אוי למדליף

הסתרת תוכנית הבנייה של קמפוס בצלאל החדש בירושלים עוברת את גבול הפארסה

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

איפה ענת קם כשצריך אותה. אולי היא היתה מצליחה לפצח את קוד החשאיות ולהדליף את המסמכים הסודיים בהחלט של תוכנית הבנייה של קמפוס האקדמיה בצלאל במגרש הרוסים בירושלים. השבוע פורסם כי ועדת הבנייה בבצלאל העניקה אור ירוק לפרויקט שעל תכנונו מופקד משרד האדריכלים סנאאה מיפאן בשיתוף משרד ניר-קוץ מישראל, אבל סירבה לחשוף את פרטי התוכנית, השרטוטים וההדמיות. אלה יישארו עלומים וסמויים מעין עד השלב הסופי של הפרויקט, כאשר יהיה מעשה מוגמר וכל דיון בו, כל דעה או ביקורת כבר לא יעלו ולא יורידו.

הסיטואציה הזאת, של החזקת מסמכים של תוכנית בנייה קרוב לחזה, עוברת את גבול הפארסה. אפשר לחשוב שמדובר בתוכניות הבנייה של כור גרעיני או של מרתפי השב"כ והמוסד, אם יש עדיין דברים כאלה. הרי אפילו במדינת ישראל כבר מותר לפרסם את שמם ואת דיוקנם של ראשי ארגוני האופל הללו. אבל כאן מדובר בסתם תוכניות של סתם בניין ציבורי מן השורה, חשוב ככל שיהיה ומיותר ככל שהוא, ושום הסבר לחשאיות חסרת הפשר אינו יכול להניח את הדעת.

בלתי מוסברת עוד יותר היא העובדה שמבין כל עשרות העיניים שכבר שזפו את התוכניות, הלפטופים שהציצו עליה, האייפדים, הסלולריים החכמים עם המצלמות המשוכללות, לא נמצא ולו מדליף אחד לרפואה, פפראצי לעת מצוא, גרון עמוק. זהו ללא ספק הפלא השמיני של העולם החדש והמופלא. הרי גם אם היו נפרצים כל מאגרי המידע של כל תוכניות הבנייה בארץ ובחו"ל, לא היתה נשקפת כל סכנה לציבור ושום מדליף לא היה נזרק אפילו לשנייה אחת לכלא.

אבל במדינה שבה המשטרה חוקרת פעילי מחאה על תוכניותיהם לקיץ, מה כבר אפשר לצפות משומרי החותם של תוכניות בנייה של קמפוס. וכך, בחסות החשיכה והיעדר עירנות ציבורית מספקת, הקמפוס הזה ייבנה בסופו של דבר ועוד בזבוז מפואר ומיותר ייצא לדרך (גם אם מי שחתומה על החתול בשק הזה היא האדריכלית המהוללת מיפאן, כלת פרס פריצקר קזויו סג'ימה. וכבר היו דברים מעולם).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ