הוכרז הזוכה בתחרות התכנון של מוזיאון הטבע בירושלים

משרד האדריכלים החיפאי שורץ-בסנוסוף זכה במקום הראשון מתוך 5 הפיינליסטים. טרם נמסר מועד לתחילת העבודות או לחנוכת הבניין

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם דביר

משרד האדריכלים החיפאי שורץ-בסנוסוף זכה בתחרות התכנון של מוזיאון הטבע בירושלים שהוכרזה בדצמבר בשנה שעברה - כך נודע ל"הארץ". מתוך 59 הצעות עלו לשלב הסופי חמישה משרדי אדריכלים מישראל ומחו"ל. הבוקר (שני) התקיימה פרזנטציה קצרה של כל אחד מהפיינליסטים בפני חבר השופטים. שוורץ-בסנוסוף (בשיתוף האדריכלים שחר לולב ועודד רוזנקיאר) זכו בפרס של 60 אלף שקלים, והם ילוו מעתה את תכנון והקמת הבניין.

בפרס השני בתחרות זכה משרד יסקי-מור-סיון ובפרס השלישי משרד פרי דווידוביץ'. במקום הרביעי דורג משרדו של האדריכל הגרמני ארמנד גרנטוש ובמקום החמישי משרד o2a של האדריכלים הצעירים עמית מנדלקרן ועומר בר. בראש צוות השופטים עמד אדריכל דן איתן. התחרות התקיימה בשיתוף עמותת האדריכלים.

המוזיאון החדש - שבנייתו ממומנת במשותף על ידי עיריית ירושלים, הרשות לפיתוח ירושלים, האוניברסיטה העברית והקרן לירושלים - יוקם במגרש ארוך וצר בקריית הלאום, בין האוניברסיטה העברית לבין משרדי הממשלה. הוא ייבנה לצד הבניין הקיים של המוזיאון ויחובר אליו. המוזיאון החדש יורכב משורה של גלריות שביניהן חצרות פנימיות פתוחות לשמיים. הגגות שלו יהיו פתוחים לקהל המבקרים ויהיו חלק בלתי נפרד מהתצוגה.

לדבריו של האדריכל גבי שורץ, זהו בניין שמבקש להשתלב בסביבתו הטבעית - הן באמצעות בינוי נמוך והן באמצעות גגות ירוקים - אך בו זמנית ליצור נוכחות ממלכתית שמתאימה לקריית הלאום. המוזיאון יתפרש על פני 20 אלף מ"ר ויכלול אלמנטים שונים של בניה בת קיימא, בהם מערכות לחיסכון בחשמל, הפקת אנרגיה סולארית ומחזור של פסולות ומים. עלות הקמתו נאמדת בכמה מאות מיליוני שקלים. לפי שעה לא נמסר מועד לתחילת העבודות או תאריך יעד לחנוכת הבניין החדש.

חזונו של מוזיאון הטבע החדש הוא להציג נושאים הנמצאים על סדר היום המדעי העולמי. הוא יעסוק בתחומי מדע "חמים", כהגדרת מארגני התחרות, ויציג את הממצאים המרכזיים של אוספי הטבע הלאומיים המופקדים בידי האוניברסיטה העברית לצד הצגת מחקרים עדכניים של מעבדות המחקר של האוניברסיטה ומוסדות נוספים. ענת צור, המשנה למנכ"ל הרשות לפיתוח ירושלים וחברה בצוות השופטים אמרה כי זהו "נדבך נוסף בעידוד תיירות הפנים והחוץ בעיר".

שוורץ-בסנוסוף הפך בשנים האחרונות לאחד השחקנים המרכזיים בתחום בנייני הציבור בארץ. המשרד תכנן בין השאר את הספריה החדשה במכללת כינרת, מרכז מדיה ותקשורת במכללת עמק יזרעאל ואת כפר המשתלמים בטכניון בחיפה - שלושתם פרויקטים שזכו לתשומת לב ושבחים רבים. בנוסף אחראי המשרד לשכונת מגורים בכרמיאל שזכתה בפרס רכטר לאדריכלות בשנת 2003.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ