נחשפו התוכניות לבניין החדש של בצלאל

הבניין, שישתרע על שטח של 40 אלף מ"ר, יוקם במגרש הרוסים, בין קתדרלת השילוש הקדוש לבין מוזיאון המחתרות

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם דביר

האדריכלית היפאנית קזויו סג'ימה הציגה אתמול את התוכנית לבניין החדש של בצלאל בפני ראשי האקדמיה, חבר הנאמנים ואדריכל העיר ירושלים. התכנון - שנמצא כעת כעת במחצית הדרך - כולל בניין שישתרע על שטח של 40 אלף מ"ר: 30 אלף מעל הקרקע ו-10 אלף מ"ר מתחת לפני הקרקע. הבניין יוקם במגרש הרוסים, בין קתדרלת השילוש הקדוש לבין מוזיאון המחתרות. הצגת התוכנית התקיימה במקביל לכינוס חבר הנאמנים של האקדמיה וזכתה לתגובות חיוביות.

הבניין החדש מעוצב כמערכת טרסות אופקיות שמלווה את הטופוגרפיה של המגרש. סג'ימה ושותפה ריו נישיזאווה, ביקשו לשבור את ההפרדה המסורתית בין שמונה המחלקות של האקדמיה ויצרו שורה של חללים משותפים ביניהן. בחללים האלה, הסבירה אתמול סג'ימה, יכולים הסטודנטים להיפגש, ללמוד יחד ולהציג את עבודותיהם. הטרסות עצמן משמשות הן כמרפסות והן להצללה על גבי חללי הפנים. חלק מהן אף יגונן וישמש "גן תלוי", כהגדרתה של האדריכלית.

כמו כן, הבניין יכלול מבואה עם גרם מדרגות שמחבר בין המפלס של הקתדרלה לבין המפלס של מוזיאון המחתרות. בקומת המרתף ימוקמו שני אולמות גדולים: האחד ישמש כאודיטוריום והשני כחלל רב-תכליתי להוראה ולתצוגה. דפנות הבניין יפנו לכיוון הרחובות הסובבים, כך שהעוברים והשבים יוכלו להציץ על הפעילות שבפנים. הבניין החדש יהיה גדול בכ-20% מהשטחים הנוכחיים שנמצאים בידי בצלאל.

האדריכלים סג'ימה ונישיזאווהצילום: יעל אנגלהרט

סג'ימה ונישיזאווה, מייסדי סטודיו סאנה בטוקיו וזוכי פרס פריצקר לשנת 2010, נבחרו לתכנן את הבניין לפני כשנה וחצי, לאחר שהנהלת האקדמיה החליטה לגנוז את התוכנית הקודמת לבניין. בשנה האחרונה הם עובדים בשיתוף פעולה עם משרד ניר-קוץ מתל אביב. בפעמיים הקודמות שביקרו בארץ הציגו חלופות תכנוניות לבניין והפעם הגיעו עם תוכנית מגובשת.

על אף שהתוכניות וההדמיות של הבניין הוצגו לקהל נרחב בבצלאל, האדריכלים החליטו בינתיים שלא למסור חומרים לפרסום משום לדבריהם מדובר עדיין בשלב ראשוני של התכנון. האדריכל יובל יסקי, ראש המחלקה לארכיטקטורה בבצלאל ומי שמופקד על הקשר עם האדריכלים היפאנים, הסביר כי האקדמיה מכבדת את בקשתם.

בעקבות הצלחת הביקור החליטה הנהלת בצלאל להעניק אור ירוק לתוכנית והורתה לסג'ימה ונישיזאווה לקדם תוכנית בניין עיר לאתר. התקציב הכולל של הפרויקט עומד על כ-360 מיליון שקלים. חלקו הגדול יגיע ממכירת הבניין הנוכחי של האקדמיה בהר הצופים וחלקו מתרומות. עמוס אונגר, מנהל הפרויקט מטעם בצלאל, אמר בפני חבר הנאמנים כי "יש סיכוי טוב וסביר שהתוכנית תקבל תוקף תוך זמן קצר".

ראיון עם סג'ימה יתפרסם ב"גלריה" ביום שישי הקרוב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ