החלה בניית מוזיאון הסובלנות בי-ם: המתכננים טוענים להפרת חוזה

האדריכלים ברכה ומיכאל חיוטין - שהתפטרו מתכנון הפרויקט - טוענים כי כיוון שלא קיבלו תשלום מלא עבור עבודתם, זכויות התכנון האדריכלי בבעלותם

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים13
נועם דביר

העבודות להקמת מוזיאון הסובלנות במרכז ירושלים החלו לפני שבועות ספורים, למרות טענותיהם של האדריכלים ברכה ומיכאל חיוטין - שהתפטרו מתכנון הפרויקט - כי כיוון שלא קיבלו תשלום מלא עבור עבודתם, זכויות התכנון האדריכלי של הבניין נמצאות בבעלותם. לטענתם, למרכז שמעון ויזנטל, היוזם והמממן של המוזיאון, אין זכות להשתמש בתוכניות שיצרו. על פי הערכות, חוב דמי הטרחה לבני הזוג נאמד בכמה מיליוני שקלים.

הזוג חיוטין, אדריכלים בעלי שם שתכננו שורה של מבני ציבור בישראל, נשכרו לתכנן את המוזיאון לאחר שהאדריכל המקורי של הפרויקט, האמריקאי פרנק גרי, הודיע בינואר 2010 כי הוא פורש מתפקידו. בני הזוג הציגו תוכנית חדשה למבנה באוקטובר אותה שנה, והחלו לקדם את רישוי הפרויקט מול עיריית ירושלים. היחסים ביניהם לבין מרכז ויזנטל עלו על שרטון בספטמבר האחרון לאחר שנקלעו למה שהוגדר כ"מחלוקת עסקית".

עבודות הבנייה במתחום מוזיאון הסובלנות, אתמול בירושליםצילום: שירן גרנות

לאחר התפטרות הזוג חיוטין המשיך מרכז ויזנטל לקדם את הקמת המוזיאון על פי התוכנית שלהם תוך שהוא טוען כי זכויות היוצרים של התכנון האדריכלי נמצאות בידיו. בחודש שעבר אף אישרה עיריית ירושלים להתחיל בעבודות חפירה באתר ובימים אלה פועלים שם כלי מכניים כבדים בעבודות עפר וחפירות.

עו"ד רקפת פלד המייצגת את ברכה ומיכאל חיוטין אמרה אתמול ל"הארץ" כי "אף אדריכל, מהנדס או בעל מקצוע אחר הקשור לפרויקט לא רשאי לעשות שימוש בתוכניות". היא הוסיפה כי בשבועות האחרונים אף נשלחו מכתבי התראה לכל בעלי המקצוע המעורבים בפרויקט לבל יפרו את זכויות היוצרים של בני הזוג.

לדברי עו"ד פלד, הנהלת מרכז ויזנטל טרם שילמה למרשיה את הסכום המלא עבור התכנון האדריכלי. "כתבנו להם מכתבי אזהרה והודענו להם כי אנו מצפים שהם ישלמו את מלוא הסכום שנקבע במסגרת החוזה. כרגע הם נמצאים במצב של הפרה של ההסכם עימנו ושל זכותנו הקניינית".

ל"הארץ "נודע כי התכנון המפורט של המוזיאון מתבצע בימים אלה במקביל על ידי האדריכל הירושלמי יגאל לוי ומשרד Aedas הבריטי-סינגפורי. הבחירה ב-Aedas, שמדורג כאחד ממשרדי האדריכלים הגדולים בעולם, מבטאת את הנחישות של מרכז ויזנטל להוציא את הפרויקט לפועל.

יועץ התקשורת של מרכז ויזנטל, ליאור חורב, מסר כי אינו מוצא לנכון "להגיב לטענות ההזויות" של בני הזוג חיוטין בעניין זכויות היוצרים. לדבריו בהסכם עימם קיים סעיף בוררות חובה. חורב הוסיף כי הפרויקט מתקדם על פי לוח הזמנים וכי עם קבלת היתרי הבניה תארך הקמת המוזיאון כ-48 חודשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ