורים, בעוד שבשכונות עירוניות מחירי הנדל"ן נשמרו ואף עלו. החוקרים רואים בנתונים הללו מפתח להבנה וניתוח של הדינמיקה האורבנית-כלכלית וכלי עזר לאדריכלים ומתכננים ליצירתם של אזורי עיר ראויים להליכה כמנוף לההתאוששות מהמשבר.

החדשות במחקר פחות טובות לאזרחים מהשורה המידפקים על דלתותיהן של אותן שכונות ראויות להליכה נחשקות. יוקר הדיור המאמיר יחזיר אותם לפרוורי השינה הרחוקים ויותיר את נפלאות ההליכתיות לעשירים ולתיירים בלבד. האמת היא שאלה בכלל לא חדשות. לתהליך ההתייקרות קוראים ג'נטריפיקציה והוא מוכר לא רק לתושבי השכונות ההליכתיות בוואשינגטון הבירה אלא גם בתל אביב. על זה יצאו מאות אלפים לרחובות העיר במחאת הדיור. כך שמחקרים הם לא הכל בחיים. נחוצה יד מכוונת ומרסנת כדי שהמחקר הבא לא יוקדש לשאלה איך קרה שההליכתיות הוחמצה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו