הפתרון למשבר האולפנה: התנחלות מהלכת?

אולי הפתרון לפלונטר של "ניסור" והזזת בתי המתנחלים בבית אל יימצא באוונגרד האדריכלי הבריטי של שנות ה-60?

אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסתר זנדברג

איפה האוונגרד האדריכלי כשצריך אותו. מי אם לא הוא היה יכול לפתור באופן יעיל, מהיר ואלגנטי את הפלונטר של פינוי בתי האולפנה וההתנחלויות בשטחים בכללן. בראשית שנות ה-60 הציתה את הדמיון פנטסיה אדריכלית אוטופית אפוקליפטית נועזת ששמה "העיר המהלכת", פרי חזונו העתידני הפורה של האדריכל רון הרון (1930-1994), ממייסדי קבוצת הפופ-אוונגרד הבריטית הנודעת ארכיגרם.

העיר המהלכת היא עיר רובוטית מתכתית שדמותה כשרץ מגודל על רגלי מתכת ענקיות מתכווננות. היא מסוגלת לאכלס אלפי בני אדם תחת קורת גג קומפקטית אחת ויכולה להתחבר לעיר שכנה דומה לה. לחילופין היא יכולה להתפרק למבנים נפרדים. סגולתה המופלאה והרלוונטית לענייננו היא ההליכה, כלומר היכולת לנוע בחופשיות מכל מקום לכל מקום אחר בלי צורך בשום ניסור אלא רק בלחיצה על כפתור.

הפנטסיה העתידנית של הרון יצאה לאוויר העולם באמצע שנות ה-60, קצת לפני מלחמת ששת הימים ופרוץ ההתנחלויות, ועוררה עניין רב. דווקא בישראל התעלמו ממנה לחלוטין ולא זיהו את ההזדמנות למנוע את הצרות הצרורות של ההתנחלויות. אם את יצר ההתנחלות לא היה אפשר לרסן על רקע אווירת האופוריה המשיחית באותם ימים, לפחות היה אפשר להקים בהן ערים ומבנים מהלכים ועם בוא ההתפכחות לנצל את יתרונם המולד, לנתק אותם בקלות יחסית מהאדמה הגזולה ולהזיז אותם למקום בטוח או לפחות קונסנזואלי בתוככי הקו הירוק.

העיר המהלכת של רון הרון - לחצו להגדלהצילום: מתוך אתר האינטרנט הארכיוני של קבוצת ארכיגרם, המחלקה לאדריכלות באוניברסיטת וסטמינסטר

העיר המהלכת, שטמון בה גם פוטנציאל שחרור מכל מה שמאיים להיות "סלע קיומנו", ניחנה בבינה מלאכותית משל עצמה וביכולת לזהות תנאים ידידותיים לנחיתה. בד בבד, היא גם יכולה לאבחן סכנות לקיומה. אין ספק שמנת המשכל שלה היתה מספקת לזהות מראש את סכנת ההתנחלות ולסרב מלכתחילה לעלות על הקרקע - אם מותר ביום קיץ בלב המאפליה למתוח קצת את גבולות הפנטסיה.

קבוצת ארכיגרם נוסדה ב-1961 בבריטניה בחסות בית הספר האוונגרדי לאדריכלות AA בלונדון. מקורות ההשראה לעבודתה היו אדריכליים - בקמינסטר פולר, יונה פרידמן - וגרפיים - פופ ארט, סרטי מדע בדיוני, עידן האטום והמרוץ לחלל. העיר המהלכת, פרויקט הדגל של הקבוצה, נועדה במקורה לשמש מקום מפלט להתיישבות בעולם שחרב אחרי הפצצה גרעינית. איזה צירוף מקרים, שתי ציפורים במכה אחת - גם פתרון לפינוי התנחלויות וגם מענה ליום שאחרי האיום האיראני. יצירותיה של ארכיגרם מעולם לא יצאו מהכוח לפועל, אולי גם משום שהטכנולוגיה עדיין לא בשלה אז. במעצמת היי-טק כפי שישראל כיום, עיר מהלכת היא לכל הדעות משחק ילדים בהשוואה לניסור בתי אבן על הגבעות השחורות של בית אל.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ